מכה לארה"ב: עשרות סוכני סי-איי-אי נלכדו בלבנון ובאיראן

כשנתיים לאחר הפרסומים על חשיפת רשתות ריגול ישראליות מדווחים כלי תקשורת זרים על פגיעה קשה בפעילות המודיעין האמריקאי במזה"ת

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

היכולת המבצעית של הסי-איי-אי בלבנון ובאיראן ניזוקה משמעותית בתקופה האחרונה בעקבות איתורם ולכידתם של עשרות מאנשי סוכנות הביון האמריקאית, כך מדווחים היום (שני) שורה של כלי תקשורת זרים.

על פי הדיווח באל איי טיימס, רשת הריגול הלבנונית נחשפה כיוון שאנשי הסי-איי-אי שהגיעו לביירות נפגשו עם הסוכנים בסניף של רשת פיצה האט בעיר. עוד דווח כי אנשי חיזבאללה ושירות ביטחון הפנים הלבנוני נעזרו בטכנולוגיית איתור טלפונים סלולריים על מנת לעצור את החשודים בריגול. מדובר בתוכנות שסופקו ללבנון על ידי ארצות הברית עצמה.

עוד מדווח האל איי טיימס, כי ראש השלוחה של הסי-איי-אי בביירות הוזהר בשנת 2010 שסוכניו עלולים להיתפס בגלל שהשתמשו בטלפונים הסלולריים שברשותם רק כדי להתקשר למפעיליהם. הוא אף הוזהר שלשירותי הביטחון הלבנונים תוכנות המסוגלות לאתר את אנשיו אך הוא לא שעה לאזהרות ואמר - "הם (הלבנונים - ב"ר) חברים שלנו, הם לא יעשו לנו את זה". ראש השלוחה קודם מאז וכיום הוא משמש בתפקיד בכיר במפקדת הסי-איי-אי כאחראי על המבצעים נגד חיזבאללה.

רשת אי-בי-סי מדווחת כי נלכדו סוכנים גם באיראן. על פי הדיווח הרשת האיראנית שנחשפה הפעילה סוכנים באמצעות רשת האינטרנט. אי-בי-סי מדווחת כי בלבנון נתפסו 12 סוכנים ובאיראן המספר עשוי להגיע לעשרות עצורים.

ביוני האחרון התגאה מזכ"ל החיזבאללה, השייח חסן נסראללה, כי אנשיו איתרו שני סוכנים אמריקאים שחדרו לשורות הארגון. השגרירות האמריקאית בביירות הכחישה רשמית את הדיווח, אך גורמים בעבר ובהווה אישרו את פרטיו וטענו כי המצב חמור אף יותר מכך. על פי הדיווחים, הסי-איי-אי השקיע מאמצים ניכרים בחודשים האחרונים כדי למנוע את חשיפתם של סוכניו שנותרו בשטח.

במאי הודיע שר המודיעין האיראני שיותר מ-30 סוכנים ישראלים ואמריקאים נתפסו במדינה. בזמנו איש לא התייחס לדברים אולם לפי רשת אי-בי-סי אומרים בכירים אמריקאים כי הדברים היו נכונים וכעת הם נחשפים.

מצלמה מוסווית בסלע שנתפסה בלבנון בראשית השנהצילום: אי-פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

בשנתיים האחרונות נחשפו ונעצרו בלבנון עשרות אזרחים בחשד שריגלו עבור ישראל. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי באמצעות מרגלים אלה הצליחה ישראל לחדור לרשת הסלולר והאינטרנט של צמרת הממשל, וכי שני בכירים ברשת הסלולר "אלפא" נמלטו לחו"ל לאחר שחשדו שנחשפו.

בין היתר נתפסה בלבנון ב-2009 רשת ריגול בת 18 בני אדם שנחשדו שריגלו עבור ישראל - כך על פי פרסומים זרים. אחת המשימות שהוטלו על אחד מחברי רשת הריגול שנעצרה בלבנון, ושלפי הפרסומים בלבנון הופעלה בידי המודיעין הישראלי, הייתה להתקרב למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה כדי לגלות את מקום מחבואו.

העיתון הלבנוני "א-ספיר", המקורב לארגון, דיווח כי אחד החשודים, זיאד חומסי, שנעצר בלבנון, הודה כי ישראל ביקשה ממנו לנסות ולהיפגש עם נסראללה, "כך תוכל ישראל לעקוב אחר מסלולו של חומסי מעיירת מגוריו ועד למקום בו ייפגש עם נסראללה". אך חומסי נכשל במשימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ