ארה"ב: על המועצה הצבאית המצרית להעביר השלטון "בהקדם האפשרי"

לראשונה קורא הבית הלבן לצבא לפרוש; הפיצול ברחוב מעמיק: בתחריר דרשו ההמונים לדחות את הבחירות, בעוד האחים המוסלמים הפגינו נגד ישראל

אנשיל פפר (קהיר) ונטשה מוזגוביה (וושינגטון)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
אנשיל פפר (קהיר) ונטשה מוזגוביה (וושינגטון)

ארה"ב פירסמה אתמול (שישי) הודעה בה היא קוראת למועצה הצבאית העליונה להעביר את השלטון לידי ממשלה אזרחית "בהקדם האפשרי". מדובר בפעם הראשונה בה הבית הלבן דוחק באופן בפומבי במועצה הצבאית לוותר על השלטון. "ארה"ב מאמינה שיש להמשיך בתהליך הדמוקרטי שהחל במצרים, וחשובה מכל היא העברת השלטון לידי ממשל אזרחי בכפוף לרצונותיהם ושאיפותיהם הלגיטימיות של בני העם המצרי".

גם אירופה שיחררה הודעה ברוח דומה, וקראה להעברתו המהירה של השלטון במדינה לידי ממשלה אזרחית. "האיחוד האירופי מודאג עמוקות מהמצב הקריטי במצרים, ומגנה את הכוח המוגזם שהפעילו רשויות מצרים נגד האוכלוסייה", אמרה דוברת משרד החוץ של הארגון בתדרוך לכתבים. "אנו קוראים להעברתו המהירה של השלטון לידי ממשלה אזרחית, ומדגישים את הצורך בהליך דמוקרטי שקוף, הוגן ואחראי. על הבחירות להתקיים במועדן".

המונים התגודדו אתמול בכיכר תחריר, להפגנה נגד המועצה הצבאית והעומד בראשה הגנרל טנטאווי. למרות החשש מעימות בין המפגינים לכוחות הביטחון המצרים ותומכי המשטר, עברה ההפגנה ללא אלימות, כמו גם הפגנות נוספות ברחבי העיר. ארגוני האופוזיציה, שיזמו את ההפגנות, קראו למיליון מצרים להגיע לכיכר, אך בפועל הגיעו רק מאה עד מאתיים אלף אנשים. עם זאת, הדבר לא פגם באווירה המרוממת בכיכר.

9 מתוך 9 |
מפגינים נושאים את דגל מצרים ועליו מתנוסס הכיתוב : "מצרים גדולה מכם"
1 מתוך 9 |
ההפגנה בכיכר תחרירצילום: אי-אף-פי
2 מתוך 9 |
ההפגנה בכיכר תחרירצילום: אי-אף-פי

המפגינים אמרו שאינם מכירים במינויו לראש ממשלה של כמאל אל גנזורי, והמשיכו לקרוא למועצה להעביר את סמכויות השלטון לגוף אזרחי. משמרות של מפגינים הציבו מחסומים לאורך הרחובות המובילים מהכיכר אל עבר משרד הפנים, כדי למנוע מצעירים לחזור ולהתעמת עם כוחות הביטחון שנפרסו באזור. לפחות ארבעים מפגינים נהרגו השבוע מירי של שוטרים, אבל מאז חמישי בבוקר נשמרת הרגיעה סביב הכיכר. עם זאת, מאלכסנדריה וערים אחרות הגיעו דיווחים על המשך העימותים האלימים בין שוטרים למפגינים.

הסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט יתקיימו ביום שני, למרות שהמפגינים דורשים מהמועצה הצבאית להודיע על העברת הסמכויות לפני קיום בחירות. הצבא התחייב לדאוג לביטחון בקלפיות, והודיע אתמול שהבחירות יתפרסו על פני יומיים. זאת, כדי להבטיח שכל האזרחים יוכלו להצביע.

בנוסף, המפגינים החלו אתמול במערכת בחירות אלטרנטיבית, כשהציעו לאזרחים בכיכר לרשום על טפסים את המועמדים שלהם לנשיאות וכן למועצה אזרחית חדשה שתקבל את הסמכויות מידי הצבא.

במקביל להפגנה הגדולה בכיכר תחריר, נערכו אתמול בקהיר שני אירועים פוליטיים המוניים נוספים המנוגדים למצע של אנשי הכיכר. באוניברסיטת אל-אזהאר ערכו אנשי האחים המוסלמים את תפילות יום השישי במסגד העתיק במקום, וקיימו עצרת הזדהות עם הפלסטינים ונגד כוונות ממשלת ישראל ״להרוס״ את גשר המוגרבים. באירוע השתתפו גם נציגי תנועת החמאס, ונשמעו בו קריאות בנוסח ״מתחריר נשחרר את פלסטין, את כל פלסטין״.

במקביל, בשכונת עבאסייה במזרח קהיר, נערכה הפגנה המונית בהשתתפות כ-15 אלף איש, אשר קראו לתמוך במועצה הצבאית העליונה ובגנרל טנטאווי העומד בראשה. משתתפי ההפגנה, ברובם הגדול, הם אנשי המעמד הביניים בקהיר. הם הניפו אלפי דגלי מצרים וצעקו ססמאות כגון ״הם והצבא - יד אחת״ ו״העם דורש לנקות את תחריר״. ההפגנה, שנראתה ספונטנית, התקיימה למרות שהמועצה הצבאית ביקשה שלא לקיים הפגנות. המפגינינם קראו גם בגנות ערוצי התקשורת הזרים, במיוחד רשת אל-ג׳זירה וטענו שבניגוד למפגיני כיכר תחריר, הם מייצגים את ״מצרים האמיתית״.

עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים אליכם לפייסבוק

בין הארגונים הפרו-דמוקרטיים הפעילים בכיכר תחריר לבין האחים המוסלמים נפער בשבוע האחרון פער עמוק. הדמוקרטים קוראים לדחות את הבחירות לפרלמנט - שיתקיימו ביום שני הבא - עד שהמועצה הצבאית השלטת תתחייב על תאריך קרוב להעברת השלטון לממשלה אזרחית. לעומתם, האיסלמיסטים, הצפויים לקצור הישג גדול בבחירות, מתנגדים לדחייה. הדמוקרטים גם מתחו ביקורת על כך שבעוד הם נלחמים על שחרור מצרים, האחים המוסלמים בחרו להסיט את תשומת הלב לזירה הפלסטינית. באיומי תוארה, פעיל באחים המוסלמים שהיה בין מארגני העצרת היום באל-אזהאר, דחה את הביקורת. לדבריו, ״אנחנו תומכים גם באנשים בתחריר אבל יש שם 30 ארגונים וזה סתם מפצל את העם. חשוב לנו גם להדגיש את החיבור שלנו לכל המוסלמים, לכן אנחנו מביעים הזדהות עם הפלסטינים. אנחנו לא רוצים שהישראלים יחשבו שהם יכולים לנצל את זה שמצרים עסוקה בבחירות כדי לפגוע במסגד אל-אקצה".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ