המפלגה האיסלאמית ניצחה בבחירות לפרלמנט במרוקו

לאחר ניצחונה של המפלגה האיסלאמית בבחירות בתוניסיה, הבחירות הראשונות במרוקו מאז האביב הערבי הסתיימו בתוצאה דומה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

המפלגה האיסלאמית המתונה, PJD, זכתה בבחירות לפרלמנט במרוקו, הראשונות מאז החלו אירועי האביב הערבי שהובילו לרפורמות חוקתיות במדינה. למרות שהתוצאות עדיין לא סופיות, מאזן הביניים לאחר ספירת יותר מ-60% הקולות מעלה כי המפלגה ושותפותיה יהיו אלו שיקימו ממשלה קואליציונית. ניצחונה של ה-PJD - מפלגת הצדק והפיתוח - מצטרף לניצחונה של המפלגה האיסלאמית בתוניסיה בחודש שעבר ומבליט את ההתעוררות האיסלאמית שחווה האזור בחודשים שאחרי התפרצות ההפגנות נגד המשטרים הערבים.

במרוקו אמנם לא התרחשה מהפכה ככמו במדינות אחרות כמו לוב ומצרים והשליט, המלך מוחמד, עדיין מחזיק בהגה השלטון, אולם הלחץ הציבורי הביא את המלך לביצוע רפורמות מוגבלות כדי להקדים תרופה למכה ודאגה מפני התקוממות אפשרית.

במסיבת עיתונאים שכינס שר הפנים המרוקאי, הוא הכריז כי זהותם של 288 מתוך 395 מהמושבים  כבר ידועה. מפלגת הצדק והפיתוח מחזיקה כרגע ב-80 מושבים , למפלגת האיסטיקלאל המונהגת בידי ראש הממשלה היוצא עבאס אל פאסי זכתה ב-45 מושבים בלבד.

כשנשאל ראש הממשלה אם מפלגתו מוכנה לכונן קואליציה עם המפלגה המנצחת הוא אמר "כן, ניצחון ה-PJD הוא ניצחון לדמוקרטיה". מפלגת הצדק והפיתוח הכריזה טרם הבחירות כי בכוונתה לקדם שיטה פיננסית שתתאם את המורשת המוסלמית, אולם בשלב זה בכוונתה להימנע מחקיקת קוד מוסרי מוסלמי על החברה.

המפלגות החילוניות, בכל אופן, דואגות כי הניצחון האסלאמי יוביל לשינוי פניה של מרוקו והפיכתה ההדרגתית למדינה בה ישלטו חוקי האיסלאם.

הבחירות במרוקו זכו למעקב צמוד מצדן של מדינות ערביות נוספות, בעיקר מונרכיות  שעדיין לא בטוחות כיצד להגיב לאביב הערבי מבלי לאבד את כוחן ורואות במרוקו מעין מקרה בוחן.
מרוקו הרשמית אומרת מצדה כי היא יכולה לשמש דוגמא להתמודדות עם המשבר באמצעות גישה המקדשת צעדים מדורגים של רפורמות במקום הזעזועים שקורים במדינות אחרות כמו לוב וסוריה.

מאז החל שלטונו של המלך מוחמד ב-1999 הוא זכה להוקרת הקהילה הבינלאומית בשל נסיונו  לתקן את המורשת השחורה של אביו, המלך חסן . עם זאת, רצונו ברפורמות פחת בשנים האחרונות, עד שאירועי האביב הערבי חייבו אותו לתגובה.

מיד כשהחל התהליך החל המלך לגבש  תהליך הרפורמות שכלל שינויים בחוקה והצליח לדכא את המומנטום של המפגינים נגד המשטר. הוא העביר חלק מסמכויותיו לפקידים נבחרים , אך שמר את האמירה האחרונה לעצמו בנושאי ביטחון, דת וביטחון לאומי.

צילום: אי-אף-פי
נשים מצביעות, ביום שישיצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ