איראן: כתבה על העימותים בשלטון הביאה לסגירת עיתון

העיתון הרפורמיסטי פרסם ראיון עם עוזרו לשעבר של אחמדינג'אד, שבו הוא מבקר את יריביו השמרנים. העוזר עצמו הורשע בשל מאמר נפרד שפרסם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

השלטונות באיראן סגרו עיתון רפורמיסטי היום (ראשון) לאחר שפרסם ראיון עם עוזר לשעבר של הנשיא מחמוד אחמדינ'גאד. בראיון, השמיע העוזר ביקורת נוקבת על יריביו השמרנים של הנשיא, במקרה שמהווה סימן נוסף למתיחות והפיצול בקרב הדרג הבכיר של הרפובליקה האיסלאמית.

זו לא הפעם היחידה שבה העוזר מסתבך. על פי דיווחי סוכנות הידיעות האיראנית "פרס", עלי אכבר ז'וונפקר, היועץ לענייני תקשורת של אחמדינג'אד, נדון לשנה בכלא ונאסר עליו לעסוק בעיתונות בעקבות מאמר אחר שפרסם, שלדברי הממשל פגע בכבוד הציבור.

המקרה מעיד על המתיחות הגוברת בצמרת בין אנשי אחמדינ'גאד ויריביו הפוליטיים במחנה השמרני. משרד התובע בטהראן הורה לסגור את העיתון "דיילי אתמאד" למשך חודשיים בשל מה שהוא כינה "הפצת שקרים ועלבונות כנגד בכירים בממשל".

הנשיא אחמדינג'אד (מימין) והמנהיג הרוחני עלי חמינאיצילום: אי–פי

בראיון למהדורת העיתון שפורסמה ביום שבת, ז'וונפקר יצא נגד מבקריו של אחמדינג'אד שהאשימו אותו "בהשתייכות למעגל הסוטה החותר להחליש את ההנהגה הרוחנית, ובכך שכינה רבים מהם מושחתים". עורך דינו מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי לא נאמר ללקוחו דבר בנוגע לעונש מאסר והרחקה מעיסוק תקשורתי .

ז'וונפקר הורשע בגין מאמר שפרסם מוקדם יותר השנה בנוגע למקור ההיסטורי של הלבוש המסורתי של נשים אסלאמיות. הוא טען כי מקור הלבוש השחור המסורתי של נשות איראן, הוא במאה ה-19 בפאריס ולא במסורת האיסלאמית. עצם ההצעה עוררה את חמתם של המנהיגים הרוחניים, שבעבר האשימו כבר את מחנה אחמדינג'אד בכך שהם מקדמים ערכים חילוניים על פני המסורת האיסלאמית.

המתקפה המילולית הקשה שפורסמה על פני שלושה עמודים, מסמלת את הנחישות של מחנה אחמדינג'אד לקראת הבחירות לפרלמנט הצפויות להיערך בחודש מארס. קולות שונים נשמעו מקרב יריביו הפוליטיים של אחמדינג'אד הקוראים להדיחו. ז'וונפקר אמר בתגובה כי המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, מביע תמיכה מלאה בנשיא המכהן.

העיתון "דיילי אתמאד" הוא מבין כלי התקשורת הרפורמיסטיים היחידים שנותרו פעילים לאחר הבחירות של שנת 2009. הוא ספג מספר עונשים וסגירות זמניות מצד הממשל בשל "הפרות של החוק".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ