סאל אמרגי

כשמריאנו רחוי יציג את הממשלה ב-21 או 22 בדצמבר, לא יהיה לו רגע אחד ליהנות מהפלאסיו דה לה מונקלואה (משכן ראש הממשלה) במדריד. בימים האחרונים של הקמפיין חשפו פניו של מנהיג הימין הספרדי מתח רב ובעיקר לחץ כביר. לא בשל התוצאות מאמש (הספק היחיד היה אם יזכה ברוב רגיל או מוחלט), כמו ממה שממתין לו. לו, ולמדינה השרויה בדיכאון עמוק ודאגה מהמשבר הכלכלי החריף.

רחוי מעולם לא בלט כבעל עודף כריזמה ולא הרבה לפזר חיוכים, אלא שהפעם הכל מצדיקים את פניו המכורכמים: הוא האיש שאמור להעיר את ספרד מהסיוט הכלכלי שהיא חווה לאחר שנות "הנס הספרדי" של תחילת שנות ה-2000, שהתפוצץ כמו בועת הנדל"ן הגדולה. עם 21.5% אבטלה (46% בקרב הצעירים), גירעון מהגיהינום ועם הקברניטים האירופים המביטים ללא רחמים בחובות ובכושר הפיננסי, אין זו הפתעה שהמפלגה הסוציאליסטית רצתה להסתיר כמה שיותר את מנהיגה, שכיהן כראש ממשלה בשבע השנים האחרונות, חוסה לואיס רודריגס ספאטרו. יורשו ויריבו של רחוי, אלפרדו פרס רובלקאבה, הפנים את הפסדו למן היום הראשון של הקמפיין, ובעימות הטלוויזיוני היחיד מול המועמד השמרן הסתפק בהצגת שאלות לרחוי בנוגע להתנהלות ממשלה בראשותו. אפילו אם הגיבור הספרדי, שחקן הכדורגל אנדרס אינייסטה, היה מנהיג את המפלגה הסוציאליסטית (PSOE) הוא לא יכול היה לנצח במדינה שבה לצעירים לא נותרה תקווה למצוא עבודה והקשישים חוששים לפנסיה שלהם.

רחוי, אתמולצילום: רויטרס

ומה כעת? המומחים סבורים ששנת 2012 תהא זהה או אף גרועה מקודמתה. המטרה הראשונה וכמעט היחידה של רחוי תהיה להציל את ספרד מנפילה לבור היווני והאיטלקי. . רחוי יודע, והעם כנראה ייאלץ להשלים עם כך, שיצטרך לקבל החלטות קשות ביותר, עם רפורמות וקיצוצים רבים. עליו למלא אחר התנאים הדרקוניים של בריסל, אפילו במחיר הכבד של ירידה בפופולריות, הפגנות ברחובות ואולי שביתה נרחבת. הספרדים מחפשים נס ומנהיג, ובית ל-300 אלף משפחות שהפסידו את ביתן בשלוש השנים האחרונות כיוון שלא יכלו לשלם את המשכנתה.

ספאטרו יפרוש לעירו לאון. הוא הגיע לנשיאות במפתיע וכתקווה הגדולה של השמאל, כשהחליט להסיג את החיילים הספרדים מעיראק, לאחר הפיגוע הקטלני במדריד ב-2004. הוא נודע כמגן הפתיחות, ועמד מאחורי קבלת ההחלטות הליברליות ביותר באירופה - כמו אישור הנישואים החד-מיניים ופתיחות רבה יותר ביחס לביצוע הפלות. ספטארו ניבא שלא יהיה משבר גדול ושיצליח להוריד את אחוזי האבטלה באופן משמעותי, אך המציאות היום מצביעה על חמישה מיליון מובטלים. דהיינו, הוא לא ידע להגיב בהתאם למשבר הפנימי וגם למשבר הבינלאומי, הקשה ביותר שידע העולם בתשעים השנים האחרונות.

כותב שורות אלו, שעוקב אחר האירועים בספרד בדריכות, אך ממרחק ארבע שעות טיסה מאז שהחל לשמש כתב במזרח התיכון, לא נחשף מעולם לפסימיות כה רבה מחברים וקרובים. העם יכול להיות שיכור משמחה בזכות הזכייה במונדיאל, אך בסופו של דבר, לאחר כמה לילות של מסיבות הוא זקוק לעבודה ודורש לחיות בכבוד.

רחוי יהיה היום האיש המאושר בעולם אך גם המודאג ביותר. הוא מוכרח לפעול מהר כדי שספרד לא תנשור מהרכבת האירופית. באין מקומות עבודה רבים ובשעה שהעננים השחורים מתחשרים באופק, הספרדים יודעים כי בסופו של דבר, הגורל נמצא בידיהם, במוח של רחוי ובלבה של קטר הרכבת, אנגלה מרקל.

אמרגי הוא כתב העיתון הספרדי "אל מונדו" וכתב בערוץ הטלוויזיה "לה סקסטה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ