הצבא המצרי מתגבר כוחות במעוזי השלטון לקראת הפגנת המיליון

ההמון מוחה על החלטת הצבא לקיים בחירות לפרלמנט ביום שני, ולהמשיך לאחוז בשלטון; טנטאווי מינה ראש ממשלה זמני בניסיון להדוף את המחאה

אנשיל פפר
שליח "הארץ" בקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" בקהיר

המפגינים בכיכר א-תחריר נערכים להתעמת היום עם צבא מצרים, כשמיליון בני אדם עשויים להשתתף במחאה נגד המועצה הצבאית העליונה. המפגינים מוחים על החלטת ראשי הצבא לקיים בשבוע הבא בחירות לפרלמנט מבלי להתחייב על העברת השלטון לגורמים אזרחיים. אמש הסכים ראש הממשלה לשעבר כמאל אל-גנזורי לשמש ראש ממשלת המעבר הזמנית לאחר הבחירות.

המועצה הצבאית התנצלה אתמול בצהריים בפני העם המצרי על הריגתם של כ-40 מפגינים בשבוע האחרון. עם זאת, ההתנצלות לא עשתה רושם על רבבות האזרחים שגדשו את כיכר תחריר. מאחד מעמודי החשמל נתלתה בובה לבושה מדי צבא. "זה המרשל", צעק אחד המפגינים, מתייחס למי שהפך בשבועות האחרונים לדמות השנואה בכיכר, שר ההגנה, מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית, או כמו שמכנים אותו כעת בכיכר: הבן של מובארק.

אם לפני עשרה חודשים, דרשו בכיכר את הדחתו של הנשיא מובארק, כעת הם דורשים את לכתו של המרשל, והם לא מסתפקים רק בזה. הם קוראים גם לרמטכ"ל הצבא, גנרל סמי עמאן, להתפטר.

תמונותיהם של גנרלים בכירים נוספים מתנוססות בכיכר, כשעל פניהם מסומנים איקסים אדומים גדולים. אולם למרות הכעס המופנה כלפיהם, התעקשו אתמול ראשי המועצה הצבאית על כך שלא יעבירו את סמכויות השלטון לממשלה האזרחית עד שיתקיים משאל עם על כך, בתאריך לא ידוע.

חיילים מקימים בריקדות ליד כיכר תחריר, אתמול צילום: אי-פי

"הגנרלים מושחתים והם לא מוכנים לוותר על השלטון", אמר חאלד יוסף, סטודנט לרפואה, "אבל אנחנו עדיין מאמינים שהחיילים הם האחים שלנו".

הצבא הביא מנוף ענק והציב מחסום קוביות בטון ברחוב, אבל אלפי צעירים המשיכו לטפס על המחסום, צועקים "הם יילכו, אנחנו נישאר". כמה מהם נישקו חיילים אבל סירבו להפצרות הקצינים לעזוב את המחסום.

קריאות בגנות טנטאווי

קבוצות של שייחים שבאה למקום קראה לצעירים להתרחק. הם ניסו לארגן קריאות "העם דורש לנקות את הבלגן", אבל הצעירים הגיבו בצעקות "אירחאן, אירחאן" (לך, לך) שהופנו שוב לטנטאווי.

רק לאחר שקבוצה של רופאים לובשי חלוקים לבנים באה למקום וטיפסה על המחסום, השתכנעו הצעירים לעזוב את המקום. "אני חושש שצלפים יירו בהם", אמר ד"ר סוהייד מוסטפה, "לא נראה לי שהחיילים יעשו את זה, אבל בריונים של השלטון בהחלט מסוגלים לזה. כבר ראינו יותר מדי הרוגים השבוע".

העימות סביב המחסום החל אתמול לפנות בוקר, כשהצבא העמיק את שליטתו בקהיר וחיילים תפסו את מקומם של שוטרים ברחוב מחמוד מוחמד, המוביל אל משרד הפנים, מעוז שלטון שהמפגינים מנסים לצעוד אליו.

ילד מביט בחיילים מצרים סמוך לכיכר תחריר, אתמולצילום: אי-פי

כניסת החיילים באה אחרי חמישה ימים של קרבות רחוב בין שוטרים ומפגינים, שנמשכו עד לשעות הבוקר ביום חמישי. ברחובות ליד הכיכר, אלפי צעירים המשיכו להשליך אבנים על מחסומי המשטרה, שהגיבה בכדורי גומי וגז מדמיע.

אחד הרופאים בתחנת העזרה הראשונה בכיכר סיפר אתמול שארבעה מפגינים נהרגו בלילה. "ראיתי כאן מראות מזעזעים בימים האחרונים", אמר כשעיניו אדומות. אחרי הידברות ממושכת, בתיווכם של רופאים ושייחים מאוניברסיטת אל-אזהאר, הושגה הפסקת אש בין הצדדים, אבל היא נשמרה רק לאחר שהחיילים החליפו את השוטרים.

בינתיים, אזרחים מצרים הגרים מחוץ למדינה - על פי הערכות התקשורת מדובר בכשמונה מיליון - החלו בהליך ההצבעה. עבד אל-מועז איברהים, ראש ועדת הבחירות, סיפר: "הוספנו סעיף חדש המאפשר למצרים בחו"ל להצביע. החוק אושר לפני שלושה או ארבעה ימים".

לאורך היום התגלה בלבול רב ביחס להצבעה. אחמד אל-דבה, כלכלן מצרי שחי בכוויית, אמר כי גילה שההצבעה החלה רק לאחר שהתקשר לשגרירות. "עובד השגרירות אמר לי שהמנגנון עדיין לא ברור להם, שעדיין אין להם מושג לגבי הלוגיסטיקה או מי יורשה לקבל את מעטפות הבוחרים. וכל זה כשאנחנו כבר 24 שעות בתוך התהליך".

רבים מהמפגינים מאשימים את תנועת האחים המוסלמים בשיתוף פעולה עם הצבא נגד המחאה. התנועה לא תומכת בהפגנות השבוע ובין הרבבות בכיכר נראו יחסית מעט איסלאמיסטים. חלק מאלה שבאו היו בכלל סלפיסטים, שלא תומכים באחים המוסלמים וגם חברי האחים המוסלמים שכן באו, אמרו שעשו זאת כאקט פרטי של הזדהות.

גם דמויות בכירות כמו מוחמד בלתגי, מזכ"ל מפלגת החירות והצדק המזוהה עם האחים, מתחו ביקורת על העמדה הרשמית והאיצו במנהיגי התנועה לקרוא לחברים לבוא לכיכר.

"האחים המוסלמים לא דואגים למהפכה אלא רק לאינטרסים הפוליטיים שלהם", אמר נביל אל-חוסייני, בוגר לימודי כלכלה שנאלץ לעבוד כנהג. "אנחנו מאוכזבים מכל המפלגות מאז המהפכה, אף אחת מהן לא התעמתה בצורה ראויה עם המועצה הצבאית, אבל האחים הם הגרועים ביותר. מפגינים רבים קוראים לדחות את הבחירות לפרלמנט האמורות להיערך ביום שני הקרוב, עד שהמועצה הצבאית תתחייב לתאריך שבו יעבירו את סמכויות השלטון לממשלה האזרחית.

"מה זה שווה שנעשה בחירות?", שואל אל-חוסייני. "בחירות אמורות להיות צעד ראשון בדרך לדמוקרטיה אבל בינתיים הגנרלים לא מוכנים לצעוד בכיוון הזה. בחירות יהיו מצג שווא".

לדבריו, "מכיוון שהאחים המוסלמים הם הגוף הפוליטי המאורגן ביותר במצרים", ההערכה היא שהם יגרפו מושבים רבים בפרלמנט שאמור לנסח חוקה חדשה למצרים ולכן מפגינים רבים מאשימים אותם בשיתוף פעולה עם הצבא.

דריכות לקראת הבחירות

אתמול עוד קיוו בכיכר תחריר שבעקבות הודעת שר הפנים שהמשטרה לא תוכל להבטיח ביטחון בקלפיות, יידחו הבחירות, אבל המועצה הצבאית הודיעה במסיבת העיתונאים אתמול שהחיילים ישתתפו באבטחת הבחירות והן יתקיימו במועדן.

"זאת עסקה עם האחים המוסלמים", צעק מפגין בכיכר שטען שראה את חברי התנועה בונים חלק מהמחסומים בין הכיכר למשרד הפנים.

ברחובות, ניסו נציגי האחים לשכנע אזרחים לחזור לבתיהם. "אתם לא מבינים שאתם מסייעים לגורמים זרים", צעק אחד השייחים על הצעירים המתגודדים, אבל דבריו לא עשו רושם. בחודשים שעברו, הצליחו בקהיר להסיט את זעם ההמונים אל הגורם הזר האולטימטיבי, ישראל. אבל המפגינים כבר לא מוכנים להסחות דעת. גם מותם של שני חיילים מצרים על גבול ישראל ביום רביעי לא עשה רושם אתמול בקהיר.

קולות נגד המחאה

במדינה בת 80 מיליון תושבים, אפילו מיליון מפגינים הם עדיין מיעוט קטן.

לא צריך להרחיק מכיכר תחריר כדי למצוא אזרחים המתנגדים נחרצות למפגינים. "החיים שלי לא השתפרו עם המהפכה", אומרת פטימה מאלוסייה, מוכרת בחנות תכשיטים במרכז קהיר.

"התיירות נהרסה וכל עוד הם ממשיכים להפגין, התיירים לא יחזרו. המפגינים ערים מאוד לכך שהם לא נמצאים בקונסנזוס לאומי".

לדברי פאדי קאמל, סטודנט למשפטים, "אם תשאל אנשים מחוץ לכיכר, הם יגידו שאנחנו אנשים רעים שרק גורמים לנזק". הוא אומר כי "הם שומעים את מה שהטלוויזיה הממלכתית מדווחת עלינו, שאנחנו אלה שתוקפים את השוטרים".

אחד מפעילי האופוזיציה שהתראיין בטלוויזיה שלף מכיסו שלט-רחוק וקרא לצופים להחליף ערוץ אם ימשיכו להשמיץ את מפגיני תחריר.

"הגנרלים לא יסכימו לוותר על השלטון", אמר וואליד אל-מאסרי, מורה לכלכלה, אבל גם האנשים כאן בכיכר לא יוותרו. הם משוכנעים שאם הצליחו לסלק את מובארק, אז גם את טנטאווי אפשר להעיף.

אם המפגינים יצליחו אכן להביא היום מיליון מפגינים לכיכר ולהשאיר רבים מהם שם לאורך זמן, אולי אפילו עד ליום הבחירות, זאת תהיה התגרות מכוונת בסמכותם של טנטאווי והגנרלים.

Read this article in English: Egyptian forces, protesters to face off as Cairo unrest enters 2nd week

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ