המלחמה על הטיפה המרה בעיירה "קנה האקדח"

הצעה להאריך את השעות המותרות לממכר אלכוהול בעיירה טקסנית המזכירה עיר מתקופת המערב הפרוע, חילקה את תושביה לשני מחנות לוהטים

מני פרננדז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מני פרננדז, ניו יורק טיימס

לרוב מחולקת הפוליטיקה האמריקאית לשני מחנות, האדום והכחול, או הרפובליקאי והדמוקרטי, אלא שבעיירה הטקסנית הקטנה, העונה לשם "עיירת קנה האקדח" (Gun barrel city), המחלוקת הפוליטית היא בין יבש לרטוב, כלומר בין אלו המעודדים מכירת אלכוהול לאלו שלא.

לראש העיירה, הידועה בפולקלור דמוי "המערב הפרוע" שלה, דניס ווד, יש בעיה עם תרבות השתייה המקומית, ובמיוחד עם השתייה בשעות הלילה המאוחרות. לאחרונה ניסה ווד למנוע את האפשרות של מסעדות בעיר למכור משקאות משכרים לאחר השעה חצות בסופי השבוע, מה שעלה לו בסיכון עתידו הפוליטי, בחברויות אישיות, בתמיכתה של מועצת העיר ובתמיכתה של העיתונות המקומית.

אלא שהמאבק סביב שעות השתייה הנוספות בעיירה הקטנה, מכיל בתוכו גם משרות פנויות, רשתות הסעדה, פוליטיקאים, מסעדות מקומיות ואפילו את אלוהים, והכל בעיירה קטנה שהסמל שלה מורכב משני אקדחים.

ראש העיירה ותומכיו, הנוהגים להתפלל בכנסייה הבפטיסטית המקומית, מאמינים כי ההיתר למכור אלכוהול בשעות מאוחרות יוביל לעלייה בתופעת הנהיגה בשכרות ויוביל "להידרדרות מוסרית" של בני העיירה. יריביהם לעומת זאת, מתפלאים ואומרים כי בעיירה אין מחסור בבארים ובחנויות אלכוהול, טוענים כי הסיבה האמיתי להתנגדותם היא רשת המסעדות "אפלביס", שהבטיחה להקים סניף בעיירה במידה וישונה החוק המקומי למכירת אלכוהול.

הנשיא האמריקאי שותה בירה עם מצביעים פוטנצייאליםצילום: אי–פי

המחלוקת הקשה גרמה ליריביו של ווד לנטוש את הכנסייה הבפטיסטית המקומית ולמצוא לעצמם בית תפילה חלופי. גם היחסים בין הבעלים של הדיינר המקומי, "בית המפגש" ושל "הבר של ריטה" כנראה לא ישובו להיות זהים.

המנהלת של דיינר בעיירה, לינדה וויטוורט', תומכת בראש העיר. השותף שלה רוב רי, מתנגד לו. בחודש שעבר, לאחר דין ודברים ביניהם, התקשרה לינדה למשטרה וטענה כי רי תקף אותה במהלך הוויכוח. 

מר רוב רי יושב לו בבר האפלולי שלו. חבילת שטרות בידו השמאלית ובקבוק של בירת "באדוויזר" בידו הימנית. מעליו הכיתוב "אהוב את אויבך, אך שמור את הרובה של משומן". בין שאיפת סיגריה ולגימת בירה, הוא טוען שלא עשה דבר ולא תקף את הגברת לינה וויטוורט'. לדעתו איסור המכירה פוגע בעסקים והוא "אנטי-אמריקאי". הוא מוסיף כי החוק הזה הוא סממן של הלך רוח שמתפשט בכל האזור. "אתם חייבים להבין שאנשים לא אוהבים שאומרים להם מה לעשות".

עשרות עיירות ומחוזות בטקסס נחשבים ל"רטובים", כלומר כאלו שמותר למכור בהן אלכוהול על כל סוגיו. "חבית אבק שריפה" ומספר ערים ועיירות נוספות מחזיקות בחוקים המגבילים את מכירה של בירה, יין ומשקאות אלכוהוליים או מונעים את מכירתם בלבד.

בעיירה בשם "שלושה נהרות" שבדרום טקסס, ניתן לקנות שישיית בירות בחנות, אבל לא בקבוק יין או וויסקי, כיוון שהעיירה "רטובה" רק בכל הנוגע לבירה. בעיירה וגה ניתן לקנות אלכוהול במסבאת "גבעת המגף", אבל לא לקנות משקאות אלכוהוליים בחנויות. אפילו העיר הגדולה בטקסס, יוסטון, נחשבת ל"רטובה" בחלקה, כלומר ישנן הגבלות על מכירת המשקה המשכר.

ב"קנה האקדח", מותר למכור בירה, יין ומשקאות אלכוהוליים אחרים בחנויות, אולם מסעדות ובארים מחוייבים להחזיק ברישיון מיוחד מטעם המדינה כדי לעשות כן.

בסופו של דבר, הפסידו ראש העיר ווד ותומכיו. לאחר קרב ארוך, בו הטיל וטו על החלטת המועצה, וזו גמלה לו בצעד דומה, הובא הנושא להכרעת הציבור הרחב. בהצבעה שזכתה לאחוזי הצבעה גבוהים מאשר בבחירות לראשות העיירה, הכריע הציבור בעד התיקון לחוק. 

כנראה שהעובדה שרשת המסעדות צפויה לספק עשרות מקומות עבודה חדשים, כמו גם עשרות אלפי דולרים בתשלומי מסים, הכריע את הכף. דניס באד, חבר מועצת העיר, שאביו נדרס למוות בידי נהג שיכור, אמר כי "אני מבין את הסכנות שבמשקה, אבל אני גם מבין אנשים שחיים מתחת לקו העוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ