חוזרים לכיכר: עשרות אלפים מפגינים בקהיר נגד הצבא

עשרה ימים לפני הבחירות לפרלמנט, הביעו המפגינים חשש כי המועצה הצבאית תסרב למסור את השלטון במלואו לממשלה אזרחית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

עשרות אלפי מפגינים התאספו היום (שישי) בכיכר תחריר שבקהיר, על מנת למחות נגד המועצה הצבאית העליונה, שמבקשת לטענתם להשאיר את השלטון בידיה. מדובר באחת ההפגנות הגדולות ביותר שנערכו במצרים בחודשים האחרונים.

את ההפגנה הובילה תנועת "האחים המוסלמים", שנמנעה עד כה מעימות עם המועצה הצבאית. כעת מבטיחים בארגון כי יחריפו את מחאתם, אם הצבא לא יתחייב להעביר את השלטון לידי גורמים אזרחיים.

"לצבא אין שום זכות שליטה בעם. התפקיד היחיד שלו הוא להגן על המדינה. אנחנו רוצים ממשלה אזרחית, שתיבחר באופן דמוקרטי", אמר אחד המפגינים, חבר התנועה בן 28. אחד השלטים קרא "המדינה שלנו אינה מחנה צבאי". חלק מהמפגינים נופפו בדגל המצרי, בעוד אחרים, חברי התנועה הסלפית הקיצונית, נופפו בשלטים שמכריזים על הקוראן כחוקה המצרית האמיתית.

ההפגנה היום כוונה נגד מסמך שחיבר סגן ראש הממשלה, עלי אל-סילמי, שכולל עקרונות בסיס לחוקה המצרית החדשה. אחד הסעיפים במסמך קובע כי למועצה הצבאית יש את זכות המילה האחרונה בנושאים מהותיים גם לאחר בחירת הנשיא החדש, כמו קביעת תקציב הצבא, החלטה על יציאה למלחמה, וככל הנראה אף זכות לפקח על פעולת הפרלמנט.

מרבית הקבוצות הדמוקרטיות במדינה מתנגדות למסמך, וטוענות כי הוא מהווה ניסיון להנציח את השלטון הצבאי במדינה. תנועת "האחים המוסלמים" הגדירה את המסמך כ"דיקטטורי". בהצהרה שפרסמה ביום רביעי אמרה התנועה כי המסמך "פוגע בזכויות האזרחים. הוא שולל את העקרונות והמטרות של מהפכת ה-25 בינואר". שיחות של הרגע האחרון בין הממשלה ל"אחים", נכשלו בניסיון למנוע את ההפגנה.

ההפגנה מתקיימת עשרה ימים לפני הבחירות לפרלמנט המצרי, הראשונות במדינה מאז נפילתו של מובארק, כש"האחים המוסלמים" צפויים לזכות לאחוזי הצבעה גבוהים. מאז נפילתו של מובארק נשמעות טענות רבות נגד המועצה הצבאית, הן מצד תנועות איסלאמיות והן מצד קבוצות ליברליות. רבים טוענים כי הגנרלים מנסים לשחזר את ממשל מובארק. מנהיגי המועצה מכחישים כי הם מנסים להחזיק בשלטון בכוח.

המועצה הצבאית הבטיחה להעביר את השלטון במצרים לממשלה אזרחית תוך שישה חודשים מנפילת מובארק. אבל לוח הזמנים מעורפל – הבחירות לפרלמנט יחלו אמנם בתוך עשרה ימים, אולם יתכן שנשיא חדש יבחר רק בתחילת 2013.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ