מדינות המערב הודיעו על הטלת סנקציות חריפות על איראן

הילרי קלינטון דיווחה לנתניהו על הסנקציות החדשות עליהן הכריזה ארה"ב. רה"מ: זה יבהיר לאיראן שמחיר תוכנית הגרעין יהיה יקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, התקשרה הערב לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכנה אותו על הסנקציות שארה"ב מטילה על איראן. נתניהו אמר בתגובה כי "סנקציות שכאלה מבהירות לאיראנים שהמחיר יהיה יקר, אם הם ימשיכו בתוכניתם הגרעינית". מאוחר יותר תכריז ארה"ב על צעדים אלה.

האמריקאים הציגו מאוחר יותר הלילה (שלישי) את רשימת הסנקציות החדשות על אספקת השרותים, הטכנולוגיה והתמיכה הכספית שתורמים לפיתוח או הרחבה של תעשיית הנפט האיראנית. 11 בכירים ומוסדות נכללים גם הם ברשימת מושאי הסנקציות, ומשרד האוצר האמריקאי הגדיר את איראן בתור "גורם מעורר דאגה של הלבנת הכספים". בכירי הממשל האמריקאי הציגו את רשימת ההישגים של ממשל אובמה, אך איכזבו את הנצים, שקיוו שיוטלו סנקציות גם על הבנק המרכזי של איראן.

"אני רוצה להבהיר שהפעולות שלנו היום לא ממצות את האפשרויות העומדות לרשותנו בנושא האיראני", אמרה קלינטון בתדרוך כתבים במחלקת המדינה. עוד הוסיפה קלינטון  כי על הפרק עומדות גם "פעולות תקיפות יותר". "אנו מחוייבים לפיתוח סנקציות נוספות שמטרתן להפעיל לחץ חזק על איראן", הודיעה.

סרקוזי. ביקש ממדינות המערב להטיל את הסנקציות הקשות ביותר שהוצעו עד כהצילום: רויטרס

עם זאת, קלינטון הוסיפה שארה"ב עדיין פתוחה לדיאלוג עם איראן, אך הדגישה כי יעשו זאת "רק אם איראן מוכנה למו"מ רציני ללא תנאים מוקדמים. עד כה ראינו מעט סימנים על כך שאיראן מתייחסת ברצינות למו"מ על תוכנית הגרעין שלה. עד שמנהיגיה יעמדו במחויבות הבינלאומית שלהם, הם יאלצו להתמודד עם ההשלכות".

מוקדם יותר קרא נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לממשלות ארה"ב, בריטניה, קנדה, ויפאן להטיל באופן מיידי עיצומים קשים ביותר על איראן שיכללו בין השאר את הקפאת הנכסים של הבנק המרכזי של איראן והשעיה לאלתר של רכישות הנפט מאיראן.

באיגרת ששלח לממשלות אלו כתב סרקוזי כי צרפת ממליצה לאיחוד האירופי ולמדינות החברות בו, כמו גם לארה"ב, יפאן וקנדה לאמץ צעדים אלה. לדבריו, פעולות השלטון באיראן מהוות איום מיידי וחמור על שלום העולם וזאת בשל פעולותיו הנמשכות זה עשור לפיתוח יכולת צבאית גרעינית ותוכנית גרעין בלתי חוקית.

הודעתו של סרקוזי מהווה את הקריאה החדה והברורה ביותר עד כה מכל מדינות המערב, כולל ארה"ב, להעניש את איראן בניסיון אחרון לאלצה לחדול מפיתוח נשק גרעיני בדרכים דיפלומטיות וכלכליות, בטרם מתקפה צבאית תיוותר האפשרות האחרונה.

כל הפרשנים העוסקים בנושא האיראני סבורים כי רק פגיעה בייצוא הנפט שלה וביכולתה לייבא תזקיקי דלק, לצד הקפאת נכסי הבנק המרכזי בחו"ל יוכלו לפגוע פגיעה קשה בכלכלת המדינה ולגרום למנהיגיה לשקול שוב את כדאיות הליכתם בנתיב הגרעיני.

בצהריים הודיעה בריטניה כי היא אוסרת על חברות ובנקים בריטים לקיים קשרים עם הבנק המרכזי של איראן, וכן אוסרת לקיים קשרים עם ענף הפטרוכימיה באיראן, אולם נמנעה מכל צעד שיש בו כדי להקפיא את נכסי הבנק המרכזי. בשעות הערב הודיע שר החוץ הקנדי כי ארצו תנקוט בפעולות דומות.

הצעדים האחרונים של מדינות המערב מגיעים לאחר שהן נואשו מלהעביר במועצת הביטחון של האו"ם החלטות על עיצומים חדישם כלפי איראן בשל התנגדותן של רוסיה וסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ