המתמודדת היהודיה לפרלמנט המרוקאי

מרי איבון קקון אומרת שזהותה המרוקאית ולא היהודית היא שקובעת, אבל מרגישה חלק מהמסורת במדינה הנחשבת סובלנית יחסית כלפי היהודים

די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
די-פי-אי

מרי איבון (מוגווי) קקון יכלה להיות רק עוד מועמדת בבחירות לפרלמנט במרוקו, אילולא פרט אחד. יועצת הנדל"ן בת ה-57 היא היהודיה היחידה מתוך 7,000 המועמדים במדינה האיסלאמית. פוליטיקאים יהודים הם תופעה נדירה בעולם האיסלאמי אבל קקון אומרת שזהותה המרוקאית ולא היהודית היא הקובעת.

השתתפותה בבחירות מסמלת את הגיוון של המדינה הצפון אפריקאית, בה ערבים, ברברים ויהודים חיו זה לצד זה במשך מאות בשנים, אמרה קקון לעיתון אכבר אל-יום. הקהילה היהודית במרוקו מונה כיום כ-2,500 בני אדם שמרוכזים בעיקר בערים הגדולות.

קקון, אם לארבעה, משתייכת למפלגת המרכז החברתי הקטנה. זכתה כבר ב-30 אלף קולות בבחירות ב-2007, מספר שהיה מאפשר לה להיכנס לפרלמנט אם מפלגתה היתה עוברת את אחוז החסימה (6%).

ההצלחה של מועמדת יהודיה במדינה מוסלמית נראית מפתיעה, אבל מרוקו ידועה כסובלנית יחסית, וכך גם מתייחסים אליה פרשנים ישראלים רבים.

"לישראל אין יחסים דיפלומטיים רשמיים או לא רשמיים עם מרוקו", אמר מקור דיפלומטי ישראלי, שהוסיף כי ישראל סגרה את הנציגות שלה בעקבות פריצת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000. אך מרוקו נתפסת כפתוחה יחסית לישראל. לדוגמה, אוניברסיטת איפרן קיימה סימפוזיון לקידום ההכרה בשואה - סימפוזיון שהיה ראשון מסוגו בעולם הערבי. אולם, הוא לא זכה לחשיפה ציבורית נרחבת.

קקון היא המועמדת היהודיה הראשונה לפרלמנט המרוקאי, אולם במדינה כבר היו פוליטיקאים יהודים ובהם שר התיירות בשנות ה-90 סרז' ברדוגו ואחד היועצים המוכרים ביותר למלך, אנדריי אזולאי.

הפתיחות היחסית כלפי היהודים לא מונעים הזדהות עם הפלסטינים או כעס על ישראל. עם זאת, המרוקאים לא מזהים את היהודים המקומיים עם ישראל.

קרדיט: אל ג'זירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ