הספרדים הולכים היום לקלפיות: "בחירה בין גרוע לגרוע יותר"

על רקע המצב הכלכלי החמור, רוב הספרדים לא מוצאים תקווה בעובדה שהשלטון צפוי לעבור ידיים בעקבות הבחירות היות

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

מדריד

ביום שלפני הבחירות בספרד, תושבי מדריד כבר עמדו בתור. לא, זה לא התור לקלפי, זה התור לתחנת הלוטו, ולהגרלת חג המולד החגיגית: 400 אלף אירו בשנה למשך 20 שנה. חלקם עמדו בתור חמש שעות ויותר, חלקם מהמרים קבועים, אך רבים מהם באו בפעם הראשונה. במצב הנוכחי, הם אומרים, הסיכוי לזכות בלוטו גדול יותר מהסיכוי שהממשלה החדשה שתיבחר תשנה את חייהם.

התחושה הכללית נעה בין מיאוס לייאוש. מיגל, שחקן בן 24 שהמתין בתור, אומר כי אביו שלח אותו לקנות 15 כרטיסים. "זה התור הארוך ביותר שראיתי", הוא אומר. "אנשים מנסים את מזלם, מה יש להם להפסיד? אני הולך להצביע לסוציאליסטים, כי מריאנו רחוי רע מאוד למדינה הזאת. גם הסוציאליסטים, אבל זו בחירה בין גרוע לגרוע יותר".

לכאורה, אזרחי ספרד נמצאים היום במצב טוב יותר מזה של האיטלקים והיוונים. אחרי שמחאתם נגד הממשלה הסוציאליסטית של חוסה לואיס ספאטרו וקריסת הכלכלה הביאה להקדמת הבחירות, הם זוכים להחליף את נבחריהם דרך הקלפי. הם אינם נאלצים לקבל ממשלה לא-נבחרת של טכנוקרטים.

הפגנה לקראת הבחירות בפמפלונה, "המשבר הוא רמאות"צילום: אי–פי

אבל רבים מהספרדים מבהירים מאז שהחל מסע הבחירות, כי עם בחירות כאלה - בין המפלגה העממית השמרנית בראשות מריאנו רחוי, לבין אלפרדו פרס רובלקאבה, מהמפלגה הסוציאליסטית שממשלתה הופלה - מי צריך בחירות בכלל. ואכן, אחרי מערכת בחירות בלתי מסעירה, שניצחון סוחף של הימין צפוי בסופה, ומעט מאוד בהירות לגבי העתיד (איש כבר אינו מעז להבטיח דבר) רבים מבעלי זכות הבחירה צפויים להישאר בבית, או לצאת להשמיע את קולם בכיכרות, אך בוודאי שלא להטריח את עצמם לקלפי.

רובלקאבה, בראיון האחרון לפני הבחירות לעיתון אל פאיס, ניסה לשכנע את המצביעים כי ניתן עדיין לשנות את התוצאה, ואמר כי הוא מודאג מאוד מהאפשרות שהימין ישיג רוב מוחלט, וכוח בלתי מרוסן שיאפשר לו לשלוט בתקשורת ולהמשיך לשלוט בכלכלה. "שינוי למען שינוי אינו פתרון. כמו בפורטוגל ובבריטניה, הממשלה מתחלפת והמצב דומה, אך יש פחות מדיניות רווחה".

המפלגה העממית והמפלגה הסוציאליסטית מחליפות ביניהן את האחיזה בשלטון כבר מנפילת המשטר הפאשיסטי, אך הפעם מתכוננים הסוציאליסטים להפסד הצורב ביותר אי פעם. למרות שורת חוקים חברתיים שחוקק ספאטרו, ההתמודדות הראשונית עם פשעי פרנקו והתרחקות מהשפעת הכנסייה, ממשלתו לא הצליחה למנוע את ההידרדרות המכאיבה. שיעור האבטלה הוא 21% (45% בקרב הצעירים), אזרחים איבדו את בתיהם לבנקים וחברות ועסקים קרסו בזה אחר זה. מנהיגי מחאת האוהלים של ספרד שהחלה במאי האחרון - מובטלים, סטודנטים, אנרכיסטים, פנסיונרים - מחלקים בימים האחרונים את המלצותיהם לבוחר: אל תצביעו למפלגה שחבריה מושחתים, אל תצביעו למי שיבטל את מדינת הרווחה, אל תצביעו לפוליטיקאים שאחראים למצב הזה. היום שלפני הבחירות הוא באופן רשמי "יום למחשבה", שבו חל איסור על תעמולת בחירות והתקהלות המונית, והפעילים מבקשים מהאזרחים להשתמש ביום הזה כדי לקבל החלטה מושכלת. הזעם כלפי המפלגות הגדולות מוביל לתמיכה רבה יותר במפלגות הקטנות, שכמעט לא זכו להתייחסות בעבר, וכוחה של מפלגת השמאל המאוחד (המפלגה השלישית בגודלה), צפוי לגדול בזכות קולותיהם של מאוכזבי המפלגה הסוציאליסטית. אך בולט בעיקר הניסיון לערער על השיטה כולה.

קאמינו, פעילה חברתית העוסקת בדיני עבודה, אמרה כי החליטה לשים פתק קרוע בקלפי. הפעילים טוענים כי לפי שיטת הבחירות הנוכחית, הפתקים הלבנים רק יסייעו למפלגות הגדולות, ולכן הקולות הפסולים הם דרך מחאה פופולרית. "אני לא יכולה להצביע למפלגה, וזה לא משנה לאיזו. כל המפלגות הן אותו הדבר, ואנחנו מאמינים שיש לשנות את השיטה לחלוטין. השיטה מעניקה כוח לשווקים, לבעלי ההון, והם אינם מספקים עבודה או שינוי לעם. הבעיה אינה בספרד, זו בעיה עולמית והיא לא תיפתר בבחירות", היא אומרת.

טוני ראמון, פיזיותרפיסט סוסים מקטלוניה, אף הקים מפלגה כדי להוכיח את הנקודה הזאת. ראמון עומד בראש מפלגת "הכסאות הריקים", שמבטיחה לא לשלוח נציג לפרלמנט אם תזכה במושב.

הממשלה הבאה, שאותה צפוי להרכיב רחוי לקראת חג המולד, תיאלץ להתמודד עם הזעם הציבורי לתקופה ארוכה. הפגנות הענק לא צפויות להיפסק, וגם אם תציע פתרונות, הקיצוצים יהפכו את חייהם של רוב הספרדים לקשים עוד יותר. לכן, הממשלה השמרנית תתמקד בהרגעת שותפותיה לאיחוד האירופי, ובראשן צרפת וגרמניה. חוסה איגנסיו טורבלנקה, עמית בכיר במכון המחקר המועצה האירופית ליחסי חוץ, אמר לפייננשל טיימס כי רחוי יהיה חייב לבצע מהלך מהיר ומרחיק לכת כדי להרגיע את אירופה. הצלחתו הראשונית עשויה לשכנע את גרמניה ושוקי האג"חים כי ספרד תצליח להימנע מקריסה מוחלטת, ולספק לו לגיטימציה. טורבלנקה משווה מהלך אפשרי זה לצעד שנקט ראש הממשלה השמרן הקודם של המדינה, חוסה מריה אסנאר ב-1996, כאשר הפגין משמעת פיסקלית מרשימה שאיפשרה לספרד לעמוד בקריטריונים של גוש האירו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ