בית חדש ישן

האם התערערותו של שלטון אסד בסוריה והפיוס הקרב בין החמאס לפתח יביאו להתפייסות גם בין ירדן לחמאס, ולמעבר של צמרת הארגון, וחאלד משעל בראשה, לעמאן?

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

עבדאללה מלך ירדן איננו מנהיג פורץ דרך. אבל בשבוע שעבר הוא הפתיע את המנהיגים הערבים ואת העולם בכלל, כאשר היה למנהיג הערבי הראשון אשר קרא לבשאר אסד להסתלק מנשיאותו. "אילו הייתי במקומו של אסד הייתי פורש", אמר המלך בראיון לרשת בי-בי-סי.

ההצהרה התקדימית הזאת חוללה מיד סערת רוחות בחצר המלך. יועציו מיהרו להתריע באוזניו שאמירה כזאת עלולה לפגוע באינטרסים של ירדן, קל וחומר ביחסיה של ירדן עם סוריה. ואכן, לאחר הראיון התקשרו נציגי החצר המלכותית אל עורך העיתון הירדני "אל-ערב אל-יום", פהד אל-חיטאן, וביקשו ממנו לעכב את הוצאת המהדורה כדי להכניס כמה תיקונים באופן שבו יוצגו דברי המלך.

למחרת אפשר היה לקרוא נוסח "מתוקן", שלפיו המלך אמר כי "ירדן סבורה שסילוקו של אסד לא ישנה את המצב ולא יפתור את הבעיה". במאמר המערכת נאמר עוד כי "המלך לא אימץ באופן רשמי את רעיון הסתלקותו של אסד, ותשובתו בראיון לבי-בי-סי באה כתשובה על שאלה היפותטית וכי אין כלל עמדה ירדנית רשמית בשאלה הסתלקותו של אסד".

התיקון הזה הגיע מאוחר מדי. בסוריה השתוללו תומכי המשטר ותקפו את שגרירות ירדן בדמשק, אבל למחרת התנצלה סוריה על ההתקפה. כעבור יומיים פירסם ה"גרדיאן" הלונדוני ידיעה שלפיה המלך הירדני הציע את שירותיו כמתווך בין העמדה המערבית לעמדת הליגה הערבית בעניין סוריה, וכי הוא סבור שמדינות אירופה יכולות לסייע בהשגת פתרון באופן מוצלח יותר מאשר הממשל האמריקאי.

ספק אם היוזמה הירדנית תצליח לחולל תפנית בעמדתה של הליגה הערבית, שבה שולטות עמדותיהן של מדינות המפרץ ובמיוחד זו של סעודיה וקטאר. אלה הציבו אולטימטום לסוריה, וגם איימו שאם נציג סוריה יוזמן לוועידת שרי החוץ שהתקיימה ביום רביעי שעבר בבירת מרוקו, רבאט, הם לא יבואו אליה.

עמדת הפרשן המרוחק שבה נוקט המלך עבדאללה לנוכח האירועים בסוריה ובמדינות ערב האחרות אינה פוטרת אותו מן הבעיות מבית. שבועיים אחרי שמינה ראש ממשלה חדש, את עאון אל-חסאונה, כדי להרגיע את הרחוב הירדני שהתחיל להראות סימני מרי גלויים, יצא אל-חסאונה בהצהרה מטלטלת: "גירוש חמאס מירדן בשנת 1999 היה משגה פוליטי וחוקתי. אומר לכם בגלוי, שכאשר התרחש הגירוש התנגדתי לכך".

ההצהרה הזאת באה, לא במקרה, אחרי שחאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, התקשר לאל-חסאונה ובירך אותו על מינויו כראש ממשלה. על פי דיווחים בירדן, עתיד חאלד משעל להגיע לביקור רשמי בירדן אחרי שייפגש בקהיר עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) כדי לסכם על הפיוס בין הפתח לחמאס, ועל הקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

אל-חסאונה, משפטן ושופט בן 61, שכיהן עד באחרונה כסגן נשיא בית הדין הבינלאומי, ונעדר מן הזירה הפוליטית הירדנית במשך כ-12 שנים, לא "המציא" בעצמו מדיניות חדשה כלפי חמאס. זה כמה שבועות רוחשת הזירה הפוליטית בירדן סביב שאלת הפיוס האפשרי עם החמאס, הן על רקע ההתפתחויות בסוריה והן לאור הפיוס המתקרב בין פתח לחמאס.

חשובה לא פחות היא כוונתו של אל-חסאונה, שהיה שותף בעבר במשלחת המשא ומתן בין ישראל לירדן, לפייס את הגוש האיסלאמי בירדן, שבו חברים גם נציגי האחים המוסלמים, כחלק משינוי האווירה הדרוש ליציבות השלטון וכהוכחה לכוונתו "לגשר בין הציבור לממשלה".

ההערכה בירדן היא, שכאשר משטרו של אסד ייפול החמאס יזדקק ל"בית" חדש, וזו עשויה להיות הזדמנות מצוינת לירדן לחזור אל לב הפוליטיקה הפלסטינית, שממנה הודרה במשך כעשור. בשנים האחרונות מצרים נטלה לעצמה את המונופול על הטיפול בסכסוך, ורק סוריה הצליחה להציב בפניה מכשולים ולנווט את מדיניות חמאס.

מי שכנראה בוחש בקדירת היחסים בין ירדן לחמאס זוהי קטאר, שנציגיה קיימו באחרונה שיחות אינטנסיביות עם המלך עבדאללה במטרה לקדם את שובו של החמאס לירדן. על פי מקורות ירדניים היה משעל אמור לבקר בירדן כבר בשבוע שעבר, בלוויית יורש העצר הקטארי, שייח תמים בן חמד א-תאני, אבל הביקור הזה נדחה ללא הסבר.

נראה כי גם חמאס, שעד כה נתקף באלם לנוכח הדיכוי הברוטלי בסוריה, עדיין לא החליט לאן פניו מועדות. אם ייפול אסד, אזי גם אם לא תידרש הנהגת חמאס לעזוב את סוריה, עלול המשטר החדש להפסיק את השירותים הטובים שהעניק אסד לארגון.

קטאר עשויה להיות בסיס חלופי נוח, אבל היא רחוקה מן המרחב הפלסטיני בשעה שירדן מבטיחה לא רק קרבה פיסית נוחה להנהגת בשטחים, היא גם לא תפעל כפטרונית כמו סוריה או קטאר. מנגד, עד כה אין לחמאס כל ערבות לכך שירדן תסכים לפתיחתם של משרדי חמאס בשטחה, שיכללו רשת תקשורת ואולי גם בסיסים לוגיסטיים. לחמאס יש גם בעיה עם דעת הקהל הירדנית אשר חלקה, במיוחד האליטות הירדניות השולטות, איננה מבינה מדוע על ירדן להתפייס עם חמאס אחרי שהנהגתו קשרה את עצמה לציר סוריה איראן.

אם תשוב הנהגת חמאס לירדן תהיה בכך גם שינוי מדיני מהותי בעמדתו של הארגון. כינון בסיס במדינה שחתומה על הסכם שלום עם ישראל, ואשר מחויבת לביטחונה של ישראל איננו עניין שאפילו ישראל יכולה להתנגד לו.

דגלי ירדן וסוריה על ידי מפגין נגד אסד, בעמאן. עבאללה נוקט בינתיים עמדה של פרשן מרוחקצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ