ולדימיר פוטין: חוסר היציבות בעולם דורש מנהיגות חזקה לאזור

לפי סקרי דעת קהל, פוטין הוא עדיין הפוליטיקאי האהוד ביותר ברוסיה. ואולם, אחוזי התמיכה בו נמצאים בירידה מתמדת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

כמה ימים לאחר שריקות הבוז שספג כשעלה לנאום בזירת איגרוף במוסקווה, אמר אתמול ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין בנאום בפרלמנט, שחברי הדומא צריכים להתאחד תחת שלטונו כדי להבטיח יציבות בעת שהעולם סובל מחוסר ביטחון ואי-יציבות כלכלית ופוליטית. פוטין, שדיבר בפני צירי הפרלמנט פחות משבועיים לפני הבחירות, שבהן צפויה מפלגתו לזכות ברוב גדול, הדגיש כי נחוצה מנהיגות חזקה בזמן המשבר הכלכלי באירופה וההפיכות בעולם הערבי.

"מצפה לנו תקופה של חוסר ביטחון רב ובתנאים של סופה, של משבר, חשוב מאוד שהצוות כולו יעבוד כאיש אחד בצורה מתואמת כדי שהספינה לא תטבע", אמר פוטין. "יציבותה של המדינה ושגשוגה צריכים לקבל עדיפות לפני אינטרסים פוליטיים", הוסיף.

כשנכנס פוטין לבניין הדומא, סירבו כמה חברי פרלמנט מהאופוזיציה לקום לכבודו על אף המנהג המסורתי. ראש הממשלה הרוסי נראה נבוך ואמר כי "ברצוני להודות לכל חברי הפרלמנט, לאלה שקמו היום ולאלה שסברו שלא נחוץ לקום". לפי סקרי דעת קהל, פוטין הוא עדיין הפוליטיקאי האהוד ביותר ברוסיה. ואולם, אחוזי התמיכה בו נמצאים בירידה מתמדת והגיעו ל-61 אחוזים לפי סקר של מכון המחקר הרוסי לבאדה.

בתוך כך, הזהיר אתמול נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב כי רוסיה תפרוס מערכות טילים שיכוונו נגד אתרים באירופה שבהם תיכננה ארה"ב להציב את טילי ההגנה שלה. לדברי מדוודב, רוסיה תציב טילים במחוז קלינינגראד שבגבולה המערבי אם מוסקווה ונאט"ו לא יגיעו להסכמה על תוכנית מערכת הטילים האמריקאית.

רוסיה טוענת כי התוכנית להציב במדינות אירופה, ובהן רומניה ופולין, מערכות טילי הגנה מסוכנת למערך הגרעיני הרוסי. זאת על אף שממשל אובמה טוען כי הן נועדו להגן מפני סכנה אפשרית מצד איראן. מוסקווה הסכימה בסתיו לשקול את הצעת נאט"ו, לשתף פעולה בתוכנית טילי ההגנה, אולם השיחות נקלעו למבוי סתום בשל חילוקי הדעות על הפעלת המערכת. רוסיה דרשה שהמערכת תנוהל בידי שני הצדדים אולם נאט"ו התנגדה לכך בתוקף.

נוסף על כך, מדוודב איים כי רוסיה תפרוש מהסכם סטאר"ט, שבו התחייבו וושינגטון ומוסקווה לפקח על הנשק, אם ארה"ב תמשיך בתוכניותיה להשלמת תוכנית ההגנה. האמריקאים קיוו לפני כן כי ההסכם יקדם את המאמצים להשגת הסכם נוסף לפיקוח על הנשק, אולם השיחות הוקפאו בשל המתח מתוכנית טילי ההגנה.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בנאום בפרלמנט ברוסיה, אתמולצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ