אבי יששכרוף

מפלגת החירות והצדק, המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים, מנסה להרגיע את האירועים האלימים שמתרחשים במצרים בארבעת הימים האחרונים. התנועה הודיעה הבוקר (שלישי) כי היא נענית להזמנת המועצה הצבאית העליונה לדיונים שיביאו לסוף האלימות. "הדרך היחידה לשים סוף למשבר הנוכחי הוא להיענות לדרישות המפגינים; קיום הבחירות במועדן וכינון לוח זמנים מדויק להעברת השלטון עד אמצע 2012", נכתב בהודעת המפלגה.

מוקדם יותר היום הודיעה המפלגה כי אין בכוונתה להשתתף "בהפגנת המיליון", המתוכננת להיערך ברחובות קהיר היום, זאת כדי להימנע מהתנגשויות אלימות. האחים המוסלמים היו אלו שיזמו את ההפגנות ביום שישי שעבר, בקריאה לשינוי מסמך העקרונות לחוקתה החדשה של מצרים, אולם בשלב מסוים איבדו את השליטה במתרחש.

ההפגנות החלו ביום שישי, כאשר האחים המוסלמים, בשיתוף עם פלגים איסלאמיים אחרים ואף קבוצות חילוניות, החליטו להוציא אלפים מתומכיהם לרחובות כדי למחות על מסמך העקרונות שעל פיו תנוסח החוקה החדשה. המסמך נתפס על ידי "האחים" ותומכיהם כניסיון לקבע את סמכויותיה של המועצה הצבאית בחוקה המצרית החדשה וכיציר כפיה. זאת על אף שאת המסמך חיברו נציגים של מספר תנועות פוליטיות במצרים, יחד עם סגן ראש הממשלה. המסמך קובע בין היתר, כי המועצה הצבאית היא היחידה שרשאית לקבוע מה יהיה תקציב הביטחון בתוך תקציב המדינה. סעיף אחר שרמז לכאורה על חילוניותה של מצרים הושמט במהלך המשא ומתן, שהתנהל בין "האחים" ונציגי התנועות חילוניות לבין סגן ראש הממשלה.

עימותים בקהיר אתמולצילום: אי–פי

אתמול שבו אלפי מפגינים לכיכר תחריר בקהיר והתעמתו עם כוחות הביטחון, זה היום הרביעי ברציפות. המפגינים קראו למועצה הצבאית להכריז על תאריך יעד להעברת הסמכות לממשלה נבחרת. כוחות הביטחון המצריים הגיבו בירי כדורי גומי וגז מדמיע.

גורם רשמי בחדר המתים המרכזי בקהיר אמר שמתחילת המהומות נהרגו 26 בני אדם ונפצעו מעל 1,700. כלי תקשורת במצרים מדווחים על עומס רב בבתי החולים הסמוכים לכיכר תחריר. דובר משרד הבריאות מסר שהגופות הועברו לנתיחה ונציגים מטעם התובע הכללי יעמדו מקרוב על סיבת המוות כדי לפתוח בחקירה.

ממשלת מצרים הגישה את התפטרותה בעקבות האירועים במדינה, והמועצה הצבאית אמר שהיא שוקלת את הבקשה. לפי אל-ג'זירה, המועצה הצבאית קיבלה את ההתפטרות, אולם הממשלה תמשיך לכהן כממשלת מעבר עד למינוי ממשלה חדשה.

לדברי ארגון זכויות האדם אמנסטי, האלימות אותה הפעילה ומפעילה המועצה הצבאית השלטת במצרים עולה על זו שהייתה בתקופת שלטונו של חוסני מובארק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ