רשת הטרור הניאו-נאצית שנחשפה בגרמניה סימנה 88 יעדי תקיפה, בהם חברי פרלמנט

שירותי המודיעין במחוז מרכזי בגרמניה הודו כי אחד מסוכניהם היה נוכח כאשר צעיר טורקי נורה למוות ב-2006 על ידי שניים מחברי הרשת

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בעקבות חשיפת רשת טרור ניאו-נאצית בגרמניה בשבוע שעבר, מצאה המשטרה בחקירתה רשימה של 88 יעדי תקיפה ובהם שני חברי פרלמנט, נציגי הקהילה הטורקית במדינה וארגונים איסלאמיים.

חוקרי המשטרה מנסים לברר אם הארגון התכוון להרוג את האנשים המופיעים ברשימה או שמא רק סימן את אויביו הפוליטיים המרכזיים. שני אישים שהיו ככל הנראה על הכוונת הם פוליטיקאים בכירים ממינכן: חבר הפרלמנט ממפלגת הירוקים, ייז'י מונטאג, וחבר מפלגת האיחוד הנוצרי סוציאלי, האנס פיטר אול.

לפי אתר השבועון דר שפיגל, החוקרים גילו את הרשימה אגב חשיפת ארגון "המחתרת הנאציונל-סוציאליסטית (NSU) לפני שבוע, החשוד בשורת התקפות טרור בערים קלן ודיסלדורף ב-2004-2006. למספר 88, מספר יעדי התקיפה שנכללו ברשימה, משמעות סמלית משום שהוא מקביל לאותיות HH, קרי Heil Hitler.

בתגובה לפרסומים אמר מונטאג כי העובדה שהתא נחשף לא מרגיעה אותו וכי הוא משוכנע שיש עוד תאים ניאו-נאציים רבים בגרמניה המסוגלים לבצע מעשים דומים.

שלטונות גרמניה ספגו ביקורת נוקבת על אזלת ידם לבלום את פעילות חברי הארגון, שלו מיוחסים עשרה מעשי רצח על רקע גזעני, שוד של 14 בנקים והשלכת שני מטעני נפץ, שנעשו בתקופה של 13 שנים.

שירותי המודיעין הפנימי במחוז הסן, BFV, הודו השבוע שאחד מסוכניהם היה נוכח באפריל 2006 בזירת אירוע שבו ירו שני חברי NSU למוות בצעיר טורקי בקפה אינטרנט. הסוכן, שהועבר מאז לתפקיד אחר, הוא בעל דעות ימניות קיצוניות וידוע בכפרו כ"אדולף הקטן". לטענת דר שפיגל, בפשיטה שערכה המשטרה על ביתו גילתה מאגר של כלי נשק וקטעים מספרו של אדולף היטלר, "מיין קאמפף". בדיווחים אחרים נטען שהאיש היה נוכח גם בזירת מעשי רצח ניאו-נאציים של שלושה בני אדם נוספים.

"אין להוציא מכלל אפשרות שהאיש השתתף בפועל במעשי הרצח", אמר היו פונקה, מומחה לימין קיצוני. אם הנחה זו תאושש, הוסיף, הרי שמדובר ב"ווטרגייט" של השירות החשאי של גרמניה.

הפרשה המסעירה את גרמניה עלתה לכותרות בשבוע שעבר, עם חשיפת תא הטרור בעיר זוויקאו השלווה, סמוך לגבול עם צ'כיה. התא נחשף באקראי, בעקבות מותם של שניים משלושת מייסדיו, שכנראה התאבדו, והסגרתה של המייסדת השלישית, ביאטה זשאפה, בשבוע שעבר. עתה מתברר ששלושת מייסדי הארגון היו על כוונת המשטרה עוד מ-1998, אז גילתה בית מלאכה לייצור פצצות במוסך של בית ששכרה זשאפה.

בעקבות פרסום הפרשה, שהקאנצלרית אנגלה מרקל כינתה "חרפה לגרמניה", נדרשה הממשלה להסביר איך ייתכן שחברי הארגון הצליחו לרצוח באין מפריע במשך זמן כה רב. במקביל החלה מפלגת השלטון בראשותה של מרקל לפעול להוצאתה מחוץ לחוק של המפלגה הניאו-נאצית NPD, שלה צירים בבתי הפרלמנט של כמה מדינות מחוז. היוזמה, שלה שותפה גם מפלגת האופוזיציה הסוציאל-דמוקרטית, ספגה ביקורת מצד פוליטיקאים מהקואליציה.

כדי להתמודד עם התופעה, אול, מומחה לענייני ביטחון פנים, אומר כי יש לשנות את חוקי הפרטיות המחמירים של גרמניה, כך שחוקרים יוכלו לפענח נתונים העולים מרשתות תקשורת. "המדינה כולה תוהה מה גודל הביצה הניאו-נאצית בגרמניה", אמר. "אבל בלי שימוש בנתוני אינטרנט ושיחות טלפון שנאספו מחברי התא בזוויקאו, יהיה קשה לברר זאת".

חברי הפרלמנט האנס פיטר אול (ימין) וייז'י מונטאגצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ