בסבא"א חולמים ומדברים על מזרח תיכון ללא גרעין

לאחר עשור של ניסיונות, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קיימה היום לראשונה כנס בינלאומי שדן בנושא הגרעין, בהשתתפות ישראל ומדינות ערביות

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

במטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה נפתחה היום (שני) לראשונה ועידה בת יומיים שעניינה פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. בכנס משתתפות רוב מדינות ערב, לצידה של ישראל, וכן חברות אחרות בסבא"א. איראן מחרימה את הוועידה בגלל השתתפותה של ישראל.

הדיון נושא אופי אקדמי ובלתי מחייב, ומקור במשלחת הישראלית לוועידה, המיוצגת בידי אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל, אמר כי הופתע מ"הטון היחסית ענייני של הדיונים" וכי ציפה ל"רוח של עימות מצד המדינות הערביות".

הנציג הסורי היה התקיף ביותר מבין דוברים ממדינות ערב, ואמר כי "ישראל, בשל סירובה לאפשר פיקוח בינלאומי על מתקני הגרעין שלה, היא זו שמהווה איום על השלום ועל היציבות באזור". נציגי מדינות ערב אחרות קראו לישראל להתפרק מנשקה. הנציג הישראלי טרם נשא דברים בפני באי הכנס.

ישראל הסכימה להשתתף בדיון, לאחר שבמשך עשור סירבה לכך. דוברת של הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל אמרה ל"הארץ" כי ההחלטה להשתתף בכנס התקבלה בחיוב לאחר שתנאי הכינוס סוכמו מראש, ונקבע כי בוועידה ידונו לא רק בדגמים של אזורים חופשיים מנשק גרעיני, כמו אפריקה, ודרום אסיה, אלא גם באזורים שאינם חפים מנשק גרעיני, כמו אירופה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

עמדתה המסורתית והעקרונית של ישראל היא כי המזרח התיכון יוכל לקיים דיון מעמיק ורציני על פירוז מנשק גרעיני רק לאחר שיתקיימו כמה תנאי יסוד, ובהם הכרה בישראל מצד שכנותיה, חתימה על הסכמי שלום וסידורים ביטחוניים עמה והסכמה על פירוז של כלי נשק להשמדה גרעינית, כולל כימי וביולוגי. הוועידה לא צפויה לקבל החלטות, אך מעצם כינוסה יש משום תקדים, אף כי לא ברור אם יתקיימו דיונים נוספים ברוח דומה.

ההערכה לפני תחילת הכנס בווינה היתה כי הוא לא יביא לשינוי של ממש. עם זאת, עצם קיום הכינוס בעת זו, כשעל סדר היום תוכנית הגרעין של איראן וחתירתה לנשק גרעיני, שבה יושבים נציגים ישראלים וערבים, מעורר עניין מיוחד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ