הארץ

מדינות המערב, ובהן גרמניה, קוראות בשבועות האחרונים, מאז פרסום דו"ח סבא"א על תוכנית הגרעין האיראנית, להחריף את הסנקציות על טהראן. אולם לחברת התעופה האיראנית "מען אייר" לא הפריעו הסנקציות הקיימות והאיומים החדשים להגדיל לאחרונה את צי המטוסים שלה במטוס נוסף, ויוקרתי במיוחד. מטוס האיירבוס שהגיע לטהראן מקייב בסוף השבוע הוא לא אחר ממטוס ה-VIP של ממשלת גרמניה, ששימש בין היתר את שלושת הקאנצלרים האחרונים, בהם אנגלה מרקל, בנסיעותיהם התכופות ברחבי העולם. כך מדווח היום (שני) העיתון הגרמני דר שפיגל.

חברת מען אייר, שהמטוס נמצא כעת בשימושה, הואשמה על ידי ארה"ב בהעברת נשק וחברים במשמרות המהפכה על סיפוני מטוסיה, והודיעה על הקפאת נכסיה לאחר שנחשפה המזימה להתנקש בשגריר סעודיה על אדמתה.

הפרשה החדשה, שעשויה לגרום למבוכה גדולה עבור הגרמנים, בולטת במיוחד בשל ייחוסו של המטוס, ששימש מאז איחוד גרמניה מלבד הקאנצלרים גם שרי חוץ וחברי קבינט וכלל חדר שינה, מקלחת וספות יוקרתיות. אולם לפחות לדברי כריסטופר וויט, עורך מגזין התעופה Skyliner Aviation News and More , מספר מטוסי לופטהנזה כבר נמכרו בעבר למשקיעים אוקראינים, ובדיוק כמו המטוס הנשיאותי וסיימו באיראן.

מרקל, אולמרט והמטוס החדש של החברה האיראניתצילום: אבי אוחיון, לע"מ

לאחר שהמטוס עשה את טיסתו האחרונה בשירות ממשלת גרמניה ביוני שעבר, הוא נמכר לקבוצת משקיעים אוקראינית עבור 3.1 מיליון יורו. דובר צבא גרמניה מסר לאתר האינטרנט של "דר שפיגל" שלפני מכירתו הוא נצבע בצבע נייטרלי, כדי להפכו ל"מטוס רגיל לחלוטין".

לאחר מכן האוקראינים מכרו את המטוס לחברת מען אייר. מקורות בתעשייה הגרמנית העריכו כי החברה לה נמכר המטוס פעלה כחברת קש מטעם ממשלת איראן כבר מתחילת תהליך המכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ