הרוג ראשון במהומות במצרים מאז הרגיעה ביום חמישי

מפגינים אומרים שרכב ביטחון דרס את הצעיר ליד בניין הקבינט. התחדשו העימותים במרכז קהיר, הפעילים תובעים לסלק את רה"מ החדש

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לקהיר

העימותים התחדשו היום (שבת) בקהיר, כאשר מפגינים התנגשו עם כוחות הביטחון במרכז הבירה המצרית. אדם אחד נהרג, ככל הנראה לאחר שנדרס על ידי רכב ביטחון סמוך לבניין הקבינט.

האיש, אחמד סייד בן ה-21, הוא ההרוג הראשון מאז הפסקת האש שגובשה ביום חמישי בין המשטרה והמפגינים, אחרי שנהרגו בגל המהומות הנוכחי 41 בני אדם.

במהלך הלילה לנו בכיכר תחריר מאות בני אדם, התובעים את העברת השלטון המיידית לידיים אזרחיות. ביום שני יחלו הבחירות לפרלמנט בקהיר, באלכסנדריה ובמקומות נוספים במצרים. אתמול פרסמה ארה"ב הודעה בה היא קוראת למועצה הצבאית העליונה להעביר את השלטון לידי ממשלה אזרחית "בהקדם האפשרי". מדובר בפעם הראשונה בה הבית הלבן דוחק באופן בפומבי במועצה הצבאית לוותר על השלטון.

"ארה"ב מאמינה שיש להמשיך בתהליך הדמוקרטי שהחל במצרים, וחשובה מכל היא העברת השלטון לידי ממשל אזרחי בכפוף לרצונותיהם ושאיפותיהם הלגיטימיות של בני העם המצרי", נאמר בהודעה.

גם אירופה פרסמה הודעה ברוח דומה, וקראה להעברתו המהירה של השלטון במדינה לידי ממשלה אזרחית. "האיחוד האירופי מודאג עמוקות מהמצב הקריטי במצרים, ומגנה את הכוח המוגזם שהפעילו רשויות מצרים נגד האוכלוסייה", אמרה דוברת משרד החוץ של הארגון בתדרוך לכתבים. "אנו קוראים להעברתו המהירה של השלטון לידי ממשלה אזרחית, ומדגישים את הצורך בהליך דמוקרטי שקוף, הוגן ואחראי. על הבחירות להתקיים במועדן".

המפגינים בקהיר אינם מכירים במינויו לראש ממשלה של כמאל אל גנזורי. אתמול הציבו משמרות של מפגינים מחסומים לאורך הרחובות המובילים מכיכר תחריר אל עבר משרד הפנים, כדי למנוע מצעירים לחזור ולהתעמת עם כוחות הביטחון שנפרסו באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ