אנשיל פפר
אנשיל פפר

במערכת הביטחון מעריכים שטורקיה קרובה להתערבות צבאית באזור גבולה עם סוריה. עד כה הסתפקה ממשלת אנקרה במתן מחסה לכ-20 אלף פליטים שנמלטו צפונה מפני מעשי הטבח שמבצעים כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד וכן באירוח ארגוני אופוזיציה סוריים.

עם זאת, גורמים במערכת הביטחון אמרו בימים האחרונים, שעל פי ההערכות המעודכנות, טורקיה צפויה להקים אזורי חיץ מאובטחים על הגבול, שיאפשרו לארגוני אופוזיציה חמושים להתארגן ולפעול נגד מטרות של המשטר מבסיסים שיזכו להגנת הצבא הטורקי. בימים האחרונים החריף ראש ממשלת טורקיה רג׳פ טייפ ארדואן את התבטאויותיו נגד אסד, ואף העלה לראשונה את האפשרות של התערבות חיצונית בנעשה בסוריה.

במקביל להחרפת ההתבטאויות נגד השליט הסורי, טורקיה העניקה מקלט לארגוני אופוזיציה חמושים הלוחמים נגד המשטר הסורי. במחנות הפליטים בשטח טורקיה, בהגנת הצבא הטורקי, מצאו מחסה עשרות מחברי ארגון "הצבא סוריה החופשית", היוצאים ממחנות אלה כדי לבצע התקפות נגד כוחות הביטחון הסוריים.

הפגנות נגד משטר אסד נערכות בכל חלקי סוריה. אולם בשבועות האחרונים היה המוקד המרכזי של ההתנגדות החמושה לאסד בשלוש הערים הצפוניות הקרובות לגבול הטורקי - אידליב, חומס וחאמה. את ההתנגדות מובילים קבוצות חיילים וקצינים שערקו מצבא סוריה ועברו לצד מתנגדי המשטר. שלוש הערים ניצבות בקו ישר מגבול טורקיה דרומה. התייצבות הקו, בגיבוי טורקי, עשויה להפוך אותו לטריז שינתק את שאר סוריה מנמלי הים היחידים שלה, בלטקיה וטרטוס. במחוז אידליב, הצמוד לגבול, יש על פי דיווחים שונים אזורים שבהם איבד הצבא הסורי שליטה, ויש שם פוטנציאל להיווצרות אזור עצמאי בשליטת המורדים - כמו העיר בנגאזי במזרח לוב, ששוחררה על ידי המורדים בשלב מוקדם של המהפכה בלוב, והפכה למרכז הזמני של תנועות האופוזיציה.

מפגין מול כוחות הביטחון בסוריהצילום: רויטרס

בשלושת החודשים האחרונים החריפה טורקיה בהדרגה את התבטאויותיה נגד בת בריתה לשעבר. הדברים הגיעו לשיא כשאתמול קרא ארדואן לאסד ללמוד מן העבר, ולראות מה קרה למנהיגים שנלחמו עד מותם נגד אנשיהם. "הסתכל על גרמניה הנאצית, הסתכל על היטלר, על מוסליני ועל צ'אוצ'סקו ברומניה, ואם אינך רוצה להסתכל על אלה, תראה מה קרה למנהיג לוב רק לפני 32 ימים", אמר ארדואן.

בחודשי ההתקוממות הראשונים נגד משטר אסד, נמנע ארדואן מלגנות באופן חריף את פעולות הדיכוי של כוחות הביטחון הסוריים. אולם בשלהי חודש יוני, עם התגברות המחאה וריבוי הדיווחים על מעשי טבח באזרחים, האשים ארדואן את השלטונות בדמשק ב"דיכוי ברברי של ההפגנות". בין שתי נקודות זמן אלו הקשיח הטון הטורקי, וכך גם הפעולות בשטח של ממשל ארדואן.

ביום חמישי שעבר פנה ארדואן למדינות העולם וטען כי הן חייבות לשמוע את "הזעקות העולות מסוריה" ולעשות כל דבר שיפסיק את שפיכות הדמים. ראש ממשלת טורקיה אף מתח ביקורת על אי התערבות בנעשה בסוריה, ואמר כי "היעדר תגובה בינלאומית לאירועים פוצעת את מצפון האנושות. אין לי ספק שהסיבה לחוסר העניין במדינה הוא שלסורים אין מספיק נפט", אמר.

יומיים קודם לכן, ובעקבות ההסלמה שבאה לידי ביטוי במותם של 90 מתנגדי משטר וחיילים ביום אחד, הזהיר ארדואן את אסד  שנקיטת האמצעים הברוטאלית נגד מתנגדיו מאיימת להציב אותו ברשימת המנהיגים "שניזונים מדם". הוא הוסיף כי "אף משטר לא יכול לשרוד על ידי הריגה וכליאה. אף אחד לא יכול לבנות עתיד המבוסס על דמם של מתנגדים".

ב-10באוגוסט האשים ארדואן כי השלטון בסוריה מכוון את קני הרובים לעבר עמו, אולם אז הוא עדיין עסק בנסיונות דיפלומטיים שיביאו להפסקת האלימות במדינה. יום קודם לכן שלח ארדואן את שר החוץ שלו אהמט דבוטולו לדמשק, לשם העברת מסר חריף לאסד לפיו עליו להפסיק את שפיכות הדמים בארצו. אולם אסד, למרות האיום, המשיך בטבח וסלל את הדרך לניתוק היחסים הסופי בין המדינות ב-22 בספטמבר. "לא רצינו להגיע למצב הזה אבל המשטר הסורי דחף אותנו לכך שנקבל את ההחלטה", אמר אז ארדואן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ