"הפגנת המיליון" בכיכר תחריר |

טנטאווי וראשי המפלגות סיכמו: העברת השלטון לאזרחים עד יולי 2012

המפגינים בכיכר דוחים את ההצעה, שכוללת גם הקמת ממשלת הצלה לאומית, עריכת הבחירות לפרלמנט במועדן ובחירות לנשיאות בתוך שבעה חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש המועצה הצבאית ורמטכ"ל צבא מצרים, מוחמד טנטאווי, קיים הערב (שלישי) פגישה עם ראשי המפלגות והתנועות הפוליטיות, ובה סוכמה העברת השלטון בצורה מסודרת לממשלה נבחרת.

בפגישה סוכם על הקמת ממשלת הצלה לאומית, שתוביל את המדינה לבחירות, שייערכו במועדן בעוד פחות משבוע. כמו כן נקבע כי הבחירות לנשיאות ייערכו עד ה-1 ביולי, 2012, ועד לתאריך זה, יעביר הצבא את הסמכויות לידי רשות נבחרת. עשרות האלפים שמפגינים בכיכר תחריר מיהרו לקרוא בגנות ההצעה ולדרוש את התפטרות טנטאווי.

המפלגות הודיעו טרם הפגישה כי ידרשו גם הקמת ועדת חקירה בלתי תלויה, שתחקור את אירועי הימים האחרונים, ובעיקר את הרג המפגינים. עיתונאי מצרי בכיר במצרים אמר בשיחה ל"הארץ" הערב, כי התפטרות הגנרל טנטאווי ואי-העברה מסודרת של השלטון תביא לכאוס מוחלט, ואת זה אף גורם לא רוצה. "הלחץ עכשיו שהמועצה הצבאית תסכים למועד קרוב וקבוע למסירת השלטון".

קרדיט: TWITTER רויטרס

קודם לכן נפוצו במצרים דיווחים לפיהם טנטאווי יודיע היום (שלישי) על מסירת השלטון לבית המשפט הגבוה במדינה, והעברת מושכות השלטון לגורמים אזרחיים. בתוך כך, המחאה האלימה נגד המועצה הצבאית נכנסת אל יומה החמישי, כשעשרות אלפים התאספו היום ל"הפגנת המיליון" בכיכר תחריר.

מספר ההרוגים במהומות האלימות עלה ל-35 בני אדם מאז יום חמישי. למרות שפיכות הדמים, המפגינים מקווים להרחיב את המחאה, וקוראים ל"מהפכה שניה". כוחות הביטחון התרחקו מהכיכר מאז אתמול, בניסיון להימנע מעימותים, לאחר שהמאמצים להביא לסיום ההפגנות נכשלו. עם זאת, מהומות פרצו ברחובות שמחברים את הכיכר אל מטה המשטרה, בעוד שוטרים וחיילים מפזרים גז מדמיע ויורים כדורי גומי אל עבר המפגינים, שמגיבים בידוי אבנים ופצצות אש.

תנועת "האחים המוסלמים", שיזמה את ההפגנות בסוף השבוע, הודיעה כי אין בכוונתה להשתתף במחאה היום. לדברי גורמים בתנועה, הם איבדו את השליטה על המפגינים. בנסיון להרגיע את האלימות, הודיעה התנועה היום כי היא נענית להזמנת המועצה הצבאית העליונה לדיונים שיביאו לסוף האלימות. "הדרך היחידה לשים סוף למשבר הנוכחי הוא להיענות לדרישות המפגינים; קיום הבחירות במועדן וכינון לוח זמנים מדויק להעברת השלטון עד אמצע 2012", נכתב בהודעה מטעם התנועה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

18 מתוך 18 |
1 מתוך 18 |
מפגין מצרי בכיכר תחריר היום
2 מתוך 18 |
מתגוננים מהגז באזור כיכר תחריר

אתמול הגישה ממשלת מצרים את התפטרותה, בעקבות האירועים במדינה. לפי דיווחים, המועצה הצבאית הציעה למוחמד אל-בראדעי, המועמד לנשיאות, לכהן כראש ממשלה בתקופה הקרובה. אולם בראדעי צפוי לסרב להצעה, שתפגע בסיכויו לאחר מכן בבחירות לנשיאות.

ההפגנות במצרים החלו ביום שישי, כאשר "האחים", בשיתוף עם פלגים איסלאמיסטיים אחרים ואף קבוצות חילוניות, החליטו להוציא אלפים מתומכיהם לרחובות כדי למחות על מסמך העקרונות שעל פיו תנוסח החוקה החדשה. המסמך נתפס על ידי "האחים" ותומכיהם כניסיון לקבע את סמכויותיה של המועצה הצבאית בחוקה המצרית החדשה וכיציר כפיה. זאת על אף שאת המסמך חיברו נציגים של כמה מהתנועות הפוליטיות במצרים, יחד עם סגן ראש הממשלה. המסמך קובע בין היתר, כי המועצה הצבאית היא היחידה שרשאית לקבוע מה יהיה תקציב הביטחון בתוך תקציב המדינה.

.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ