מנהיג נוסף ניגף בפני האביב הערבי |

נשיא תימן העביר את השלטון לסגנו

תימן מנסה דגם חדש: סאלח ויתר על סמכויותיו תמורת חסינות. אבל בין אל קאעדה ליריבות השבטית, ההסכם צפוי להעניק למדינה הענייה ימי שקט ספורים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

החתימה החגיגית על מסמך העברת השלטון בתימן פותחת אמנם "דף חדש בדברי ימי תימן", כדברי עבדאללה מלך סעודיה, אבל מוקדם לקבוע כמה זמן יחזיק הדף הזה מעמד, לפני שייקרע לגזרים. המסמך, שמהווה נוסח מתוקן למסמך העקרונות שהציעה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ לפני כשמונה חודשים, כולל בין היתר לוח זמנים להעברת השלטון מהנשיא עלי עבאללה סאלח לסגנו עבד רבו מנסור אל-האדי (מיד עם חתימת ההסכם); הצגת ראש הממשלה הזמני מטעם האופוזיציה; הכרזה על בחירות בתוך 90 יום והקמת ממשלה זמנית לתקופה של שנתיים, שבמהלכה יתנהל דיאלוג לאומי בין כל הגופים והתנועות הפוליטיות כדי לפתור את בעיות הייסוד של תימן, ובעיקר את הטמעתו המלאה של החבל הדרומי בתימן המאוחדת.

על פי ההסכם ייהנו סאלח ואנשי ממשלו, בהם בנו, שמפקד על משמר הנשיאות, מחסינות משפטית מפני תביעה כל שהיא, כאשר סאלח ימשיך להיות נשיא חסר סמכויות עד למינויה של הממשלה בראשות סגנו. הממשלה הזמנית תורכב מנציגי האופוזיציה ומפלגת השלטון, והחלטותיה יתקבלו בהסכמה, כאשר לראש הממשלה הזמנית תישמר זכות ההכרעה.

זהו דגם חדש של העברת שלטון, ששונה מזה שנראה בתוניסיה, בלוב או במצרים. הפעם נהנה הנשיא מחסינות, ומפלגת השלטון תוכל להמשיך ולהשתתף בהנהגה הפוליטית של המדינה. אולם כמו בשאר המדינות, שבהן השיג הציבור את חילופי השלטון, זהו רק השלב הראשון, שאינו מבטיח עדיין יציבות במדינה. אין לשכוח שתימן היא אחת המדינות העניות באזור והיא מפוצלת בין שבטים, זרמים דתיים, ומיליציות חמושות פרטיות, בהן קבוצות שמסונפות לאל-קאעדה.

8 מתוך 8 |
הפגנות להדחתו של סאלח בבירה צנעא לפני שבוע
1 מתוך 8 |
הפגנת אופוזיציה היום בצנעא
2 מתוך 8 |
סאלח

סאלח, שהתחיל את כהונתו כנשיא צפון תימן בשנת 1978, ואחר כך כנשיא המדינה המאוחדת בשנת 1990, מסיים את כהונתו הארוכה אחרי שנפצע קשה בהתקפה על המסגד הנשיאותי בחודש יוני, ועבר לקבל טיפול רפואי בסעודיה. במשך שהייתו בסעודיה, שארחה אתמול את טקס חתימת ההסכם, הופעלו עליו לחצים כבדים, הן מצד סעודיה, שחוששת מפני הפיכת תימן למדינה בלתי נשלטת, והן מצד ארה"ב, ששיתפה פעולה עם סאלח בשנות כהונתו. חששן של סעודיה וארה"ב הוא גם מפני האפשרות שאיראן תראה בתימן מדינת-מטרה להקמת בסיס פעולה, ומכאן הצורך להגיע להסכם גם עם האופוזיציה כדי לכונן ברית משותפת שתוכל לבלום את ההשפעה האיראנית.

בתימן לא נראות עדיין תוצאותיה של חתימת ההסכם. על פי חלק מן הדיווחים, גורמים בלתי מרוצים אינם מתכוונים להניח את נשקם, וגם אחרי החתימה נשמעו אתמול קולות ירי בבירה צנעא. אולם אחרי 900 קורבנות בנפש, והפסד של כשמונה מיליארד דולר בעשרת חודשי ההתקוממות, ייתכן שלפחות בימים הקרובים תיהנה תימן משקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ