"הפגנת המיליון" בכיכר תחריר |

טנטאווי מנסה לפייס: "איננו כמהים לשלטון"; בכיכר דורשים את התפטרותו

אחרי ארבעה ימי מהומות ו-35 הרוגים, ראש המועצה הצבאית במצרים נאם לאומה והבטיח להקדים את העברת השלטון בחמישה חודשים - לחודש יולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי ארבעה ימי מהומות במצרים ולפחות 35 הרוגים, התייצב ראש המועצה הצבאית המצרית, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, בפני האומה בנאום בטלוויזיה הממלכתית. בנאום, שנישא לאחר פגישה עם ראשי המפלגות והתנועות הפוליטיות הגדולות במדינה, הודיע טנטאווי כי המועצה מקבלת את התפטרות ממשלת עיסאם שרף, שהופכת לממשלת מעבר. טנטאווי הודיע כי הבחירות לפרלמנט ייערכו במועדן (יתחילו ב-28 בחודש זה) והבחירות לנשיאות יתקיימו עד לחודש יוני 2012, חמישה חודשים לפני המועד המתוכנן במקור. עשרות האלפים שמפגינים בכיכר תחריר מיהרו לקרוא בגנות ההצעה ולדרוש את התפטרות טנטאווי.

לדברי טנטאווי, המועצה הצבאית נערכת להעברת הסמכויות במהירות כדי לחזור למשימתה המקורית. "איננו כמהים לשלטון ואין לנו כוונות לעשות זאת", אמר טנטאווי וגינה את הטענות שהופנו נגד המועצה הצבאית. לדבריו, הטענות מיועדות לפגוע במצרים. הוא הדגיש כי המועצה לא רצתה לפגוע באזרחי מצרים ומטרתה המקורית היתה להשיב את הסדר לרחובות. טנטאווי אף רמז כי הכוחות המזוינים מתכוננים לעריכת משאל עם על העברה מיידית של השליטה במדינה, אם העם ידרוש זאת. אולם בלי להתחייב על פרטים בנושא.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

טנטאווי הכחיש את הדיווחים כי בכוונת המועצה הצבאית להעביר סמכויות לרשות משפטית כזו או אחרת. הוא הדגיש כי ניהול המדינה לא היה דבר קל. "המועצה, יחד עם הממשלה, נשאה בנטל המשימה", אמר והוסיף כי המתיחות במצרים גרמה לאובדן השקעות רבות במדינה. "התייעצנו עם הארגונים השונים, דבקנו בתוכנית שקיבלו הארגונים והתנועות הפוליטיות השונות, אולם עם התקרבות מועד הבחירות, גבר המתח במדינה ללא סיבה. אנו מעוניינים באינטרס המצרי בלבד ולא חשוב לנו מי ינצח בבחירות – זו החלטת העם בלבד".

דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אמרה בתגובה לדברים כי "קיבלנו היום הבטחה מהגנרל טנטאווי שההליך הדמוקרטי יסתיים עד יולי 2012. זו ההבטחה שהוא נתן כעת לעם שלו. ואנו עומדים לצד העם המצרי כשהם מוודאים שהתהליך מתפתח כפי שהוא הבטיח".

מספר ההרוגים במהומות האלימות במדינה עלה ל-35 בני אדם מאז יום חמישי. למרות שפיכות הדמים, המפגינים מקווים להרחיב את המחאה, וקוראים ל"מהפכה שניה". כוחות הביטחון התרחקו מהכיכר מאז אתמול, בניסיון להימנע מעימותים, לאחר שהמאמצים להביא לסיום ההפגנות נכשלו. עם זאת, מהומות פרצו ברחובות שמחברים את הכיכר אל מטה המשטרה, בעוד שוטרים וחיילים מפזרים גז מדמיע ויורים כדורי גומי אל עבר המפגינים, שמגיבים בידוי אבנים ופצצות אש.

אתמול הגישה ממשלת מצרים את התפטרותה, בעקבות האירועים במדינה. לפי דיווחים, המועצה הצבאית הציעה למוחמד אל-בראדעי, המועמד לנשיאות, לכהן כראש ממשלה בתקופה הקרובה. אולם בראדעי צפוי לסרב להצעה, שתפגע בסיכויו לאחר מכן בבחירות לנשיאות.

ההפגנות במצרים החלו ביום שישי, כאשר "האחים", בשיתוף עם פלגים איסלאמיסטיים אחרים ואף קבוצות חילוניות, החליטו להוציא אלפים מתומכיהם לרחובות כדי למחות על מסמך העקרונות שעל פיו תנוסח החוקה החדשה. המסמך נתפס על ידי "האחים" ותומכיהם כניסיון לקבע את סמכויותיה של המועצה הצבאית בחוקה המצרית החדשה וכיציר כפיה. זאת על אף שאת המסמך חיברו נציגים של כמה מהתנועות הפוליטיות במצרים, יחד עם סגן ראש הממשלה. המסמך קובע בין היתר, כי המועצה הצבאית היא היחידה שרשאית לקבוע מה יהיה תקציב הביטחון בתוך תקציב המדינה.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ