בפעם הראשונה בברזיל, הלבנים אינם הרוב במדינה

תוצאות ראשוניות של מפקד האוכלוסין במדינה הגדולה באמריקה הלטינית מעידות על שגשוג כלכלי אבל גם פער חברתי גדול בין שחורים ללבנים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בפעם הראשונה בהיסטוריה, הלבנים בברזיל אינם הרוב. זאת על פי התוצאות הראשוניות של מפקד האוכלוסין שנערך ב-2010. 91 מיליון ברזילאים, מתוך אוכלוסיה של כ-191 מיליון נפש, הגדירו עצמם כלבנים, 82 מיליון כבני תערובת ו-15 מיליון כשחורים. חלקם של הלבנים באוכלוסיה ירד מ-53.7% בשנת 2000 ל-47.7% אשתקד, כך דיווח הבי-בי-סי.

מפקד האוכלוסין, הנערך אחת לעשור, הראה עלייה בסמנים חברתיים בכל רחבי ברזיל כתוצאה מהצמיחה הכלכלית, אבל גם הדגיש אי-שוויון מתמשך. המפקד נערך על ידי המכון הברזילאי לגיאוגרפיה וסטטיסטטיקה (IBGE).

"זאת הפעם הראשונה שמפקד דמוגרפי מצא ששיעור האוכלוסיה הלבנה נמצא מתחת ל-50%", נאמר בדו"ח שפרסם. מספר האנשים המגדירים עצמם כשחורים עלה מ-6.2% ל-7.6%, בעוד שאלה הטוענים שהם בני תערובת עלה מ-38.5% ל-43.1%.

בין קבוצות המיעוטים, שני מיליון ברזילאים הזדהו כאסיאתים ו-817 אלף כילידים.

לשכת מפקד האוכלוסין אמרה כי אף שחוקרים זיהו את המגמה לפני כשלוש שנים, המפקד שנערך ב-2010 הוא המחקר הראשון בקנה מידה כלל ארצי המכיר בתופעה.

"בין ההשערות שהועלו כהסבר למגמה זאת, אפשר להדגיש את התייצבות הזהות בקרב צאצאים של שחורים", נאמר בדו"ח של מפקד האוכלוסין של ברזיל (IBGE).

בראיון שהעניק בשנה שעברה, השר לענייני שוויון בין הגזעים, אליו פריירה דה אראוז'ו, ייחס את השינוי להתחזקות של הגאווה בקרב קהילות של שחורים וילידי ברזיל. "אנשים כבר לא פוחדים להזדהות ואינם חוששים לומר 'אני שחור, ושחור זה יפה'", אמר אראוז'ו. דיווח חדשותי על ממצאי המפקד ששודר בערוץ הברזילאי Record TV קבע גם הוא כי העלייה השמית במספר השחורים ובני הגזעים המעורבים היא "סימן להתחזקות הגאווה בקרב צאצאי האפריקאים". את הכתבה בנושא הציגו כתב לבן ושני מגישי חדשות לבנים.

חלק גדול מנתוני המפקד משקפים את ההתקדמות שעשתה ברזיל בעשור של צמיחה כלכלית מתמשכת ושל מדיניות ממשלתית שנועדה לצמצמם את העוני.

בין השנים 2000 ו-2010 ירד שיעור הבערות בקרב המבוגרים מ-13.6% ל-9.6%. בין ילדים בגיל 10-14, ירד שיעור הבערות מ-7.3% ל-3.9%. אחוז הילדים שאינם הולכים לבית הספר ירד מ-5.1% ל-3.1%. שיעור הפוריות ירד מ-2.38 ילדים לאישה ל-1.86. הגישה למי שתייה, חשמל ושירותי תברואה עלתה בכל רחבי המדינה.

פעילים למען שוויון בין הגזעים בירכו על הגידול במספר הברזילאים המגדירים עצמם כשחורים, ואולם המפקד גם מדגיש את הפער החברתי העצום שעדיין שורר בין לבנים לשחורים בברזיל. המפקד הצביע על פער המצוי בכל תחומי ההתפתחות האנושית, ואי שוויון מתמשך בין צפון ברזיל לדרומה, בין אזורים עירוניים לכפריים, ובין עשירים לעניים

המפקד מ-2010 - מבצע ענק בהשתתפות 190 אלף סוקרים, שביקרו ב-58 מיליון בתים - מצא כי לבנים המתגוררים בערים הגדולות משתכרים פי 2.4 יותר משחורים המתגוררים בערים הגדולות.

בסלוואדור, שבה נמל ששימש בעבר נמל עבדים ואחת מהאוכלוסיות הגדולות ביותר של שחורים בברזיל, הממצאים היו חמורים עוד יותר: לבנים השתכרו פי 3.2 משחורים.המפקד מראה כי מחצית מהאוכלוסייה משתכרת פחות משכר המינימום. הלבנים והברזילאים מרוויחים פי שניים מהשחורים ומבני התערובת הברזילאים.

"זה מעגל קסמים", אמר מרסלו פנייאו, כלכלן מאוניברסיטת UFRJ בריו דה ז'ניירו. "משכורות נמוכות מובילות לרמת חינוך נמוכה, שהיא מכשול להשגת משרה טובה. אנחנו זקוקים ליותר מדיניות ציבורית".

מחקר מקביל שהתפרסם השבוע על ידי Data Popular Institute מספק ראיות נוספות לפער הבין גזעי, שממשיך להעיב על החברה הברזילאית. 82.3% מאלה הנמנים עם הקבוצה העשירה ביותר של ברזילאים - שנקראת "קבוצה A" - הם לבנים ורק 17.7% מהנמנים עמה הקבוצה הם שחורים. בניגוד לכך, "קבוצה E" - קבוצת האוכלוסייה הענייה ביותר בברזיל - מורכבת מ-76.3% שחורים ו-23.7% לבנים.

איבון קייטנו, שופטת שחורה בולטת בריו דה ז'ניירו, תיארה בראיון השבוע תמונה קודרת של החיים בארצה. "בברזיל כל אדם שחור עתיד להיות קורבן של גזענות, דעות קדומות ואפליה, לא משנה באיזו עמדה אתה מחזיק", אמרה. "הדעות הקדומות מוסוות ומשקפות צביעות".

נשיא ברזיל לשעבר, לואיש אינסיו דה סילווה (לולה), גילח את שער ראשו וזקנו, סימני ההיכר שלו, לקראת הטיפולים הכימותרפיים שיעבור. לולה אובחן לפני חודש כחולה בסרטן וכבר עבר בהצלחה טיפולים כימותרפיים. רופאיו מעריכים שסיכויי החלמתו "טובים מאוד". "הארץ"

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ