ראש ממשלת ניו זילנד המכהן צפוי לזכות מחר בכהונה שנייה ברציפות

מהסקרים האחרונים עולה כי מפלגת הימין-מרכז של ג'ון קי, עשויה לקבל יותר מ-50% מקולות הבוחרים ולהקים ממשלה ללא שותפות

ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי קרופסקי

זר המבקר בימים אלה בניו זילנד היה ודאי מתקשה לנחש שמערכת הבחירות במדינה נמצאת לקראת קו הסיום. אתמול, יומיים לפני הבחירות, דיווחו כותרות שני העיתונים הגדולים במדינה על טרגדיות מקומיות ותאונות אוויריות, בשעה שמערכת הבחירות לפרלמנט הניו זילנדי, תופסת כותרות צדדיות בלבד.

גם באתרי החדשות המובילים נדחק הסיקור לעמודים הפנימיים, בעוד שידיעה על פציעתו של קפטן נבחרת הראגבי המקומית, זוכה להבלטה גדולה יותר. ראש הממשלה המכהן מטעם מפלגת הימין-מרכז, National, ג'ון קי בעל השורשים היהודיים, צפוי לשמור על כיסאו ולהבטיח לעצמו קדנציה שנייה בתפקיד לאחר ספירת הקולות בשבת.

בסקרים שנערכו לפני הבחירות הוא שלט ללא עוררין, וברובם קיבל יותר מ-50% מקולות הבוחרים, שיאפשרו לו ולמפלגתו למשול ללא הסכמים קואליציוניים עם המפלגות האחרות. היריבה העיקרית, הלייבור, מקבלת על פי סקרים אחרונים - ויחסית חיוביים מבחינתה - כ-28% בלבד מהקולות ומשתרכת הרחק מאחור. אך אם אכן יזכה קי בניצחון מרשים שכזה, הגדול ביותר ב-60 השנים האחרונות בניו זילנד, הוא יעשה זאת למרות תקופת כהונה סוערת במיוחד בעבורו ובעבור המקומיים.

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'ון קי, בעת מסע הבחירות, החודשצילום: אי-פי

בניגוד למיתוס שלפיו בניו זילנד אין חדשות אמיתיות, הפעם נערכות הבחירות בסיומה של שנה לא קלה למדינה השלווה. זה החל באסון במכרה פייק שבאי הדרומי לפני כשנה, שבו נספו כ-30 כורים כתוצאה מסדרת פיצוצים; נמשך ברעידת האדמה הקטלנית בעיר כרייסטצ'רץ' שגבתה את חייהם של כ-180 בני אדם - ובהם שלושה ישראלים בפברואר; והתעצם לא מזמן בשל הזיהום שנגרם לחופי האי הצפוני כתוצאה מדליפת נפט מהספינה "רנה". המקומיים זכו בכל זאת לקצת נחת בסוף השנה, לאחר שנבחרת הראגבי הלאומית, האול-בלאקס, זכתה בטורניר גביע העולם שנערך במדינה והוציאה את הניו זילנדים לחגוג במשך שלושה ימים.

מעבר לצרות הלאומיות, גם קי עצמו נתקל במהמורה לא קטנה. לקראת סוף הקמפיין הוא התמודד עם מיני-סקנדל לאחר שהוקלט משוחח עם חבר פרלמנט מטעם מפלגת הימין "אקט", שהיא השותפה הטבעית בקואליציה שלו. בשיחה - שהוקלטה ללא ידיעת השניים וזכתה לכינוי "סערת ספל התה" בתקשורת המקומית - נשמע לכאורה ראש הממשלה זומם להחליף את יושב הראש של שותפתו הקואליציונית. הוא עתר לבית המשפט בדרישה למנוע את פרסום ההקלטה המפלילה בטענה כי מדובר בשיחה פרטית, קיבל את מבוקשו, ונמנע ממצב מביך - למורת רוחם של יריביו הפוליטיים.

אך יותר מהאסונות, מהסקנדלים ואפילו מהראגבי שזוכה למעמד של דת במדינה, הניו זילנדים מתעניינים ערב הבחירות בעיקר בכלכלה וברווחה. קי, בעברו כלכלן במריל לינץ', קרא במהלך הקמפיין לאחריות פיסקלית במאבק לצמצום החוב הלאומי והבטיח לבוחרים לסלקו עד מערכת הבחירות הבאה בעוד שלוש שנים, משימה לא קלה לנוכח עבודות השיקום היקרות המתבצעות בכרייסטרצ'רץ' ההרוסה. הוא גם נאלץ להתמודד עם הורדת דירוג האשראי של ניו זילנד לפני כמה חודשים. הרוב הניו זילנדי, מצדו, פוזל לעבר המתרחש באירופה ומעוניין להימנע ממצב דומה. "האזרחים לא חושבים שכל האסונות שפקדו את ניו זילנד, בין אם מדובר ברעידת האדמה, המשבר הכלכלי או המיתון הגלובלי הם אשמתו של ג'ון קי", אמרה לבלומברג פרופ' קלייר רובינסון, מומחית מאוניברסיטת מסי בניו זילנד. "הם חושבים שבשל הניסיון שלו כאיש כספים וכאדם שהרוויח הרבה כסף בזכות עצמו, הוא יודע איך לנהל את הכלכלה המקומית". "בהצלחה לג'ון קי ולנשיונל", כתב טוקבקיסט מקומי המזדהה בשם מייק באחד מאתרי החדשות המובילים במדינה. "אנחנו לא צריכים עוד אסון סוציאליסטי כמו זה שאירע ביוון, שזה מה שנקבל תחת שלטון הלייבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ