מהומות במצרים

24 הרוגים ומעל 1,700 פצועים מאז שבת

אלפים שבו הבוקר לכיכר תחריר והתעמתו עם כוחות הביטחון שירו עליהם כדורי גומי ורימוני גז מדמיע. משרד הבריאות המצרי: נחקור את מקרי המוות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי מפגינים שבו הבוקר (שני) לכיכר תחריר בקהיר והתעמתו עם כוחות הביטחון, זה היום הרביעי ברציפות. המפגינים קוראים למועצה הצבאית להכריז על תאריך יעד להעברת הסמכות לממשלה נבחרת. כוחות הביטחון המצריים הגיבו בירי רימוני גז מדמיע וכדורי גומי.

גורם רשמי בחדר המתים המרכזי בקהיר אמר שמתחילת המהומות ביום שבת האחרון נהרגו 24 בני אדם ונפצעו מעל 1,700. מוקדם יותר דווח כי 35 בני אדם מתו, אך התברר כי 11 ממקרי המוות אינם קשורים למהומות. אתמול נפצעו 425 בני אדם, רובם סובלים משברים בגפיים ומשאיפת גז מדמיע.

כלי תקשורת במצרים מדווחים על עומס רב בבתי החולים הסמוכים לכיכר תחריר. דובר משרד הבריאות מסר שהגופות הועברו לנתיחה ונציגים מטעם התובע הכללי יעמדו מקרוב על סיבת המוות כדי לפתוח בחקירה. בעקבות האירועים, שר התרבות במדינה, עמאד אבו-גאזי, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו, וזאת במחאה על התנהלות השלטונות במצרים כלפי המפגינים.

אזהרה: הסרטון מכיל אלימות קשה

במהומות אתמול צרו המונים על משרד הפנים המצרי במה שנראה כמו שידור חוזר של האירועים מימי "האביב הערבי". הצבא, מצידו, פרס במקום כוחות נרחבים כדי למנוע פריצה למתחם, שאחראי על פעילות כוחות ביטחון הפנים של מצרים.

בשונה מההפגנות שהביאו לסילוקו של חוסני מובארק, שנעשו בהשראת המהפכה בתוניסיה ובהובלת צעירים חילונים, את ההפגנות בימים האחרונים יזמו אנשי "האחים המוסלמים", ערב תחילת הסבב הראשון של הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט במצרים. מה שנראה כניסיון של האחים המוסלמים לעורר את התמיכה בתנועה לקראת הבחירות, הצליח לערער את היציבות במצרים לנוכח התפשטות ההפגנות גם לערים ולמחוזות אחרים, והפך לקרב על זהותה של המדינה.

אלפי הצעירים שהתכנסו בכיכר א-תחריר קראו לרצוח את ראש המועצה הצבאית מוחמד טנטאווי ולהפיל את המועצה הצבאית העליונה. בניסיון להרגיע את הרוחות, הודיעה אתמול ממשלת מצרים כי הבחירות יתקיימו במועדן, בעוד שמונה ימים. המועצה הצבאית הודיעה אמש בתגובה להפגנות כי "לא תאפשר לסכל את ההעברה הדמוקרטית של השלטון".

6 מתוך 6 |
שוטרים בניידת משורינת מתעמתים עם המפגינים בכיכר תחריר
1 מתוך 6 |
שוטרים בניידת משורינת מתעמתים עם המפגינים בכיכר תחריר
2 מתוך 6 |
המשטרה מפנה מפגין בכוח בכיכר תחריר

ההפגנות החלו ביום שישי, כאשר "האחים", בשיתוף עם פלגים איסלאמיסטיים אחרים ואף קבוצות חילוניות, החליטו להוציא אלפים מתומכיהם לרחובות כדי למחות על מסמך העקרונות שעל פיו תנוסח החוקה החדשה. המסמך נתפס על ידי "האחים" ותומכיהם כניסיון לקבע את סמכויותיה של המועצה הצבאית בחוקה המצרית החדשה וכיציר כפיה. זאת על אף שאת המסמך חיברו נציגים של כמה מהתנועות הפוליטיות במצרים, יחד עם סגן ראש הממשלה. המסמך קובע בין היתר, כי המועצה הצבאית היא היחידה שרשאית לקבוע מה יהיה תקציב הביטחון בתוך תקציב המדינה. סעיף אחר שרמז לכאורה על חילוניותה של מצרים הושמט במהלך המשא ומתן, שהתנהל בין "האחים" ונציגי התנועות חילוניות לבין סגן ראש הממשלה.

על אף שבשבועות האחרונים נמשך המשא ומתן בין הממשלה לבין התנועות הפוליטיות השונות על ניסוח מחדש של מסמך העקרונות, החליטו האחים המוסלמים להוציא לפועל את ההפגנה. זאת ככל הנראה בניסיון להגביר את התמיכה הציבורית בתנועה, אל מול המועצה הצבאית שמאבדת במהירות את הלגיטימציה שלה בציבור המצרי, בעיקר לנוכח הרג המפגינים. מכאן גם שהמסמך וסעיפיו הם בגדר תירוץ ופחות סיבה להתנגשות האלימה.

האחים למעשה הצליחו במפגן הכוח המרשים ביותר שלהם מאז נפילתו של מובארק, אך ייתכן שהצליחו יתר על המידה. בשמונת החודשים הראשונים שלאחר המהפכה, נרקם בין התנועה לבין המועצה הצבאית סטטוס-קוו עדין, וכעת נדמה שמערכת היחסים הרגישה הזו נשברה. המועצה הצבאית חוששת אמנם מהפיכה אלימה שתביא לסילוקה, אולם היא רואה את האיום הנשקף לגורלה של מצרים החילונית מצד האחים המוסלמים. ייתכן שזו הסיבה לטיפול האלים של כוחות הביטחון במפגינים. אלה מצדם, באו לכיכר א-תחריר לא רק כדי להביע תמיכה בארגונים האיסלאמיים, אלא גם ובעיקר כדי לשחרר קיטור נגד המועצה הצבאית והקיפאון הפוליטי במדינה.

הצעד המתבקש מצד הנהגת מצרים במטרה להרגיע את הרוחות, הוא לקבל את דרישות המפגינים ולשנות את מסמך העקרונות. אולם חברי המועצה הצבאית מבינים כי הם מנהלים כעת קרב בלימה על עתיד מצרים, רגע לפני שהחורף האיסלאמי שפקד את תוניסיה, יגיע גם לקהיר ו"האחים" יהפכו למפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט המצרי. לכן, גם אם מסמך העקרונות ישונה, הרי שהאחים המוסלמים ובעלי בריתם צפויים להציג עוד לא מעט דרישות (ביו היתר גם שינויים נוספים במסמך) ביום שלאחר הבחירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ