ספרד בפני מהפך: השמרנים צפויים לנצח בבחירות

ביום ראשון יתקיימו הבחירות לפרלמנט, שהוקדמו בארבעה חודשים לאחר מחאת האוהלים במדריד. לפי הסקרים ניצחונו של מריאנו רחוי הוא כבר עובדה מוגמרת

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

מדריד (ד-פ-א). כאשר מריאנו רחוי, מנהיג השמרנים בספרד, לוחץ את ידי תומכיו הרבים לקראת תום מערכת הבחירות לפרלמנט, שייערכו ביום ראשון, כבר נסוך על פניו חיוך של מנצח.

עד כה הפסיד רחוי בשתי מערכות בחירות לראש הממשלה הסוציאליסטי חוסה לואיס רודריגס ספאטרו, בן ה-56, ועתה הוא מוכן סוף סוף לניצחון סוחף שיביא את הקץ לעידן ספאטרו.

מול רחוי מתמודד אלפרדו פרס רובלקאבה בן ה-60, שר הפנים לשעבר בממשלת ספאטרו, שנבחר למועמד המפלגה הסוציאליסטית לאחר שספאטרו החליט שלא להתמודד בפעם השלישית.

סקרי דעת הקהל חוזים כי המפלגה העממית (PP) של רחוי תזכה בבחירות ברוב הגדול מאז ומעולם. הבחירות הוקדמו בארבעה חודשים ממועדן המקורי בעקבות מחאת האוהלים הספרדית, והסוגיה העיקרית בהן תהיה מן הסתם המשבר הכלכלי שבו נתונה המדינה.

פסליהם של המועמדים המובילים בבחירות בספרד, מריאנו רחוי (מימין) ואלפרדו פרס רובלקאבה, במוזיאון השעווה במדרידצילום: אי-פי

המפלגה העממית צפויה לקבל כ-46.6% מהקולות לעומת 29.8% של הסוציאליסטים, על פי סקר שערך לאחרונה העיתון אל מונדו.

נוכח מצע מעורפל, שבעצם מבקש מהבוחרים לתת לרחוי צ'ק פתוח, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא כיצד מתכוננת המפלגה העממית להמריץ את הכלכלה הספרדית החולה. המדיניות של ספאטרו אופיינה ברפורמות חברתיות נרחבות, ובהן נישואים בין בני אותו המין, הקלה בהליכים להפלות וקידום זכויות נשים. הממשלה הסוציאלית היתה גם הראשונה שטיפלה בנושא רגיש עד מאוד והוא הדיקטטורה של פרנסיסקו פרנקו, שנמשכה מ-1939 ועד 1975, והכירה בעוול שנעשה לקורבנותיה. הרפורמות שערך ספאטרו עימתו אותו עם החוגים השמרניים ועם הכנסייה הקתולית, אבל העניקו למדינה תדמית מודרנית ומתקדמת.

ואולם, המשבר הכלכלי העולמי העיב על הקדנציה השנייה של ספאטרו. ענף הבנייה, תחום מרכזי בכלכלת המדינה, התמוטט והביא לעלייה עצומה בשיעור האבטלה. ממשלתו הגיבה באיחור ולבסוף נקטה מדיניות צנע קשוחה בעקבות לחץ בינלאומי, כדי להימנע מתוכנית חילוץ מטעם האיחוד האירופי.

כיום עומדת האבטלה על שיעור שיא של 22% - הגבוה ביותר באיחוד - בשעה שהצמיחה נעצרה לגמרי. הנציבות האירופית מפקפקת בכך שספרד תצליח לעמוד ביעדה ולקצץ את הגירעון לכדי 6% מ-9.2% ב-2011.

הביצה הכלכלית הטובענית הקלה את מסע הבחירות של השמרנים, שהתמקדו בגינוי הממשלה בלי לומר מה הם מתכוונים לעשות.

מאבקו של מועמד המפלגה הסוציאליסטית רובלקאבה התמקד בעיקר נגד שיעור ההצבעה הנמוך הצפוי אצל מצביעי השמאל, שהתאכזבו מטיפולו של ספאטרו במשבר. רובלקאבה השתמש באיום "שובו של הימין", שלדבריו מתכונן להרוס את מדינת הרווחה.

הצלחתו הגדולה של רובלקאבה כשר הפנים היתה הקו הקשוח שנקט נגד אט"א, הארגון הבדלני הבאסקי, שהניח את נשקו באוקטובר, אז הודיע על סופו של מסע טרור שנמשך 43 שנים. אלא שאט"א כבר הודיע על הפסקת אש בספטמבר 2010, מה שהפחית מהדרמטיות של ההודעה מאוקטובר. רובלקאבה גם לא הצליח להיבנות מהרפורמות החברתיות של ספאטרו. המפלגה העממית ערערה על חוק הנישואין בין בני אותו מין בבית המשפט, אולם רחוי טרם הודיע אם בכוונתו לבטל את החוק, שכבר אפשר לאלפי זוגות הומוסקסואלים להינשא.

הסוגיה היחידה שחשובה למרבית הספרדים היא הכלכלה, אומר חוסה לואיס, יועץ פיננסי ממדריד, הסבור כי שינוי במפלגת השלטון יעזור להשיב את האמון הבינלאומי ביכולת הפירעון של ספרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ