שליח "הארץ" מדווח מקהיר |

שקט מתוח בכיכר א-תחריר: המפגינים דורשים לדחות את הבחירות

הצבא פרסם התנצלות ראשונה על הרג המפגינים, אולם ברחובות ממשיכים לדרוש את התפטרותו של טנטאווי. האחים המוסלמים נעלמו מההפגנות

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

בקהיר הולכות ומתרבות הספקולציות על דחייה אפשרית של הבחירות המתוכננות לשבוע הבא, בשל לחצי המפגינים נגד המשך השלטון הצבאי. הסיבוב הראשון של הבחירות לפרלמנט אמור להתקיים ביום שני, אבל חלק ממפלגות האופוזיציה דורשות לדחות אותן - עד שהצבא יסכים להעביר את סמכויותיו לגוף אזרחי, ויקבע תאריך לבחירות נשיאותיות.

בקרב המפגינים הבחירות כבר אינן רלוונטיות. ״זה מיצג שווא״ אמר היום (חמישי) סלאח אל-חוסייני, ״מה שוות בחירות, כשהצבא ממשיך לשמור על השלטון והמשטרה ממשיכה להשתולל באין מפריע״. מי שדווקא מעוניינים לקיים את הבחירות במועדן הם האחים המוסלמים, שבתור הגוף הפוליטי המאורגן ביותר במצרים, מצפים להישגים מכובדים. האחים המוסלמים לא תומכים בהפגנות הנוכחיות, ובין המתעמתים עם השוטרים לא נראים בכלל חברי התנועה.

אולם לעת עתה נראה כי המועצה הצבאית לא נענית ללחץ. שליטיה הצבאיים של מצרים פרסמו הודעה לפיה על המצרים "להתמקד" בבחירות הפרלמנטריות, שיתחילו בשבוע הבא, ורמזו לכך שהן ייערכו במועדן. הצבא גם דחה את הדרישה להעביר את הסמכויות באופן מיידי לשטלון אזרחי, בטענה שהדבר יהווה "בגידה" באמון העם.

קודם לכן פרסם הצבא התנצלות על מותם של עשרות פעילים למען הדמוקרטיה, והבטיחו להעמיד לדין את האחראים לכך לדין. זהו הניסיון האחרון של המועצה הצבאית להפיס את דעת עשרות אלפי המפגינים, שיצאו לרחובות בימים האחרונים בדרישה שהגנרלים יוותרו על אחיזתם בשלטון.

13 מתוך 13 |
1 מתוך 13 |
חיילים נפרשים באזור כיכר תחריר
2 מתוך 13 |
גדר תיל ברחובות קהיר

עשו לנו לייק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות ישירות לפייסבוק

שר ההגנה, מרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, שעומד בראש המועצה הצבאית העליונה, שתפסה את השלטון ״זמנית״ עם הדחתו של הנשיא חוסני מובארק, הפך למוקד המחאה של המפגינים בלב קהיר. הקריאה הנפוצה ביותר ברחובות היא ״העם דורש את לכתו של המרשל״. אחד המפגינים הסביר ש״מבחינתנו טנטאווי הוא כמו הבן של מובארק. לא יהיה כאן כל שינוי כל עוד הוא נשאר״.

למרות זאת, הצבא באופן כללי נשאר אהוד על המפגינים, שאומרים ״החיילים הם האחים שלנו״, ומפנים את הזעם שלהם כלפי השוטרים. עם זאת בחלק מהערים האחרות במצרים, השתתפו שוטרים צבאיים בדיכוי ההפגנות, דבר שהביא לדרישה של ארגוני זכויות אדם להעמיד לדין את גנרל חסן אל-רוואייני, מפקד פיקוד מרכז של צבא מצרים ומפקד המשטרה הצבאית, הנחשב גם לאיש החזק במועצה הצבאית העליונה אחרי טנטאווי ורמטכ״ל צבא מצרים, גנרל סאמי עמאן.

שקט מתוח חזר לרחובות קהיר הבוקר בעקבות הסכם שהושג בין נציגי המפגינים והמשטרה, בתיווך אנשי דת מוסלמים, במסגרתו ישוחררו עצורים והמשטרה תתחייב שלא להיכנס שוב בצורה אלימה לכיכר תחריר. בחמישה ימים של קרבות רחוב קשים בקהיר ובערים אחרות נהרגו כמעט 40 בני אדם. הצבא הצפרש מסביב לכיכר והציב מחסומים מבטון וגדרות תיל.

המאבק בין המפגינים בכיכר תחריר לבין המשטרה מתמקד ב-24 שעות האחרונות ברחוב מוחמד מחמוד, המוביל אל משרד הפנים המצרי. השוטרים נחושים בדעתם למנוע מהמפגינים להגיע למקום, בעוד המפגינים רוצים לחסום את דרכם של השוטרים לכיכר. מפגינים מיידים אבנים אל עבר השוטרים המגיבים באבנים. חוסאם סעיד, אחד המפגינים סיפר ״שהשוטרים גם יורים כדוריות מתכת, ומפגינים כבר איבדו עיניים מזה״. אופנועים נושאים מפגינים פצועים אל מרכז טיפול נמרץ שהוקם בכיכר. ביומיים האחרונים, המשטרה נמנעת להיכנס לכיכר, בעקבות העימותים שם שגבו את חייהם של קרוב ל-40 אזרחים. צעירים הכינו בקבוקי תבערה למקרה שהשוטרים ינסו לכבוש מחדש את הכיכר.

האלימות בכיכר תחריר וסביבה, שהחלה ביום שבת, מהווה את העימות הקשה ביותר מאז המהפכה שהפילה מכיסאו את נשיא מצרים חוסני מובארק. העימותים החריפו את המשבר הכלכלי במדינה. הודעת הצבא התפרסמה יומיים אחרי שהגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית, הבטיח בנאום בטלוויזיה לערוך בחירות לנשיאות בחצי הראשון של 2012.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ