נשיא רוסיה מאיים לכוון טילים לעבר מטרות אמריקאיות באירופה

מדוודב אמר שיציב באירופה טילים שיכוונו למתקני ההגנה מפני טילים של ארה"ב ביבשת, וכי הרוסים עשויים לפרוש מאמנת צמצום הנשק הגרעיני

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בכירי הממשל האמריקאי עובדים קשה בימים האחרונים בניסיון למזער את המשבר המתבשל עם רוסיה על פעילות נאט"ו במזרח אירופה, שרוסיה עדיין מתייחסת אליה בתור החצר האחורית שלה. נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב הצהיר ביום רביעי כי עדיין אפשר להגיע להסכם, אך האשים את וושינגטון בהתעלמות מהאינטרסים הרוסים. מדוודב לא הסתפק בכך ואמר גם שארצו תציב טילים באירופה, אם האמריקאים לא יוותרו על התוכנית שלהם. לדבריו, הם גם יכוונו למתקני תוכנית הטילים האמריקאית.

האמריקאים טוענים שמערכות הטילים שהם מתכוונים להציב באירופה מיועדות להגנה נגד איראן שפיתחה יכולת בליסטית, בעוד הרוסים חוששים כי בהישנות המתיחות בין המדינות, המערכות יכוונו נגדה. מלבד זאת הם תוהים למה נאט"ו עדיין קיימת כשהמלחמה הקרה הסתיימה כבר מזמן.

הדברים באים על רקע התקררות ניכרת בין המדינות, למרות המאמצים של ממשל אובמה "לאתחל" את היחסים עם רוסיה. במשרד החוץ האמריקאי מוציאים לעתים קרובות הודעות בגנות הפרת זכויות אדם זו או אחרת ברוסיה, ולאחרונה ארה"ב גם הודיעה שלא תשתף רוסיה במידע במסגרת האמנה להצבת הכוחות הקונבנציונליים באירופה. רוסיה בתגובה מציבה מכ"ם מתקדם במערב המדינה, ובכיריה - אולי בגלל שגם ברוסיה זו שנת בחירות - מתבטאים לאחרונה בצורה תקיפה יותר ויותר כלפי ארה"ב.

למרות שלפני שנה הרוסים רמזו שהם מוכנים לשקול להיות חלק ממערכת ההגנה באירופה, השבוע מדוודב אמר שארצו לא תשתתף בפרוייקט במתכונת הנוכחית שלו. "אנו לא ניקח חלק בתוכנית שעשויה להחליש את ההרתעה שלנו בטווח קצר יחסית - של שש או שמונה שנים". הוא איים עוד שרוסיה עשויה לפרוש מהאמנה לצמצום מאגרי הנשק הגרעיני, אם ארה"ב לא תעצור את התקדמותה באירופה.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר היום בתגובה כי ארה"ב "תמיד היתה גלויה עם רוסיה לגבי התוכניות שלנו להגנה נגד הטילים. אנו מאמינים שההגנה משקפת איום גובר כלפי בעלות הברית שלנו מצד איראן, ואנו נחושים להרתיע אותם. הבהרנו במשך שנים, שמערכות הטילים שלנו לא מכוונות נגד רוסיה. הסברנו לרוסים בהרבה ערוצים, שהמערכות באירופה לא מאיימות על ההרתעה האסטרטגית של רוסיה. באשר לאמנה לצמצום מאגרי הנשק הגרעיני, האמנה תורמת לבטחון ויציבות של שתי המדינות שלנו, היא מתקדמת טוב ואנו לא רואים סיבה לנטוש אותה. אנו מצדנו נמשיך לעבוד עם רוסיה בצורה קונסטרוקטיבית". 

דמיטרי מדוודבצילום: איי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ