נשיא תימן צפוי לחתום היום על הסכם להעברת השלטון תמורת חסינות

ההסכם שגובש בתיווך מדינות המפרץ ובגיבוי אמריקאי יביא לסיום שלטונו בן 30 השנים של הנשיא, בתום שמונה חודשים של התקוממות עממית

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, הגיע הבוקר (רביעי) לסעודיה כדי לחתום על הסכם להעברת השלטון שגובש בתיווך מדינות המפרץ ובגיבוי אמריקאי. במסגרת ההסכם, שייחתם במטרה לפתור את המשבר במדינה מאז פרצה בה ההתקוממות נגד משטרו בן 30 השנים של סאלח, יעביר סאלח את השלטון לסגן הנשיא בתמורה לחסינות אישית מפני תביעה.

הטלוויזיה בתימן דיווחה כי סאלח נחת הבוקר בריאד, בירת סעודיה, אך לא ציינה את מועד החתימה המשוער. עוד דווח כי מלבד נציגי המדינות הערביות שתיווכו בהסכם, גם שליחים אמריקאים ואירופים יהיו נוכחים במעמד החתימה.

בחודשים שחלפו מאז החלו המהומות במדינה, דבק סאלח בכסאו למרות הפגנות המוניות שקראו להסתלקותו ונסיון התנקשות ביוני, בו נפצע קשה, פציעה שבעטייה נסע לקבל טיפול רפואי בסעודיה.

צילום: אי–פי

במהלך המחאה נגד משטרו ועל רקע המהפכות בתוניסיה, מצרים ולוב הבטיח סאלח כי יוותר על שליטתו ארוכת השנים במדינה כמה פעמים, אך חזר בו פעם אחר פעם. למרות זאת, נמשכו המאמצים לגבש נוסחה שתוביל לסיום שלטונו ואתמול הודיע שליח מזכ"ל האו"ם לתימן, ג'מאל בן עומר, כי העסקה נסגרה.

"כל הצדדים הסכימו ליוזמה של מדינות המפרץ ולהוצאתה אל הפועל על פי התוכנית" אמר אתמול השליח אחרי פגישה עם סגן הנשיא, עבד רבו מנסור חאדי בבירה צנעא.

בחודשים האחרונים חלה הידרדרות הדרגתית במצב הביטחון בתימן. המצב גרוע במיוחד בדרום המדינה שם פועלת רשת טרור של פעילי אל-קעאדה , שהשתלטה על ערים שלמות, ונעזרה בהתקוממות העממית לחיזוק מעמדה.

הפגנת אופוזיציה בדרישה להסתלקות סאלח, אתמולצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ