הארץ

נאומו של ראש המועצה הצבאית המצרית, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, לא השקיט את המפגינים במצרים. פחות משעתיים אחרי הנאום יצאו אמש (שלישי) אלפים לרחובות קהיר ואלכסנדריה בתביעה להתפטרותה המיידית של המועצה וביטול תקנות החירום. המפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון שהחליטו אתמול לסגת מכיכר תחריר כדי לתת סיכוי לסיום האלימות, אולם חזרו אליה כעבור כמה שעות.

התקשורת במצרים מדווחת כי שלושה בני אדם נהרגו מאש חיה סמוך לכיכר תחריר. מוקדם יותר דיווח העיתון המצרי אל-אהראם כי תינוק בן תשעה חודשים מת לאחר שנחנק מגז מדמיע שירו כוחות הביטחון בעיר טנטה. על פי הדיווח, התינוק ואמו שהו סמוך לכניסה למבנה השייך לשירות הביטחון המצרי, שעה שמפגינים ניסו להתפרץ אליו. אנשי ביטחון שהיו במקום ירו לעבר המפגינים גז מדמיע, שכתוצאה ממנו מת התינוק. בלילה, על פי דיווח אל-ג'זירה, נהרג אדם אחד נהרג הלילה במהומות באלכסנדריה ועשרות נוספים נפצעו.

ארצות הברית הפנתה הלילה אצבע מאשימה לעבר המועצה הצבאית. "אנו מגנים את הכוח המוגזם שהפעילה המשטרה", אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד. "אנחנו מפצירים בממשלת מצרים לנקוט ריסון מקסימלי, למשמע את כוחותיו ולהגן על זכותם של המצרים להביע את עצמם".

  עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

  רופאים בבתי חולים בקהיר דיווחו על מטופלים רבים הסובלים מדלקות בעיניים בעקבות ירי גז מדמיע. סוכנות הידיעות המצרית הרשמית דיווחה הבוקר כי באירועי אתמול במדינה נהרגו שני מפגינים נוספים סמוך לכיכר תחריר.

  בנאומו של טנטאווי, שנישא לאחר פגישה עם ראשי המפלגות והתנועות הפוליטיות הגדולות במדינה, הודיע הגנרל כי המועצה מקבלת את התפטרות ממשלת עיסאם שרף, שהופכת לממשלת מעבר. טנטאווי הודיע כי הבחירות לפרלמנט ייערכו במועדן (יתחילו ב-28 בחודש זה) והבחירות לנשיאות יתקיימו עד ליוני 2011, חמישה חודשים לפני המועד המתוכנן במקור.

  לדברי טנטאווי, המועצה הצבאית נערכת להעברת הסמכויות במהירות כדי לחזור למשימתה המקורית. "איננו כמהים לשלטון ואין לנו כוונות לעשות זאת", אמר טנטאווי וגינה את הטענות שהופנו נגד המועצה הצבאית. לדבריו, הטענות מיועדות לפגוע במצרים.

  הגנרל טנטאווי הדגיש כי המועצה לא רצתה לפגוע באזרחי מצרים ומטרתה המקורית היתה להשיב את הסדר לרחובות. טנטאווי אף רמז כי הכוחות המזוינים מתכוננים לעריכת משאל עם על העברה מיידית של השליטה במדינה, אם העם ידרוש זאת, אולם לא סיפק פרטים נוספים.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ