זריקת המרץ של אובמה

לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012, הופכת הגברת הראשונה, מישל אובמה, לאחד הכוחות הבולטים בגיוס התמיכה בנשיא. הדמוקרטים מקווים שהיא תסייע לבעלה לזכות בקדנצייה שנייה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

עובדים צעירים במטה מסע הבחירות של ברק אובמה בשיקגו השתאו בשבוע שעבר, שעה שהגברת הראשונה באה לביקור והפתיעה אותם בשיחת עידוד. מישל אובמה, המכנה את עצמה לעתים קרובות "האם המפקדת", נטלה על עצמה תפקיד חדש - "המפקדת הממריצה".

לאחר כשלוש שנים שבהן הגבילה את פעילותה הציבורית, נמצאת אובמה כיום בכל מקום. באוקטובר ישבה בראש שבעה כינוסי גיוס כספים, קידמה יוזמות חדשות לוותיקי הצבא ולהצעת חוק התעסוקה של בעלה, ואפילו הופיעה בירידי תעסוקה מטעם לשכת המסחר, שדולת העסקים שהיתה אויבת מרה של ממשל אובמה.

בתקופה הראשונה שלה בבית הלבן כיכבה אובמה בשערי מגזינים שונים. לאחר מכן נתפשה כמובילת מאבקים חברתיים, בהם המאבק בהשמנת יתר בקרב ילדים וסיוע למשפחות אנשי צבא. עתה, היא נכנסת לעידן חדש כשגרירה פעילה ונמרצת מטעם הממשל, ויותר מאשר בכל תקופה אחרת מאז ההשבעה, כמספרת תולדות חייו של בעלה.

באירועים המתקיימים בבית הלבן נמנעת אובמה מלהזכיר את הבחירות כדי שלא תופיע כדמות פוליטית מדי. אולם, היא עורכת יותר ויותר אירועים פרטיים, במטרה לעורר מגייסי תרומות חסרי תושייה ולגייס מתנדבים. "תפקידה הוא להמריץ אנשים ולעודד אותם כדי שיעשו את עבודתם", אמר דיוויד אקסלרוד, האסטרטג הראשי של אובמה.

לחצו לייק וקבל את מיטב הכתבות בעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בביקורה במשרדי מסע הבחירות בשיקגו פעלה אובמה ללא הפסקה. היא השתדלה לזכור כמה שיותר שמות, לחצה ידיים והתחבקה, ולאחר שעברה בחדרים השונים, שוחחה על חשיבות עבודת הצוות לא רק בשביל הנשיא, אלא למען עתיד האומה כולה.

אובמה חזרה על גרסאות שונות של תפקיד זה בחודשים האחרונים, השתמשה בטלפרומפטר גם באירועים מצומצמים ובמקרים רבים אלתרה. בערב גיוס כספים בניו יורק, שאליו באה עם בעלה, הגדירה אובמה את האירוע כ"יציאה הלילית שלהם", והוסיפה בנימה מעט פלרטטנית: "מי יודע מה עוד יכול לקרות?".

המסר העיקרי שמעבירה אובמה נוגע לדברים שאמר באחרונה הנשיא פעמים רבות ליועציו, ולפיהם הוא מצפה להזדמנות שבה יוערך לא רק לפי מעשיו, אלא לפי הדרך שבה הוא מתמודד נגד מועמד רפובליקאי. בנאומיה בכינוסים לגיוס כספים, הבהירה אובמה כי "בתוך קצת יותר משנה אנו אמורים לבחור בין שני חזונות שונים למדינה. שונים לחלוטין".

גם הנשיא עצמו עוסק בגיוס כספים, אולם "למישל יש את החופש להשקיע את כל כולה במאמץ", כך אמרה מרילין כץ משיקגו, בעלת חברה ליחסי ציבור ותומכת ותיקה של אובמה. "יש ריסון מסוים שקשור לתפקיד הנשיא, והיא יכולה להרשות לעצמה להיות בתפקיד התועמלנית המשולחת כל רסן".

גורמים בבית הלבן אמרו כי אובמה מכירה בעובדה שהממשל איבד הרבה מאהדת תומכיו, ושהיא נחושה בדעתה לעשות את המרב כדי לזכות בחזרה באמונם. לאחר חנוכתה בוושינגטון של אנדרטת זיכרון חדשה למרטין לותר קינג, הוזמנו לוחמים לשעבר למען זכויות אדם ומכובדים אחרים לקבלת פנים בבית הלבן. לדברי בכיר בבית הלבן, שירותי ההסעה היו בעייתיים, והמוזמנים הגיעו מתוסכלים. ואולם, אובמה הצטלמה ללא הרף, ונפרדה מכל אורח באופן אישי. כך למשל, שבוע לאחר שראתה את הגברת אובמה בכינוס תורמים שהתקיים באוקטובר בדטרויט, מצאה דורותי סייפקס רי בתיבת הדואר שלה מכתב תודה קצר בכתב ידה של הגברת הראשונה. בנה של סייפקס רי, ג'ון רי, גייס יותר מחצי מיליון דולרים למערכת הבחירות של אובמה ב-2008.

בממשל שידע כישלונות רבים, הפכה אובמה למקור החדשות הטובות. היא זו המודיעה על הצלחות, ורק בשבוע שעבר דיברה על התחייבות חדשה של המגזר הפרטי לגיוס ותיקי צבא לעבודה. היא זו המפיצה את המסר של הבית הלבן בדרכים יצירתיות, בהן הופעה בפרק של תוכנית המציאות "אקסטרים מייקאובר", שהוקדשה לדיור של אנשי צבא לשעבר.

לדברי גורמים בבית הלבן, חשוב לאובמה להיתפש כאמינה ועממית לצורך הצגת מטרותיו של בעלה. שנים לאחר שקיבלה שיעורים מזורזים בתורת החיים הציבוריים, לא נרשמו כמעט טעויות או גמגומים בנאומיה. היא גם כמעט ולא ספגה ביקורת שלילית, למעט כמה מקרים: ענידת תכשיטי יהלומים בשווי עשרות אלפי דולרים שהושאלו לה לרגל כינוס תורמים בניו יורק או צילומים בעת מסע קניות שערכה בוושינגטון.

אובמה יעשה שימוש בכל הכלים שברשותו, כשהמרוץ יהיה בשיאו. ואולם, גורמים בבית הלבן ובמטה הבחירות נוטים לדון רבות בכוחה של מישל אובמה לקדם את בעלה ובמהפך שעברה מתומכת כריזמטית אך לא מנוסה במסע הבחירות של 2008, לאשה בעלת הנוכחות של היום. "אובמה פופולרית במיוחד בקרב פועלים עצמאים ונשים היספאניות", אמרה סלינדה לייק, העורכת סקרי דעת קהל בשביל המפלגה הדמוקרטית. לדבריה, הפופולריות שלה מגנה על בעלה. "היא הודפת מתקפות רבות נגדו. כשאוהבים אותה כל כך, קשה להגדיר את הנשיא כמוסלמי או כמי שגנב את ביטוח הבריאות של ההורים שלנו".

אובמה לא יהיה הנשיא הראשון שנעזר באשתו לקראת בחירתו לקדנציה שנייה. לדברי ההיסטוריונית מיירה גוטין מאוניברסיטת ריידר, במרוץ לנשיאות ב-1992, ברברה בוש היתה פופולרית יותר מהנשיא ג'ורג' בוש האב עד שהנשיא החל לומר בנאומיו משפטים בנוסח "ברברה ואני חושבים ש...". ואולם, אובמה לא יידרש לשינויים רבים מדי. לפי תמלילי נאומיו, נראה שהוא משתמש במשפט כגון זה לעתים קרובות מאז החלה תקופת כהונתו.

ג'ודי קנטור, ניו יורק טיימס 

מישל אובמה משחקת פינג פונג עם אורחים בבית הלבן, לפני כחודשייפ. אובמה נכנסת לעידן חדש כשגרירה פעילה ונמרצת של הממשל, ומרבה לספר על תולדת חיי בעלהצילום: הבית הלבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ