מדגמים בספרד: מפלגת הימין השמרני זכתה ברוב מכריע

"המפלגה העממית" זכתה ב-43% מהקולות לעומת 30% לסוציאליסטיים, ששלטה בשבע השנים האחרונות והאושמה באחריות למשבר הכלכלי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מדגם של רשת הטלוויזיה הספרדית RTVE מראה כי בבחירות שהתקיימו היום (ראשון) לפרלמנט במדינה זכתה מפלגת הימין השמרנית ("המפלגה העממית") במרבית הקולות וניצחה את מפלגת הסוציאליסטים אחרי 7 שנות שלטון.

הסקר הראה כי מפלגת הימין בראשותו של מריאנו רחוי זוכה ב-181-185 מהמושבים בבית התחתון (מתוך 350), ובסך הכל 43.5% מהקולות. המפלגה הסוציאליסטית בראשותו של אלפרדו פרס רובלקאבה ששלט במדינה והואשם באחריות למשבר הכלכלי הגדול ולאחוזי האבטלה הגבוהים, קיבל רק 30% מהקולות ומפלגתו צפויה לזכות ב-115-119 מהמושבים בבית התחתון, כך לפי המדגם. בבחירות האחרונות שהתקיימו ב-2008 זכו הסוציאליסטים בפער של 4 נקודות בלבד.

על סמך הסקרים שבוצעו טרם הבחירות מדובר בתוצאה שאינה מפתיעה במיוחד. אם ראחוי ומפלגתו הימנית אכן זכו בבחירות, זה מגיע אחרי שני קמפיינים כושלים ב-2004 וב-2008.
המפלגה העממית והמפלגה הסוציאליסטית מחליפות ביניהן את האחיזה בשלטון כבר מנפילת המשטר הפאשיסטי, אך הפעם מתכוננים הסוציאליסטים להפסד הצורב ביותר אי פעם. למרות שורת חוקים חברתיים שחוקק ספאטרו, ההתמודדות הראשונית עם פשעי פרנקו והתרחקות מהשפעת הכנסייה, ממשלתו לא הצליחה למנוע את ההידרדרות המכאיבה. שיעור האבטלה הוא 21% (45% בקרב הצעירים), אזרחים איבדו את בתיהם לבנקים וחברות ועסקים קרסו בזה אחר זה.

הזעם כלפי המפלגות הגדולות הוביל לתמיכה רבה יותר במפלגות הקטנות, שכמעט לא זכו להתייחסות בעבר, וכוחה של מפלגת השמאל המאוחד (המפלגה השלישית בגודלה), צפוי לגדול בזכות קולותיהם של מאוכזבי המפלגה הסוציאליסטית.

קרדיט: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ