ראש ממשלת קניה ל"הארץ": צה"ל מאמן את חיילינו בלוחמה בטרור

ראילה אודינגה, שביקר השבוע לראשונה בישראל, מספר על העזרה שמעניק צה"ל לקניה במלחמתה נגד ארגון אל-שבאב בסומליה, על אכזבתו מהסיוע הבינלאומי לבעיית הפליטים ועל המאבק בתופעת הפיראטיות בחופה המזרחי של אפריקה

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מאיה לקר

בשבוע שבו ישראל הגבירה את איומיה על איראן, ובכנסת דנו בהצעות חוק אנטי-דמוקרטיות שמאיימות לשנות את פני המדינה, נמצא אדם אחד שחופשה בישראל נשמעת אטרקטיבית עבורו. זהו ראש ממשלת קניה, ראילה אודינגה, שבא לביקור ראשון בישראל, בזמן שארצו מנהלת מלחמה מחוץ לגבולותיה לראשונה זה עשרות שנים.

מבצע "להגן על האומה" יצא לדרך באמצע אוקטובר, לאחר שורה של התקפות מצד לוחמי המיליציה האיסלאמית "אל-שבאב" על אזרחים וחיילים בקניה וחטיפות של תיירים. המטרה המוצהרת של שליחת כוחות לסומליה היא להרחיק את החמושים מהגבול ולפגוע בארגון הקשור לאל-קאעדה, המעורר דאגה גוברת גם במערב. עם זאת, רבים מעריכים שקניה מנסה ליצור מעין מדינה חצי עצמאית בדרום סומליה, שתשמש אזור חיץ ותאפשר לה גם להשתלט על משאבים ולשלוט בזרם הפליטים הבלתי פוסק.

אודינגה אמר בראיון ל"הארץ" בתחילת השבוע, כי ארצו מקבלת מישראל סיוע במלחמתה בלוחמי אל-שבאב. ארה"ב וצרפת כבר תומכות במבצע הצבאי במזרח אפריקה ומעורבות גם בהפצצות מהאוויר. אודינגה מספר כי צה"ל העביר לקציני צבא קניה הכשרה ואימונים ובנוסף מועברים לארצו ציוד לאיסוף מודיעין מהאוויר ומהיבשה וציוד למעקב ימי, למיגור תופעת הפיראטיות והחטיפות בחופה המזרחי של אפריקה.

אודינגה תיאר את שיתוף הפעולה הביטחוני והכלכלי עם ישראל כפורה במיוחד וסיפר כי הוא נרקם כבר כשקניה היתה מדינה צעירה, כאשר איפשרה למטוסי חיל האוויר לנחות בתחומה בדרכם לשחרור החטופים באנטבה, למרות התנגדות שכנותיה.

את ראש הממשלה מלווה בביקורו בישראל גם השר לביטחון הפנים, ג'ורג' סייטוטי, שאמר כי ישראל יכולה לסייע לקניה בנושא איתור ותקיפה של חוליות אל-שבאב בתחום המדינה. גורם במשרד החוץ הישראלי אמר כי שיתוף הפעולה עם קניה העמיק מאז ביקורו של שר החוץ במדינה ב-2009. לדבריו, ההסלמה באלימות בגבול קניה-סומליה הגבירה את הפן הביטחוני של הביקור, ופגישות רבות, שבהן היו מעורבים גם גורמים מהמשרד לביטחון הפנים, עסקו בעניין.

בהודעה שהוציא משרד ראש הממשלה הקנייתי לאחר הפגישה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, נאמר כי נתניהו אמר לאודינגה כי "האויבים של קניה הם האויבים של ישראל. כוחות דומים מנסים לפגוע בביטחוננו וזו הזדמנות לחזק את הקשרים".

אודינגה הסביר כי הניסיון של ישראל באבטחת גבולות יכול לסייע רבות לכוחות הצבא והמשטרה של ארצו, שמנסים בתקופה האחרונה למנוע חדירות לאורך הגבול עם סומליה, שאורכו כאלף קילומטרים. עם זאת, הוא הבהיר כי אינו רואה בהכרח קווים מקבילים בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני ללחימה באל-שבאב, "משום שישראל מתנהלת לרוב מול ממשלות".

כשהוא משקיף מחלון חדרו במלון המלך דוד בירושלים על חומות העיר העתיקה, אודינגה מנסה להסביר את העיתוי של המתקפה שצפויה לסבך אותו בבוץ הסומלי לזמן רב, בשעה שהבעיות הפנימיות בארצו ממשיכות להחריף.

"זו תקופה קשה מאוד. המתקפות האקראיות על אזרחים וחיילים נמשכות כבר זמן מה", הוא אומר. "בזמן האחרון יש הסלמה. היו החטיפות של התיירים הבריטים והצרפתים, התקיפות על מחנה הפליטים דאדאב וחטיפת עובדי הסיוע. זו התקפה על התדמית של קניה וזה פוגע בתיירות. החלטנו לנקוט צעד חד-משמעי כדי להגן על הגבולות שלנו ועל המדינה שלנו. לכן שלחנו את החיילים למצוא את החמושים של אל-שבאב במקומות המסתור שלהם". למבקריו ולאלו שגורסים כי מדובר בתירוץ ליצירת מדינה בתוך מדינה, אודינגה מבטיח: "אנחנו לא כוח כובש, אנחנו רוצים לשחרר את סומליה. אנו נלחמים לצד הכוחות הסומליים של הממשלה המרכזית במוגדישו".

ייתכן שכך אתם חושבים עכשיו. אבל זאת עשויה להיות מלחמה ארוכה מאוד. אתה באמת מאמין שהאסטרטגיה הנוכחית תפתור את הבעיה?

"זה יכול להיות ארוך או קצר ותלוי בקהילה הבינלאומית. אנחנו שחררנו כמחצית מדרום סומליה. הזמנו את הקהילה הבינלאומית לתגבר את הכוחות שם כדי שלא ניתפש ככוח כובש. אנחנו רוצים שהם יקימו מחנה בגבולות סומליה לפליטים. אנחנו מארחים יותר מ-600 אלף פליטים, יותר מכל מדינה אחרת. אנחנו לא רוצים עוד מהם, אנחנו רוצים פחות. אנחנו רוצים שהם יוכלו לשוב לסומליה, שם יספקו להם מזון ותשתיות.

"בכל הנוגע לפליטים, אכזבו אותנו. יש לנו מאות אלפי פליטים והקהילה הבינלאומית אינה עושה מספיק כדי לתמוך בקניה כמדינה מארחת של פליטים. אנחנו לא רוצים להחזיר פליטים לארצותיהם. אנחנו חתומים על אמנות בינלאומיות, אבל אנחנו צריכים יותר תמיכה מהעולם. העבירו כל כך הרבה כספי סיוע לאפריקה, אבל אנחנו לא רואים אותם. זה בור ללא תחתית. חלק מהכסף חוזר למדינה התורמת, במונחי סיוע טכני ותשלום למומחים. חלק מגיע לכיסים של ביורוקרטים ופוליטיקאים. הסיוע הביא לנו רק עוד עוני והותיר אותנו עם חוב ענק".

אבל בסומליה אין ממשלה יציבה כבר 20 שנה.

"נכון, אבל זה בגלל אל-שבאב ובגלל הפיראטיות. הפיראטיות משפיעה על המסחר בחוף המזרחי של אפריקה. זו בעיה בינלאומית ועל הקהילה הבינלאומית לפעול בעניין. אנחנו לא חושבים שהפתרון לפיראטיות הוא בים אלא ביבשה. אם נילחם בהם במעוזיהם, אז לא תהיה פיראטיות כי לא יהיו להם משאבים. עכשיו זה הזמן שבו על הקהילה הבינלאומית לפעול".

התמיכה של המערב קריטית למאמץ הקנייתי הנוכחי, אך הפצצות מהאוויר ולחימה במעוזי אל-שבאב במרכזי אוכלוסייה כבר הביאו להרג אזרחים ולביקורת על טיוח בדיווחים של צבא קניה על המצב האמיתי באזור. העובדה שגם לאתיופיה יש אינטרס לבצע מהלך דומה וההאשמות כי אריתריאה מסייעת למיליציה מעלות את החשש מהידרדרות האלימות לכדי משבר אזורי חמור, שהמערב עשוי להתנער ממנו.

כאשר אודינגה נשאל על דרכים אחרות לפעול נגד אל-שבאב, כמו פשיטה על התארגנויות בתוך קניה וניסיון לעצור את הזרמת הכספים לארגון, הוא חוזר להטיל את האחריות על הקהילה הבינלאומית. "אל-שבאב הוא ארגון טרור בינלאומי. זו אינה בעיה מקומית. רבים מהלוחמים אינם סומלים, הם זרים - פקיסטאנים, אפגנים, קנייתים, טנזנים. אלו אנשים ששטפו להם את המוח. הם מאמינים שהם נלחמים על השחרור ושהם יגיעו לגן עדן. לכן זו בעיה מורכבת שדורשת פעולה של מדינות רבות".

בשנה הבאה יהיו בקניה בחירות. הבחירות האחרונות, ב-2007, הסתיימו בהסכם חלוקת שלטון שקדמה לו התפרצות אלימות אתנית על רקע זיופים ושחיתות. ועדת הבחירות העניקה אז את הניצחון לנשיא מוואי קיבאקי ומפלגת האחדות הלאומית, למרות שהתוצאות הראשוניות הצביעו על ניצחון לאודינגה, שעמד בראש תנועת האופוזיציה הכתומה. האלימות גבתה אז את חייהם של אלפי בני אדם ומאות אלפים נהפכו לפליטים. בשנים שעברו מאז נהפך "הפתרון הקנייתי" - מודל חלוקת השלטון במשא ומתן - למודל למדינות אפריקאיות. אך אודינגה מבהיר שלא ייתן לאירועים לחזור על עצמם ובכוונתו לרוץ לנשיאות ולנצח.

מה יקרה אחרת בבחירות הבאות?

"אומרים שלטעות פעם אחת זה אנושי, אבל לעשות את אותה הטעות פעמיים זה טמטום", הוא אומר. "אנחנו לא מטומטמים. המדינה לא היתה יציבה, לא היתה שקיפות בוועדת הבחירות. מאז 2007 ניסחנו חוקה חדשה. ועדת הבחירות תוכל להיות עצמאית, חוקי הבחירות השתנו. נעשו רפורמות בכוחות הביטחון והשוטרים עוברים אימונים חדשים. אני מרגיש יותר בטוח בכך שהבחירות יהיו הוגנות ושקופות".

מה אתה חושב על מודל חלוקת השלטון באפריקה? מדינות אחרות אימצו אותו גם, אבל לא ברור אם זה פתרון לטווח הארוך.

"זה באמת אינו פתרון לטווח הארוך. מה שנקרא 'הפתרון הקנייתי' הוא אינו פתרון כלל. זו עסקה שנכפתה עלינו כדי להרגיע את שפיכות הדמים. לכן הסכמנו לפשרה. והסכמנו על כך שהדרך היחידה להימנע מאלימות כמו ב-2007 היא דרך שינויים מהותיים יותר".

***ראש ממשלת קניה, ראילה אודינגה

נולד ב-1945. בנו של סגן נשיא קניה הראשון, ג'רמוגי אוגינגה אודינגה * חבר פרלמנט מ-1992. שימש בתפקידים שונים בממשלה בשנים 2005-2001, בין היתר כשר האנרגיה *מכהן כראש ממשלת קניה מאפריל 2008

אודינגה (משמאל), אחרי שהצביע במשאל עם בקניה בשנה שעברה. "העבירו הרבה כספי סיוע לפליטי אפריקה, אבל אנו לא רואים מזה כלום"צילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ