בעקבות האלימות בכיכר תחריר: ממשלת מצרים התפטרה

הבוקר שבו אלפי מפגינים לכיכר, והתעמתו עם כוחות הביטחון, זה היום הרביעי ברציפות. מספר ההרוגים במהומות בימים האחרונים עלה ל-24

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ממשלת מצרים הגישה את התפטרותה בעקבות האירועים במדינה. את מכתב ההתפטרות הגישה הממשלה כבר אתמול, אבל הידיעה על כך התפרסמה היום (שני), כשדובר המועצה הצבאית אמר שהיא שוקלת את בקשת ההתפטרות. לפי אל-ג'זירה, המועצה הצבאית קיבלה את ההתפטרות, אולם הממשלה תמשיך לכהן כממשלת מעבר עד למינוי ממשלה חדשה.

הבוקר שבו אלפי מפגינים לכיכר תחריר בקהיר והתעמתו עם כוחות הביטחון, זה היום הרביעי ברציפות. המפגינים קראו למועצה הצבאית להכריז על תאריך יעד להעברת הסמכות לממשלה נבחרת. כוחות הביטחון המצריים הגיבו בירי כדורי גומי וגז מדמיע.

גורם רשמי בחדר המתים המרכזי בקהיר אמר שמתחילת המהומות ביום שבת האחרון נהרגו 24 בני אדם ונפצעו מעל 1,700. כלי תקשורת במצרים מדווחים על עומס רב בבתי החולים הסמוכים לכיכר תחריר. דובר משרד הבריאות מסר שהגופות הועברו לנתיחה ונציגים מטעם התובע הכללי יעמדו מקרוב על סיבת המוות כדי לפתוח בחקירה.

בתוך כך, הממשל האמריקאי מנסה לנווט בזהירות את המשבר שמוסיף להחריף ופקידים בדרג הביניים והשגרירה האמריקאית בקהיר מדברים "עם כל הצדדים" ומעבירים להם מסר ולפיו יש להימנע מאלימות לקראת הבחירות ב-28 בנובמבר שצריכות להיות "שקופות והוגנות".

אזהרה: הסרטון מכיל אלימות קשה

"אני לא רוצה להכניס אותנו לתוך הארועים האלה, מעבר לאמירה שהשימוש באלימות אינו מוצדק באף צד", אמרה דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד שגם קראה "לכל הצדדים לנהוג באיפוק כדי לאפשר לתהליך לקרות. ארה"ב תומכת בעם המצרי ומטרתו להביא להקמת ממשלה שנבחרה בתהליך דמוקרטי, שתכבד את זכויות האדם האוניברסליות, כולל הגנת הנשים, המיעוטים והתקשורת".

בתגובה על המאמצים של קבוצות שונות להשיג ערבויות עוד לפני הבחירות, אמרה נולנד ש"זה משהו שהמצרים יצטרכו לסגור בינם לבין עצמם. אנו רוצים שהעם המצרי יוכל להצביע בקלפי, ושהסוגיות האלה ילובנו באמצעות הליך הבחירות, כתיבת החוקה והתקדמות הלאה. התקווה הטובה ביותר לעם המצרי להביע את רצונו זה באמצעות ההצבעה בקלפי ותהליך הדמוקרטיזציה במצרים. הבהרנו לראשי הצבא שזה מה שאנו רוצים לראות, ושעליהם לשמוע את קול העם", אמרה.

בשונה מההפגנות שהביאו לסילוקו של חוסני מובארק, שנעשו בהשראת המהפכה בתוניסיה ובהובלת צעירים חילונים, את ההפגנות בימים האחרונים יזמו אנשי "האחים המוסלמים", ערב תחילת הסבב הראשון של הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט במצרים. מה שנראה כניסיון של האחים המוסלמים לעורר את התמיכה בתנועה לקראת הבחירות, הצליח לערער את היציבות במצרים לנוכח התפשטות ההפגנות גם לערים ולמחוזות אחרים, והפך לקרב על זהותה של המדינה.

אלפי הצעירים שהתכנסו בכיכר א-תחריר קראו לרצוח את ראש המועצה הצבאית מוחמד טנטאווי ולהפיל את המועצה הצבאית העליונה. בניסיון להרגיע את הרוחות, הודיעה אתמול ממשלת מצרים כי הבחירות יתקיימו במועדן, בעוד שמונה ימים. המועצה הצבאית הודיעה אמש בתגובה להפגנות כי "לא תאפשר לסכל את ההעברה הדמוקרטית של השלטון".

ההפגנות החלו ביום שישי, כאשר "האחים", בשיתוף עם פלגים איסלאמיסטיים אחרים ואף קבוצות חילוניות, החליטו להוציא אלפים מתומכיהם לרחובות כדי למחות על מסמך העקרונות שעל פיו תנוסח החוקה החדשה. המסמך נתפס על ידי "האחים" ותומכיהם כניסיון לקבע את סמכויותיה של המועצה הצבאית בחוקה המצרית החדשה וכיציר כפיה. זאת על אף שאת המסמך חיברו נציגים של כמה מהתנועות הפוליטיות במצרים, יחד עם סגן ראש הממשלה. המסמך קובע בין היתר, כי המועצה הצבאית היא היחידה שרשאית לקבוע מה יהיה תקציב הביטחון בתוך תקציב המדינה. סעיף אחר שרמז לכאורה על חילוניותה של מצרים הושמט במהלך המשא ומתן, שהתנהל בין "האחים" ונציגי התנועות חילוניות לבין סגן ראש הממשלה.

כיכר תחרירצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ