חדרי ניתוח, בנק דם ומכון רנטגן - בספינה בלב ים

האנייה "קומפורט" של חיל הים האמריקאי היא בית החולים הצף הגדול בעולם. בעתות שלום היא שטה ברחבי האוקיינוסים כדי להעניק עזרה למדינות שונות שזקוקות בדחיפות לסיוע הומניטרי

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

בינואר 2010, כשרעידת אדמה עזה החריבה שכונות שלמות בבירת האיטי פורט-או- פרינס, הוזעקו למקום צוותי חילוץ רבים. בתוך כשלושה ימים הפליג למקום בית החולים הצף הגדול בעולם - אניית "קומפורט" של חיל הים האמריקאי. בשעה שבתי החולים בהאיטי היו מלאים עד אפס מקום, האנייה הענקית - בה 1,000 מיטות - הפכה, יחד בית חולים השדה שהקים הצוות הישראלי, לאופציה הרפואית המעדפת על תושבי המקום. בתקופה זו, בוצעו בלב הים לא פחות מ-843 ניתוחים.

קומפורט - המוצבת בנמל בולטימור בחוף המזרחי, כמו גם אחותה התאומה "מרסי" שבחוף המערבי - שימשה במקור להובלת נפט מאלסקה לקליפורניה. אולם במחשבה על מלחמות מרובות נפגעים הוסבו השתיים לבתי חולים צפים. בינתיים, קומפורט השתתפה בשתי מלחמות בלבד - מלחמת המפרץ ב-1991 והמבצע בעירק ב-2003. בינתיים, כל עוד אין מבצע נקודתי, יוצאות האניות למבצעים הומניטריים ברוטציה - כדי שאחת תמיד תהיה זמינה במקרה של אסון, דוגמת ההוריקנים קתרינה וריטה.

המפקד דיוויד וויס אומר שמבחינתו, כל המבצעים של הספינה דרמטיים. "אנחנו מנסים להתכונן עד כמה שאפשר, השגרירות שלנו מכינה רשימות של מטופלים יחד עם משרד הבריאות המקומי - אבל תמיד יש הפתעות. נניח, בקולומביה התבקשנו לטפל בארבעה חבר'ה שנפצעו כשבאו לחסל להם את שדה האופיום, ומתברר שהוא היה ממולכד במטעני חבלה והם נפצעו קשה".

האנייה קומפורט. שימשה במקור להובלת נפט מאלסקהצילום: נטשה מוזגוביה

את פני האורחים בספינה, שלה עשר קומות, מקבלת תמונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה והכותרת "המפקד העליון", לצד תמונות שר ההגנה ומפקדי הספינה. בהליכה במסדרונות האין-סופיים, חולפים - בין השאר - על פני חדר טיפול נמרץ וחדרי ניתוח, מכון רנטגן, חדרים מבודדים מיוחדים לחולים מדבקים, מיטות ילדים, בנק דם עם כ-5,000 מנות, ואף מעבדה אופטומטריסטית. חדר המתים, שנמצא קרוב לסיפון שבו נוחתים המסוקים, נראה בימים שבשגרה כמו מקרר גדול, שמאחסנים בו בירה.

הרכב הרופאים הצבאיים והמתנדבים האזרחים נקבע על פי הצורך: יש מדינות שבכלל מבקשות משלחת וטרינרית. השנה, "קומפורט" בילתה חמישה חודשים בקריביים, במהלכם טופלו כ-67,000 בני אדם. כשהספינה בפעולה, היא נראית כערבוב בין תיבת נוח למגדל בבל, עם מטופלים שחלקם מעולם לא יצאו מהעיירה שלהם, שלא לדבר על טיסה במסוק או שהות באנייה ענקית.

"אנחנו לא מגבילים את התנועה שלהם על הספינה, אז לפעמים רואים אנשים על הסיפון מסתובבים בחלוקים האלה, פתוחים מאחורה", צוחק קפטן הספינה רנדל רוקווד. מעבר לזה, יש עשרות מתנדבים, מתורגמנים מקומיים, שמנסים להרגיע ילדים עם צעצועים, והבלגאן חוגג.

צוות הספינה משתדל להישאר מחוץ לשחיתויות המקומיות ביעדים שאליהם מגיעה האנייה. "אני בטוחה שיש קרובי משפחה של פוליטיקאים שמגיעים לקבל טיפול", אומרת סגנית מפקד האנייה, קייטי בייקר. "אבל כשאת מסתכלת על האנשים שמקבלים טיפולים, את לא יכולה להגיד שיש שם מישהו שלא היה זקוק לו".

אשת צוות באנייה. קומפורט השתתפה בשתי המלחמות בעיראקצילום: נטשה מוזגוביה

הצוות מתגאה בכך ש"קומפורט" היא "הספינה הכי יוקרתית בחיל הים, כי כולם באמריקה מכירים את השם שלה". אבל גם הם לא יודעים כיצד הקיצוצים הצפויים בתקציב הביטחון ישפיעו עליהם. "הניסיון בצונאמי לימד אותנו שסיוע הומניטרי פרו-אקטיבי זה חלק חיוני לחלוטין בקידום האינטרסים של הביטחון הלאומי שלנו", אומרת בייקר. "אנחנו לא נכנסים למים הטריטוריאליים של מדינה בלי שמזמינים אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ