מה אירע ב-7 הדקות החסרות בפרשת שטראוס-קאהן

מפלגת השלטון בצרפת מכחישה את ההאשמות לפיהן ראש קרן המטבע לשעבר נפל קורבן לקנוניה פוליטת שנועדה לפגוע בסיכויו להיבחר לנשיאות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מפלגת השלטון בצרפת (UMP) דחתה אתמול האשמות ולפיהן דומיניק שטראוס-קאהן היה קורבן של קנוניה פוליטית, שנרקמה במטרה להדיחו מתפקידו ולמנוע את סיכוייו להבחר לנשיאות. כתבה שפרסם עיתונאי אמריקאי, אדוארד ג'יי אפסטיין, שפורסמה ב"ניו יורק רוויו אוף בוקס", העלתה סברה שלפיה יריביו הפוליטיים של שטראוס-קאהן, האזינו לטלפון הסלולרי שלו (מדגם בלקברי), בעת שנעצר באשמת תקיפה מינית של חדרנית בניו יורק בחודש מאי האחרון.

בעקבות השערורייה נאלץ שטראוס-קאהן, שר האוצר של צרפת לשעבר והמועמד המוביל במרוץ לנשיאות, לפרוש מתפקידו כיו"ר קרן המטבע הבינלאומית. כמו כן, אפסו סיכוייו להיבחר לנשיא. ואולם, בסופו של דבר בוטלו ההאשמות הפליליות נגד שטראוס-קאהן בגלל חוסר אמינותה של המתלוננת, נאפיסטו דיאלו. דיאלו הגישה נגדו בהמשך תביעה אזרחית.

בכתבה נחשף כי אדם נוסף, חוץ מדיאלו, נכנס לחדר בין 12:05 ל-12:06, בזמן ששטרואס-קאהן התקלח. לפי היסטוריית השימוש של המפתחות האלקטרוניים של חדרו, העובד סעיד חאקו נכנס לחדר דקות ספורות אחרי שדיאלו נכנסה. מכיוון שהיסטוריית השימוש של המפתחות אינה מראה שעת יציאה מהחדר, וחאקו סירב לשתף פעולה עם עורכי דינו של שטרואס-קאהן, לא ניתן לדעת אם שני האנשים היו בחדרו במקביל. לפי המתלוננת, שעת התקיפה אירעה בסמוך לשעה זו.

דומיניק שטראוס-קאהן, בפאריס בחודש ספטמבר. אדם נוסף, חוץ מדיאלו, נכנס לחדר בזמן שהתקלחצילום: אי–פי

בנוסף, לפי הכתבה, דו"חות השימוש במפתחות האלקטרוניים הראו כי דיאלו נכנסה לחדר 2820, הסמוך לסוויטה בה שהה שטראוס-קאהן, דקות ספורות אחרי התקיפה לכאורה. היא התלוננה על התקיפה רק אחרי שיצאה מהחדר. לא ידוע אם היה מישהו בחדר.

כמו כן, צוטטו מקורבים לשטראוס-קאהן, אשר אמרו כי ידיד שלו, שעבד כתחקירן במשרדי מפלגתו של סרקוזי בצרפת, הזהיר אותו ואמר שלפחות אחד המיילים שנשלחו ממכשיר הבלקברי שלו נחשף ונקרא במשרדי הנשיא בפריז. לפי הכתבה, שטראוס-קאהן חשד כי הטלפון הסלולרי שלו נפרץ, ואף התקשר לאשתו, אן סינקלייר, ואמר לה ש"משהו רציני קרה", כך לפי סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי. אך באופן מסתורי, הוא איבד את הסלולרי שלו בדרך לשדה התעופה בניו יורק, שם בסופו של דבר גם נעצר.

בכתבה הועלו תהיות בנוגע להתנהלותם של עובדי מלון סופיטל בניו יורק, בו התרחשה התקיפה, לכאורה. על פי הכתבה, עובד של בית המלון, ואתו אדם לא מזוהה, אשר חיכו למשטרה בעקבות דיווח בית המלון על התקרית, נראו במצלמות האבטחה של המלון עולצים וחוגגים.

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של דובר קבוצת ACCOR, לה שייכת רשת מלונות סופיטל. עם זאת, הפיגארו ציטט מקור המקורב לקבוצה, אשר אמר שהצוות חיפש ראיות לריקוד הניצחון האמור בצילומי מצלמות האבטחה, ולא מצא דבר. יו"ר מפלגת השלטון, ז'אן פרנסואה קופה, אמר כי ההאשמות בדבר קנוניה פוליטית הן מניפולציה לא מתוחכמת. "כל עוד מדובר בלא יותר מהאשמות המתבססות על עדות אנונימית, עליה אין אנו יודעים דבר, ברור שעלינו לנהוג במשנה זהירות ולא לטעות", אמר, והוסיף כי "להעלות על הדעת, שמפלגת השלטון הייתה מעורבת במה שקרה לשטראוס-קאהן, תסלחו לי, ברור שמדובר במניפולציה", אמר.

ויליאם טיילור, מפרקליטיו של שטראוס-קאהן, הגיב ואמר כי אין לפסול את האפשרות שמרשו אכן נפל קורבן למזימה פוליטית שנועדה למנוע ממנו לרוץ לנשיאות.

שטראוס-קאהן נעצר בניו יורק ב-14 במאי השנה, בעת שהיה במטוס בדרכו לצרפת, כמה דקות לפני ההמראה. בהמשך הואשם בניסיון לאנוס את דיאלו. בסופו של דבר בוטלו האישומים נגדו, בצרפת הוגשה נגדו תלונה נוספת על תקיפה מינית, ואולם היא נדחתה, היות שחל על המקרה חוק ההתיישנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ