מחקר קובע: צפייה ב"פוקס" מסוכנת לזיכרון

מסקר שערכה אוניברסיטה אמריקאית עולה שצופי פוקס האמריקאית מתמצאים פחות בחדשות מאנשים שאינם צופים בחדשות כלל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צופי חדשות ערוץ "פוקס" האמריקאי מתמצאים פחות באקטואליה מאשר אנשים שאינם צופים במהדורות חדשות כלל; כך עולה מסקר שבוצע באחרונה באוניברסיטת פיירלי דיקנסון בארה"ב.

בסקר נשאלו למעלה מ-600 תושבי ניו ג'רזי על אירועים במזרח התיכון ומהו כלי התקשורת שדרכו הם מתעדכנים בחדשות. הסקר הראה כי הנשאלים שהשיבו כי הם צופים בחדשות בערוץ פוקס קיבלו ציון נמוך משמעותית מאנשים שאינם צופים בחדשות בשאלות העוסקות בנפילת שלטון מובארק, הצלחת ההתקוממות במצרים והמהומות בסוריה.

בסך הכול, 53% מהנשאלים בסקר ידעו על המהפכה במצרים ו-48% השיבו שהמשטר בסוריה לא נפל.

"התוצאות מראות שיש משהו בצפייה בחדשות פוקס שגורם לאנשים להשיב בצורה גרועה יותר מאשר אלה שאינם צופים בחדשות כלל", אמר דן קסינו, פרופסור באוניברסיטה שקיימה את המחקר. מחקר אחר בארה"ב הראה כי צופי חדשות פוקס נוטים להאמין לדיווחים שגויים בנושאי פוליטיקה.

מנגד, עלה מהסקר כי קוראי העיתונים ניו יורק טיימס, יו.אס.איי טודיי (USA Today) ומאזיני תחנת הרדיו הציבורי NPR קיבלו ציונים גבוהים יותר בהשוואה לנמנעים מצריכת מהדורות החדשות. עם זאת, את הציון הגבוה ביותר השיגו צופי מהדורות החדשות המשודרות בימי ראשון בבוקר. "המהדורות הללו נוהגות להקדיש הרבה יותר זמן לכל נושא מאשר מהדורות אחרות", הסביר קסונו. "למרבה הצער, יש להן קהל קטן יותר מאשר לאחרות".

הנשאלים התבקשו אף להפגין את בקיאותם באירועים המתרחשים בארצות הברית, כמו המחאה החברתית ברחבי האומה או זיהוי מועמדים רפובליקאים לנשיאות. במקרה זה, צופי פוקס הגיעו למקום ממוצע – נתון מפתיע בהתחשב שהערוץ נחשב כמזוהה עם הרפובליקאים. יותר מצופי ה"דיילי שואו", מהדורת החדשות הסאטירית של ג'ון סטיוארט, הצליחו לענות על השאלה נכונה (12% יותר מהממוצע).

"ג'ון סטיוארט לא הקדיש הרבה זמן לנושאים שעליהם שאלנו", הסביר קסינו, "אבל התוצאות מראות שכאשר הוא מדבר על משהו, הצופים שלו מפנימים את המידע הרבה יותר אם היו ניזונים ממקורות חדשותיים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ