ר"מ מצרים החדש: ליברלי וזהיר, "מייצג העניים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש הממשלה החדש של מצרים, כמאל גנזורי, כיהן כראש הממשלה במדינה בין השנים 1996 ו-1999 תחת משטרו של חוסני מובארק. בתקופת כהונתו נודע כ"ראש ממשלתם של העניים" משום שנתפס כמי שמייצג את חסרי האמצעים. כתוצאה מכך, הפך לאהוד בקרב המצרים, ושמו הועלה לא פעם כמי שיוכל להיות מועמד ראוי לנשיאות.

גנזורי, שנולד ב-1933, הוא כלכלן בהשכלתו, ומחזיק בתואר דוקטור מאוניברסיטת מישיגן בארה"ב. בין השנים 1962 ל-1967 כיהן גנזורי בחבר המנהלים של האקדמיה ע"ש סאדאת לניהול והפך ליועץ כלכלי לאחד הבנקים במדינה. בשנת 1968 החל לשמש כיועץ לנשיא אנואר סאדאת.

ב-1977 מונה למנהל "המכון לתיכנון לאומי" במצרים, אחרי שפרש מתפקיד המושל של מדינת המחוז באני סואף. שנה לאחר שמובארק עלה לנשיאות ב-1981, התמנה גנזורי לשר התכנון ומאוחר יותר כיהן בכמה משרדי ממשלה עד 1996, אז מונה לראש הממשלה.

לאחר שסיים את תפקידו התרחק גנזורי מהתקשורת וגזר על עצמו שתיקה למשך כ-11 שנה, עד פרוץ "האביב הערבי" בינואר. זמן קצר לפני פרישתו של מובארק, האשים העיתון "אל-גומוריה" הנאמן לנשיא לשעבר את ממשלתו של גנזורי, ב"ניהול חלש, יהירות, שיתוק ואהבה עצמית".

ראש הממשלה החדש נחשב לליברלי מבחינה כלכלית, אולם הוא זהיר בהרבה מממשלתו של אחמד נאזיף, ראש הממשלה בשנותיו האחרונות של מובארק. בתקופת שלטונו, איזן גנזורי את התקציב והצליח לשמור את האינפלציה בשיעור מתון של 3.6 אחוזים. עם זאת, כמה משקיעים זרים האשימו את גנזורי על שלא התקדם מהר יותר במכירת נכסי מדינה ובתחומים אחרים שהיו עשויים לשפר את הכלכלה המצרית.

גנזורי אמר לאחר שהתמנה לתפקיד כי בראש סדר העדיפויות שלו עומדות הקניית ביטחון כלכלי למדינה והחייאת הכלכלה הפגועה.

לדבריו, סמכויותיו יהיו נרחבות יותר מאלה שניתנו לקודמיו.

תגיות:

תגובות