דיווח במצרים: הצבא מינה ראש ממשלה

כאמל גנזורי שיעמוד בראשות ממשלת חירום כבר כיהן בתפקיד בשנות ה-90. המועצה הצבאית העליונה התנצלה על הרג המפגינים בימים האחרונים

אנשיל פפר (קהיר) ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר (קהיר) ורויטרס

העיתון המצרי "אל-אהרם" דיווח הערב (חמישי) כי כאמל גנזורי, מי שכיהן כראש ממשלת מצרים בשנות התשעים, נענה לבקשתה של המועצה הצבאית העליונה והסכים לעמוד בראש ממשלת חירום לאומית חדשה. על פי הדיווח, גנזורי הסכים לכהן כראש הממשלה החדשה לאחר שנועד עם העומד בראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי.

בקהיר הולכות ומתרבות הספקולציות על דחייה אפשרית של הבחירות המתוכננות לשבוע הבא, בשל לחצי המפגינים נגד המשך השלטון הצבאי. הסיבוב הראשון של הבחירות לפרלמנט אמור להתקיים ביום שני, אבל חלק ממפלגות האופוזיציה דורשות לדחות אותן - עד שהצבא יעביר את סמכויותיו לגוף אזרחי, ויקבע תאריך לבחירות נשיאותיות.

מתח רב שורר לקראת מחר בשל הצפי להפגנות גדולות ובצידן אלימות אפשרית. ארגון חילוני מצרי שנקרא "צעירי המהפכה", ושהיה בין אלה שהחלו את ההפגנות בחודש פברואר, קרא עוד אתמול להפגנת ענק של מיליונים ביום שישי הקרוב תחת הכותרת "להדיח את המועצה הצבאית ולהעביר את השלטון לממשלת הצלה לאומית".

כאמל גנזוריצילום: מתוך וויקיפדיה

אך בקרב המפגינים הבחירות כבר אינן רלוונטיות. "זה מיצג שווא" אמר היום סלאח אל-חוסייני, "מה שוות בחירות, כשהצבא ממשיך לשמור על השלטון והמשטרה ממשיכה להשתולל באין מפריע". מי שדווקא מעוניינים לקיים את הבחירות במועדן הם האחים המוסלמים, שבתור הגוף הפוליטי המאורגן ביותר במצרים, מצפים להישגים מכובדים. האחים המוסלמים לא תומכים בהפגנות הנוכחיות, ובין המתעמתים עם השוטרים לא נראים בכלל חברי התנועה.

רבים מבין המפגינים מאשימים את תנועת האחים המוסלמים בשיתוף פעולה עם הצבא נגד המחאה. התנועה לא תומכת בהפגנות השבוע ובין הרבבות בכיכר נראו יחסית מעט איסלמיסטים. חלק מאלה שהגיעו היו בכלל סלפיסטים שלא תומכים באחים המוסלמים וגם כאלה שהינם חברי התנועה אמרו שהגיעו כאקט פרטי של הזדהות. גם דמויות בכירות בתוך התנועה, כמו מזכ"ל מפלגת החרות והצדק המזוהה עם האחים, מוחמד בלתג'י מתחו ביקורת על העמדה הרשמית והאיצו במנהיגי התנועה לקרוא לחברים להגיע לכיכר. "האחים המוסלמים לא דואגים למהפכה אלא רק לאינטרסים הפוליטיים שלהם" אמר נביל אל-חוסייני, בוגר לימודי כלכלה שמצא עד כה עבודה רק כנהג. "אנחנו מאוכזבים מכל המפלגות מאז המהפכה, אף אחת מהם לא התעמתה בצורה ראויה על המועצה הצבאית, אבל האחים הם הגרועים ביותר". 

המועצה הצבאית העליונה השולטת במצרים התנצלה היום בצהריים בפניי העם המצרי על הריגתם של כארבעים מפגינים בשבוע האחרון. "אנחנו מביעים את תנחומינו והתנצלותנו העמוקה על מותם של השהידים שהיו חלק מבניה הנאמנים של מצרים, באירועים האחרונים בכיכר תחריר", נכתב בהודעת המועצה. ההתנצלות לא עשתה רושם על רבבות האזרחים שגודשים את כיכר תחריר, שם נתלה מעמוד חשמל בובה לבושה מדי צבא. "זה המרשל" צעק אחד המפגינים, מתייחס למי שהפך בשבועות האחרונים לדמות השנואה עליהם, שר ההגנה, פילד מרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית, או כמו שמכנים אותו כעת בכיכר, "הבן של מובארק". 

סיקור נרחב ממצרים, מחר בעיתון "הארץ"

מפגינים מתפללים בכיכר תחרירצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ