המשבר הכלכלי באירופה

בעולם מכינים תכנית לקריסה אפשרית, אך ביבשת לא מעזים לחשוב על כך

אנגלה מרקל מתעקשת - גוש היורו לעולם לא יתפרק, אך יש במוסדות הפיננסיים כבר מי שמתחיל לחשב - כמה יורו בדיוק שווה דרכמה?

ליז אלדרמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליז אלדרמן, ניו יורק טיימס

לקבוצה ההולכת וגדלה של המשקיפים החוששים שקריסה של גוש היורו עלולה להתקרב, השיבה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בפסקנות: לעולם לא.

אבל כמה מהבנקים אינם בטוחים עוד, בייחוד כאשר משבר החוב איים לסבך את גרמניה עצמה השבוע, כאשר המשקיעים החלו להטיל ספק באיתנותו של ציר היציבות העיקרי של אירופה.

ביום שישי הורידה חברת S&P את דירוג האשראי של בלגיה מ-AA+ ל-AA, בטענה שהיא עלולה להתקשות לצמצם את חובה המאמיר בעתיד הנראה לעין. אנליסטים העריכו השבוע כי צרפת עלולה לאבד את דירוגה העומד על AAA אם המשבר יעמיק. ביום חמישי הורידו סוכנויות דירוג את דירוג האשראי של הונגריה ופורטוגל ל-Junk.

גוש היורו קורס? הפייסבוק שלנו יציב מתמיד. עשו לנו לייק

אך בעוד שמנהיגי מדינות אירופה שבים ואומרים כי אין כל צורך לגבש תכנית ב', כך בדיוק עושים הבנקים הגדולים והגופים המפקחים עליהם.

"איננו יכולים להיות, ואנחנו לא, שאננים בהקשר הזה" – אמר אנדרו ביילי, רגולטור ברשות הפיננסית הבריטית. "אסור לנו להתעלם מהאפשרות של עזיבת מדינות את גוש היורו".
בנקים ובהם מריל לינץ', ברקליס קפיטל ונומורה ערכו שורה של דוחות השבוע שבוחנים את הסבירות לקריסה של גוש היורו.

"המשבר הפיננסי נכנס לפאזה מסוכנת הרבה יותר", כתב אנליסט בנומורה אתמול. אם הבנק האירופי לא יסייע היכן שהפוליטיקאים נכשלו, "שבר בגוש היורו נראה כעת סביר יותר מאשר אפשרי".

תכניות מגירה מוכנות במוסדות פיננסיים מרכזיים בבריטניה, כמו הרויאל בנק אוף סקוטלנד. רגולטורים בארה"ב מפעילים לחץ על בנקים אמריקאים ובהם סיטי גרופ להפחית את היקף החשיפה שלהם לגוש היורו. באסיה, הרשויות בהונג קונג הגבירו את הפיקוח על חשיפה למוסדות פיננסיים באירופה.

בצרפת ובאיטליה מנגד אין מכינים תכניות חירום. "בעוד שבארצות הברית חושבים שהגוש עלול להתמוטט, כאן אנו מאמינים שעל אירופה להישאר כפי שהיא", אמר בנקאי צרפתי וייצג בכך את עמדת עמיתיו במדינה. "מסיבה זו, איש אינו אומר, אנו זקוקים לתכנית ב'" – אמר הבנקאי שביקש להישאר בעילום שמו.

"תכפיל את ליהמן ברד'רס פי 10"

גוש היורו הוקם לפני יותר מעשור וכיום הוא כולל 17 מדינות שנהנו משנים של שגשוג בזכותו, בייחוד גרמניה, כאשר כספים זרמו לתוך האיחוד. כל זאת הגיע לקיצו עם קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברד'רס, שטלטלה את שוק האשראי העולמי. יצירת גוש היורו לוותה באינספור חוזים והסכמים בין המדינות, אך מעולם לא גובשה תכנית מסודרת לפירוק החבילה או אפילו לעזיבה של מדינה אחת.

כעת מנסים הבנקים להתכונן לכל תרחיש - למשל למצב שבו יוון עוזבת את הגוש. מוסדות פיננסיים מנסים כבר כעת לאמוד כמה יורו שווה הדרכמה (המטבע היווני שקדם ליורו), כיצד אפשר יהיה לקיים חוזים שנחתמו וכיצד הטלטלה תשפיע על שוקי האשראי בעולם.

הרויאל בנק אוף סקוטלנד עוסק גם בשאלות כאלה. "אנו עושים הרבה אנליזות של מה יקרה אם גוש היורו יתפרק, או אם דברים מסויימים יקרו, מדינות יגורשו מהיורו" - אמר ברוס ואן סון, אחד מבכירי הבנק. עם זאת, הוסיף כי "אני לא רוצה לשוות לזה אופי דרמטי יותר ממה שזה כעת".

"זכור מה קרה כשליהמן ברד'רס פשט את הרגל - איש לא יכול היה לצפות מה יקרה אז", אמר הבנקאי הצרפתי הבכיר שביקש להישאר בעילום שם. "זו היתה פירמה, לא מדינה. אם מדינה עוזבת את גוש היורו - תכפיל את זה ב-10".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ