האחים המוסלמים: אנו בדרך לניצחון היסטורי בבחירות מחר

200 אלף הפגינו בתחריר ביום שישי. האחים המוסלמים ארגנו תפילה המונית וקראו "לשחרר את פלסטין"

אנשיל פפר
קהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
קהיר

קהיר. אדם אחד נהרג בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון אתמול במרכז קהיר, אך באופן כללי נשמר השקט בסוף השבוע בבירת מצרים. כ-200 אלף התאספו בכיכר תחריר בקריאה למועצה הצבאית העליונה לוותר על השלטון, בעוד הצבא והממשלה הזמנית ממשיכים להיערך לסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט, שיחל מחר.

משוכנעים בהצלחתם בקלפיות, עסקו ביום שישי פעילי תנועת האופוזיציה הגדולה והמאורגנת ביותר, האחים המוסלמים, דווקא בעימות מחוץ לגבולות מצרים: כוונת ישראל להרוס את גשר המוגרבים המוביל להר הבית בירושלים. מעוז התנועה, אוניברסיטת אל-אזהאר, כוסתה בכרזות ענק הקוראות להגן על מסגד אל-אקצה ודגלי פלסטין המתמזגים בדגלי מצרים. אורחי הכבוד בתפילות, שאליהן באו אלפים, היו חברי חמאס ששהו בקהיר במסגרת השיחות עם הרשות הפלסטינית.

"אנחנו לא צריכים לעסוק היום בתעמולת בחירות", אמר פעיל הארגון באיומי תווארה. "אנחנו פועלים כבר שנים בשטח וכל המצרים יודעים מי אנחנו. אנחנו בטוחים שננצח". תווארה דחה את ההאשמות שהתנועה עוסקת בעניין הפלסטיני כדי להסיט את תשומת הלב מההפגנות בקהיר. "אנחנו תומכים במפגינים, אבל יש שם שלושים ארגונים שונים והם רק גורמים לפיצול".

תפילה בכיכר א-תחריר, ביום שישיצילום: רויטרס

מועד הבחירות מפלג את האופוזיציה המצרית. בעוד שחלק מתנועות המחאה קוראות לדחות את פתיחת הקלפיות עד להעברת השלטון לידיים אזרחיות, כמה מפלגות כבר הודיעו על החרמת הבחירות. האחים המוסלמים הודיעה שאינה תומכת בסבב ההפגנות הנוכחי, כדי להבטיח בחירות שקטות. אולם חברים רבים בתנועה באו בכל זאת לכיכר תחריר כדי להביע הזדהות עם המפגינים, וחלקם אף הכריזו על התנתקותם ממנה.

"אני איסלמיסטית", אמרה בגאווה נוהא ראשיד, סטודנטית מכוסת ראש, "אבל האחים הוכיחו שאכפת להם רק מכיסאות ולא אצביע בשבילם". מפגינים אחרים היו נזעמים יותר. "בעבר עמדנו כאן יחד בכיכר", סיפר אחד מהם, "אבל אם הם יגיעו עכשיו, נשבור אותם".

נאיל זיהום, מהנדס תומך התנועה שבא לתפילות באוניברסיטת א-זהאר, אמר כי "אף אחד לא יכול להאשים אותנו שאנחנו לא בעד המהפכה, אבל ירושלים והאומה האיסלאמית נמצאות בראש סולם העדיפויות שלנו. קודם כל אנחנו מוסלמים, ואנחנו צריכים לומר לישראלים שהם לא יכולים לנצל את זה שמצרים עסוקה בבחירות כדי לפגוע במסגד אל-אקצה".

מטיף אחרי מטיף נאם לפני ואחרי התפילות, והאשים את ישראל בפגיעה בקודשי האיסלאם ואת היהודים המטמאים את אדמת פלסטין. הם חיברו בין הבחירות המצריות למאבק נגד ישראל, אחד הכריז: "דרך תחריר נשחרר את פלסטין, את כל פלסטין".

בשלב מסוים החלו ההמונים בקריאות "ח'ייבר יא יאהוד", אבל בין המתפללים ניכרו פרשנויות נוספות. עבד חאלד, רואה חשבון, אמר כי "אנחנו מתחייבים כאן להילחם ביהודים עד טיפת דמנו האחרונה. כעת אנחנו לא יכולים לעשות זאת, אבל ננצח בבחירות, נאחד את העם, נחזק את הצבא שלנו ונכשיר את לבבות החיילים כדי שנוכל לצאת למלחמה נגד ישראל". ואולם פעיל אחר בתנועה, שאריך תלאת, הציג עמדה שונה ואמר: "אנחנו לא מחפשים מלחמה עם ישראל. אם ישראל תכבד את זכויות הפלסטינים, אפשר לשמור על הסכם השלום. כשאנחנו צועקים חייבאר אנחנו לא קוראים להרוג יהודים, אנחנו רק רוצים להזכיר להם שהסכמים צריך לכבד".

מפגינים בכיכר תחריר, ביום שישי בקהירצילום: אי-אף-פי

לא רק האיסלמיסטים הביעו התנגדות ביום שישי למפגיני תחריר. בשכונת עבאסייה במזרח קהיר, נאספו כ-20 אלף איש לעצרת תמיכה במועצה הצבאית העליונה. המשתתפים בעצרת, לבושים היטב, משתייכים למעמד הביניים המצרי וחוששים מאובדן היציבות במדינה והמשך המשבר הכלכלי. הם נשאו תמונות של ראש המועצה הצבאית העליונה, פילדמרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, וגנרלים נוספים וצעקו: "המרשל, אתה אבינו".

המפגינים בעבאסייה האשימו את התקשורת הזרה וכן חלק מערוצי הטלוויזיה העצמאיים במצרים בתמיכה במפגיני תחריר. הם הכו בנעליים על תמונותיהם של מגישי טלוויזיה פופולריים הנחשבים לאוהדי המהפכה, וצעקו "איפה אל ג'זירה? אנחנו המצרים האמיתיים", וכן "העם דורש לנקות את תחריר". לדברי אחד המפגינים, "גם אם הם מצליחים להביא מיליון איש לתחריר, הם עדיין מיעוט קטן בתוך מצרים הגדולה שמחליש ומסכן את כולנו".

במקביל, המשיכו לזרום לכיכר תחריר נהרות של אנשים. תנועות המחאה קראו לעצרת של מיליון איש, אך בפועל הגיעו עד הערב כ-200 אלף. עם זאת, האווירה בכיכר היתה מרוממת. המפגינים הביעו את זעמם על מינויו של כאמל אל-גנזורי לראש הממשלה על ידי המועצה הצבאית העליונה, והמשיכו לקרוא להדחתו של טנטאווי.

בנאום ראשון, אמר גנזורי ביום שישי כי קיבל סמכויות נרחבות מידי טנטאווי, שאינו רוצה להחזיק בשלטון. הוא ביקש מהמפגינים לתת לו חודשיים כדי להגשים את מאוויי המהפכה והבטיח לפגוש את נציגיהם. במקביל, נועד טנטאווי בשבת עם שני המועמדים הבולטים לנשיאות, עמר מוסא ומוחמד אל-בראדעי, בניסיון לרתום אותם להרגעת הרוחות לקראת הבחירות. אך המפגינים לא השתכנעו, ומאות מהם יצאו מכיכר תחריר בשישי בערב כדי לקיים הפגנת שבת ליד בניין הממשלה.

בשבת בבוקר, בעימות עם שיירה של שוטרים, נזרקו רימוני גז ומפגין אחד נדרס ונהרג על ידי רכב משטרה. משרד הפנים והמועצה הצבאית הביעו צער על מות המפגין, אבל האשימו את המפגינים בתקיפת שוטרים. בינתיים הודיע הצבא שישלח אלפי חיילים לאבטח קלפיות ביום שני, ובמקביל גם האחים המוסלמים הודיעו שהקימו צוותים שיפקחו על טוהר הבחירות. "זה לא מעניין אותנו", אמר אחד המפגינים, "הבחירות האלה הן בדיחה. אנחנו נישאר כאן בכיכר עד שטנטאווי וכל שאר הילדים של מובארק יוותרו על השלטון".

עומר מחמוד, מנהל אתר בנייה, הסביר כי "יש כאלה שאוהבים את גנזורי. בסך הכל הוא אדם טוב שניסה לעזור לעניים בפעם הקודמת שהיה ראש ממשלה. אבל הוא חלק מהמשטר הישן ואנחנו חייבים לחדש את המערכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ