לה מונד

ספרדים רבים חוששים שמריאנו רחוי, ראש המפלגה השמרנית שניצחה בבחירות לפרלמנט הספרדי שלשום, יבטל את הנישואים החד-מיניים במדינה, שעוגנו בחוק ב-2005 בכהונתו הראשונה של ראש הממשלה היוצא, לואיס רודריגס ספאטרו. בעקבות החשש, מאות זוגות הומוסקסואלים שלא פתחו עדיין בהליכים רשמיים, מזדרזים עתה להשלימם ולהתחתן.

בניסיון להקל עליהם, החליט לא מכבר ראש עיריית חון, עיירה בה מתגוררים כ-4,000 תושבים השוכנת בין קורדובה לגרנדה, לפתוח בהליך חתונה מזורז, שאותו ניתן להשלים גם באינטרנט. "האנשים פוחדים מאוד, הם מתחילים לקלוט שעלול להיות שינוי של ושהם יאבדו את הזכות שקנו במאבק קשה", אומר ראש העיר הסוציאליסט, חוסה אנטוניו רודריגס.

זה כמה חודשים שרודריגס מציע להומוסקסואלים נוסחת אקספרס לנישואים באמצעות האינטרנט, ונראה שיוזמתו נותנת את אותותיה. בשנת 2010 נערכו בעיירה הקטנה רק 11 טקסי נישואים של זוגות חד-מיניים. אבל מאז הודעת ראש העיר, נערמות הבקשות על שולחנו, בקצב של 50 בשבוע. הנוסחה המזורזת מאפשרת להשלים את ההליכים הרשמיים ברשת בתוך חמישה ימים. ראש עיריית חון הגדיל לעשות והעמיד את הפארק העירוני לרשות המתחתנים, לעריכת הטקס. אך לאלה שאינם מעוניינים לבוא למקום, מנפיקה העירייה את תעודות הנישואים באמצעות דואר אלקטרוני. למעשה, חלק הארי של הזוגות בחרו בנתיב החתונה האלקטרונית.

גם בפדרציה של הלסביות, הגייז, הטרנסקסואלים והביסקסואלים - FELGTB, רשמו בשבועות האחרונים גידול במספר מגישי הבקשות לחתונה. "הם באים כדי להסדיר את מעמדם החוקי או את מעמד ילדיהם, או מתחתנים בשביל להתחיל בהליך של אימוץ", מסבירה לאויסה נוטריו, יו"ר הארגון.

ממשלתו הסוציאליסטית של ספאטרו הפכה ב-2005 את ספרד לאחת המדינות הליברליות ביותר באירופה, כשהתירה נישואים חד-מיניים. נוסף לעיגון נישואים בין בני אותו מין בחוק, מדריד התירה לזוגות חד-מיניים גם לאמץ ילדים, או להוריש את הונם לבן או בת הזוג. מאז קבלת החוק התקיימו בספרד יותר מ-20 אלף נישואים בין הומוסקסואלים. עם קבלת החוק הפכה ספרד למדינה השלישית באיחוד האירופי המתירה נישואים של חד-מיניים, לצד בלגיה והולנד.

המפלגת העממית בראשותו של רחוי, התנגדה בעבר לחוק הנישואים של חד-מיניים וערערה על קבלתו בבית המשפט העליון, שטרם פסק בסוגיה. רחוי שב והכריז שאם ייבחר לראשות הממשלה הוא יבחן אותו מחדש, אבל הבהיר שישאיר את העניין להכרעת בית המשפט.

חתונתם של שניים מחברי המפלגה הסוציאליסטית בספרד. יותר מ-20 אלף נישואים גאים התקיימו בספרד משנת 2005צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ