מהפך בספרד: המפלגה השמרנית בראשות מריאנו רחוי זכתה בבחירות

המפלגה העממית ניצחה בפער שיעניק לה רוב מוחלט בפרלמנט. תומכיה חגגו אתמול בכיכרות וברחובות

מאיה לקר, מדריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר, מדריד

עם פרסום מדגמי הטלוויזיה, שהצביעו על ניצחון סוחף למפלגה העממית, יצאו אתמול תומכי המפלגה לחגוג בכיכרות ורחובות הערים בספרד. הם הניפו את דגלי המפלגה וקראו סיסמאות למען שינוי, שליוו את מסע הבחירות של מנהיג המפלגה, מנואל רחוי.

לפי תוצאות ראשוניות, זכתה המפלגה השמרנית ב-43% מהקולות, בעוד שהמפלגה הסוציאליסטית זכתה ב-29%. גם אם מדובר בפער קטן יותר, עדיין יש בו כדי להעניק לרחוי רוב מוחלט בפרלמנט. בזמן שבכמה אזורים במדריד חגגו, שבו מאות מפעילי המחאה הספרדית לכיכר פוארטה דל סולוקראו וקראו קריאות נגד המפלגה העממית, נגד פאשיזם ונגד הקפיטליזם. הפעילים תלו בובות קשורות מהצוואר של רחוי ושל פוליטיקאים אחרים בכיכר, וצעקו: "הם לא מייצגים אותנו".

בסוף השבוע האחרון, רגע לפני שהוא לוקח על עצמו את אחת המשרות הגרועות בעולם, פנה ראש המפלגה העממית בספרד מריאנו רחוי לשווקים הפיננסיים בבקשה לתת לממשלות חדשות זמן להבריא את כלכלותיהן."יש לתת למנצחים יותר מחצי שעה כדי לתקן את הנזק", אמר בראיון לרדיו.

אתמול בבוקר הכריז רחוי כי הוא מוכן למלא את רצונו של העם הספרדי. אך בכל זאת, ממשלה בראשות רחוי צפויה לבצע קיצוצים גדולים, שבוודאי יביאו לפחות באופן זמני להגברת המחאה, במדינה שמתמודדת עם משבר כלכלי מתמשך. בקלפי בשכונת לה לטינה האופנתית במדריד, היתה פעילות ערה בשעות הצהריים.. המצביעים, רבים מהם צעירים משכילים,הדגישו את החשיבות של השתתפות בבחירות הנוכחיות, גם אם התוצאות היו צפויות. עד שעות אחר הצהריים הצביעו כ-%38 מכ-35 מיליון ספרדים בעלי זכות הצבעה - בבחירות שבהן מתמודדים המועמדים על 350 מושבים בבית הנבחרים ו-208 מושבים בבית העליון (הסנאט). מדובר בנתון נמוך באחוזים בודדים משיעור ההצבעה ב-2008, אז זכו הסוציאליסטים בכהונה שנייה רצופה.

הצבעה למפלגות קטנות מאפיינת רבים מפעילי תנועת המחאה M15. התנועה החלה דרכה במאי, והיתה השראה לתנועות מחאה אנטי-קפיטליסטיות שקמו מאז, בהן בישראל ובארה"ב. פעיליה אף הקימו אתר אינטרנט, שבו ניתן לחשב לאיזו מפלגה קטנה יש סיכוי לקבל מושב, וכך לעודד את ההצבעה עבורה, בניסיון לרסן את כוחן של המפלגות הגדולות.

אף על פי שברור לכל שהכלכלה היא הנושא המכריע בבחירות, ושהממשלה הבאה תהיה עסוקה בעיקר בניסיון להרגיע את השווקים, הזעם על המפלגה הסוציאליסטית, שמעלה לשלטון מפלגת ימין, יביא גם לשינויים חברתיים ותרבותיים. רחוי, מתנגד ידוע לנישואי חד-מיניים, כבר הבהיר שינסה לבטל את החוק המתיר אותם, אותו העבירו הסוציאליסטים ב-2005. הוא צפוי לנסות לשנות את החוק ולאפשר רק איחודים אזרחיים, שעלולים לשלול מזוגות חד-מיניים את הזכות לאמץ וזכויות כלכליות הניתנות לזוגות נשואים.

מריאנו ראחויצילום: אי-פי

גם מדיניות החוץ של ספרד יכולה להשתנות. פרשנים ציינו השבוע כי בממשלות השמאל של אמריקה הלטינית, שהתרגלו ליחסים הטובים עם ממשלה סוציאליסטית, צופים בדאגה בבחירות. אם רחוי יבחר ללכת בדרכו של ראש הממשלה השמרן האחרון, חוסה מריה אסנאר, עשויים היחסים עם קובה להיות הראשונים להיפגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ