רופאי קהיר הפכו למתווכים בין המפגינים לאנשי הצבא

אנשיל פפר
קהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
קהיר

מאות הרופאים שנזעקו מתחילת השבוע שעבר לכיכר תחריר כדי לטפל במפגינים שנפצעו במהלך העימותים עם כוחות הביטחון, מצאו את עצמם בתפקיד בלתי צפוי כשהפכו ליחידים שהצליחו להשיג הסכם רגיעה בין שני הצדדים.

אחד מהרופאים בכיכר, ד"ר סוהייד מוסטפה, סיפר כי הוא ועמיתיו החליטו להתערב שלאחר שבמשך חמישה ימים ראו מראות נוראים של צעירים שנורו. בהיעדר מנהיגים פוליטיים המקובלים על שני הצדדים, ולאחר שקציני הצבא איבדו גם הם את אמינותם בעיני המפגינים, דווקא הרופאים הם אלו שהצליחו לגבש הסכם שבמסגרתו המשטרה והצבא נסוגו אל עבר משרד הפנים. מאמצי התיווך כמעט ולא צלחו, לאחר שמאות צעירים המשיכו לנסות ולהתקדם לעבר מחסום הבלוקים שהקים הצבא ברחוב מוחמד מחמוד הסמוכה לכיכר, אולם עשרות רופאים עמדו בשורה ומנעו זאת מהם.

העימותים האלימים אמנם פסקו מאז יום חמישי, אבל תחנת העזרה ראשונה שהוקמה במסגד עומר מכרם, בקצה הדרומי של הכיכר, אליו הובאו פצועים מדממים והרוגים המשיכה לפעול בסוף השבוע. המפגינים הפצועים הוחלפו באזרחים עניים שהגיעו לבדיקות, טיפולים ולקבלת תרופות חינם.

רוב הרופאים שנמצאים בכיכר הם צעירים, בתחילת הקריירה או בסוף לימודי הרפואה שלהם. ד"ר חאלד יוסף, שנמצא בשנה האחרונה ללימודי ההתמחות שלו סיפר שהמרצים אסרו על הרופאים להיעדר מהשיעורים כדי להגיע לכיכר אבל עשרות החליטו לבוא בכל זאת. לדברי יוסף, חלק גדול מהרופאים שהו בכיכר כבר מתחילת המהפכה בינואר כדי לטפל בפצועים, והסתפקו בציון עובר בבחינות הרפואה.

חלק מהמפגינים שנפצעו סירבו להתפנות באמבולנסים בשל החשש שייעצרו על ידי המשטרה בבתי החולים. המפגינים בכיכר כועסים על משרד הבריאות שסירב בתחילה להקים נקודות עזרה ראשונה בכיכר. עם זאת, ד"ר מוחמד עלי ממשרד הבריאות אמר שהמחלוקות יושבו והמשרד החל לדאוג למרפאות ניידות באזור הכיכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ