שליח "הארץ" מדווח מקהיר |

"אם צריך, נמות כמו החברים שלנו", אומרים ההמונים בכיכר תחריר

״בהתחלה סמכנו על הצבא, אבל עכשיו ברור לנו שהם רוצים לגנוב לנו את המהפכה", אומרים צעירים בכיכר, שדורשים לדחות את הבחירות לפרלמנט

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

המפגינים בקהיר דורשים לדחות את הבחירות המתוכננות ליום שני הקרוב, ונערכים לעימות אלים ברחובות עם כוחות הביטחון. הלילה בחצות (רביעי) גדשו רבבות את כיכר תחריר בלב קהיר והודיעו שלא יעזבו את המקום עד שהמועצה הצבאית העליונה תודיע על תאריך מוקדם של העברת סמוכויות לגוף אזרחי. במצב הנוכחי הם אומרים, אין טעם לקיים בבחירות, כשהצבא מתכוון לשמור ממילא על השליטה במדינה.

עשרות דוכנים לממכר מסיכות גז ומסיכות פנים הוקמו ברחבי הכיכר והמפגינים הצטיידו בהם כדי לנסות ולהתגונן מפני רימוני הגז המדמיע של המשטרה. קבוצה של צעירים הרחיקה לכת הרבה יותר, והכינה בקבוקי תבערה, על חולצותיהם הדביקו את הכתובת ״גם אני מוכן להיות שאהיד״. 

״בהתחלה סמכנו על הצבא והאמנו שהם מגינים עלינו מפני המשטרה של מובארק, אבל עכשיו ברור לנו שהם רוצים לגנוב לנו את המהפכה, ואנחנו כאן כדי לדאוג שזה לא יקרה", אמר אחד מהם. "אם צריך נמות כמו החברים שלנו״. המשטרה בינתיים נסוגה מאזור הכיכר, אבל היא המשיכה להכווין לשם תנועת מכוניות, כדי לצמצם את השטח שעומד לרשות המפגינים. העימותים נמשכו ברחוב סמוך, ואל נקודת עזרה ראשונה שהוקמה בכיכר, הובאו פצועים ברכבים פרטיים.

מרבית המפגינים הם צעירים חילוניים, אבל נרשמה כיכר גם נוכחות של האחים המוסלמים, שגם הקצו שטח לתפילה. ״כרגע זה לא עניין מפלגתי", אמר אחד מהם, "כולנו כאן מצרים שבאו לשמור על המהפכה שלנו, שנקנתה בדם״.

13 מתוך 13 |
1 מתוך 13 |
חיילים נפרשים באזור כיכר תחריר
2 מתוך 13 |
גדר תיל ברחובות קהיר

מוקדם יותר הערב, הצבא התפרס בכיכר כדי לסיים את העימותים בין המשטרה למפגינים. משוריינים וחיילים הוצבו בשני צידי הכיכר, שהפכה לסמל של המהפכות בעולם הערבי. החיילים הצליחו להרגיע את הרוחות למשך כשעה, אולם לאחר מכן התחדשו העימותים וכמויות נכבדות של גז מדמיע נורו לעבר המפגינים. 

גם לאחר שהמשטרה המצרית תגברה את כוחותיה בבירה, פרצו הערב קרבות בינה לבין מפגינים במרכז קהיר. העימות הנוכחי פרץ בסביבת משרד הפנים המצרי. מוקדם יותר הסיגה המשטרה את כוחותיה במאמץ להרגיע את הרוחות. היום דווח על לפחות שלושה הרוגים בעימותים, לאחר שלפחות 38 בני אדם נהרגו ו-2,000 נפצעו בחמשת הימים האחרונים.

מהומות הימים האחרונים הן הארוכות ביותר שידעה מצרים מאז 18 הימים הראשונים של המהפכה שהובילו לנפילתו של חוסני מובארק בחודש פברואר. נאומו של ראש המועצה הצבאית המצרית, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, אמש לא השקיט את המפגינים במצרים. פחות משעתיים אחרי הנאום, יצאו אלפים לרחובות קהיר ואלכסנדריה בתביעה להתפטרותה המיידית של המועצה וביטול תקנות החירום. המפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון שהחליטו אתמול לסגת מכיכר תחריר כדי לתת סיכוי לסיום האלימות, אולם חזרו אליה כעבור כמה שעות.

ארגון חילוני מצרי שנקרא "צעירי המהפכה", ושהיה בין אלה שהחלו את ההפגנות בחודש פברואר, קרא היום להפגנת ענק של מיליונים ביום שישי הקרוב תחת הכותרת "להדיח את המועצה הצבאית ולהעביר את השלטון לממשלת הצלה לאומית". בהודעה נמסר כי נאומו של טנטאווי אינו עונה על דרישות המהפכה, והמועצה הצבאית לא ענתה על הציפיות, ולכן היא צריכה למסור את השלטון לממשלת מעבר שתנהל את ענייני המדינה עד להקמה ממשלה חדשה ובחירת נשיא.

הממשלה המצרית ניסתה להרגיע היום את הלך הרוחות והורתה לשחרר 312 מפגינים שנעצרו בימים האחרונים. בנוסף הורתה הממשלה לתביעה האזרחית לחקור את מותם של של 27 בני אדם, רובם נוצרים, בהפגנות שנערכו ב-9 באוקטובר, ואשר נטען כי הצבא היה מעורב בהריגתם.

ההפגנות בכיכר תחריר, ובערים נוספות ברחבי המדינה, החריפו את המשבר הכלכלי והביטחוני בו שרויה מצרים, פחות משבוע לפני הבחירות הראשונות לפרלמנט מאז הודח מובארק. הנציבה העליונה זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, אמרה כי התמונות הקשות שמגיעות מכיכר תחריר מזעזעות. "מחזות, כמו אלו של שוטרים מכים ויורים במפגינים לא חמושים ומנוטרלים, לא רק מחרידות, אלא דוחקות בהמונים במצרים להצטרף למחאה", אמרה פילאי והוסיפה: "יש לקדם חקירה חיצונית ובלתי תלויה ולמצוא את האחראים להפעלת הכוח המוגזמת". 

האו"ם גינה את השלטון המצרי בשל "שימוש מופרז בכוח". גרמניה, אחת המדינות השותפות הכלכליות המרכזיות של מצרים, קראה לחילופי שלטון מהירים במדינה לטובת ממשלה אזרחית, ואילו ארצות הברית הביאה את דאגתה בשל השימוש בכוח נגד המפגינים, השלווים ברובם.

בממשל האמריקאי מרגישים מאוד לא בנוח עם המחאה המחודשת במצרים. במשרד החוץ גינו במשך יומיים ברצף את "השימוש המופרז בכוח נגד המפגינים". "אנו ממשיכים לקרוא לכוחות הביטחון של מצרים להפגין איפוק מירבי ולנהוג בצורה ממושמעת כדי לאפשר לאזרחי מצרים להביע את עצמם בלי אלימות", אמר סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר בתדרוך הכתבים ביום רביעי. "הקלפי זה המקום שבו העם המצרי יכול להביע את עצמו. הגנרל טנטאווי דיבר על ממשלה אזרחית ובחירות לנשיאות עד הקיץ, וזו הדרך שבאמצעותה המצרים יכולים ליצור את הדמוקרטיה שלמענה הפגינו בכיכר תחריר". 

דיפלומטים אמריקאים ביקרו השבוע שלושה סטודנטים אמריקאים שנעצרו בהפגנות בקהיר. טונר סרב להכנס לפרטי הביקור, אך הדגיש שארה"ב קוראת לכל אזרחיה להמנע מהשתתפות בהפגנות במצרים.

השתתפה בהכנת הכתבה: נטשה מוזגוביה, וושינגטון

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ