מנהיג הרפורמים בארה"ב: יוזמות החקיקה בישראל - קטסטרופה

אריק יופה אמר ל"הארץ" כי שורת הצעות החוק "האנטי דמוקרטיות" עשויה לפגוע קשות בעתיד הקשר בין ישראל ליהודי התפוצה

שלמה שמיר
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ארה"ב

הרב אריק יופה, מנהיג התנועה הרפורמית בצפון אמריקה התריע היום (ראשון) בראיון ל"הארץ" כי "סדרת החוקים האנטי דמוקרטיים שעברו ושצפויים לעבור בכנסת אינם רעים רק לישראל. לחוקים האלה תהיה השפעה קטסטרופלית לעתיד היחסים והקשרים שבין ישראל ליהודי התפוצה ובמיוחד ליהודי אמריקה", אמר.

לדברי יופה, בן ה-64 , שעומד לפרוש מתפקידו לאחר 16 שנים בראשות התנועה הרפורמית, הנחשבת לזרם הגדול בין ארבעה הזרמים ביהדות ארה"ב, "הערכים המוסריים והחברתיים המשותפים והמחויבות לדמוקרטיה הם שקושרים את היהודים לישראל. בלעדיהם לא יהיו קשרים בין שתי הקהילות הגדולות, בישראל ובאמריקה".

יופה הסביר כי החוקים יגרמו נזק עצום לישראל משום  "שכשרבנים, מנהיגים ועסקנים מדברים על ישראל בבתי כנסת ובקהילות הם מדברים בגאווה על הדמוקרטיה בישראל. מה הם יאמרו אחרי שחוקים אנטי דמוקרטיים אלה יאושרו בכנסת?".

יופה אינו מדבר רק באופן כללי אלא מתייחס באופן ספציפי לכל אחד מהחוקים שתהליך חקיקתם החל באופן כזה או אחר. על החוק נגד התרומות המוזרמות מחוץ לארץ לארגונים הפועלים בישראל אמר יופה כי "ארגונים בלתי ממשלתיים הם מרכיב חשוב ומוערך בהווייה האמריקנית והפגיעה בהם היא בלתי מקובלת בעליל וחמורה. איך זה שארווין מוסקוביץ' מזרים כספים לישראל, שלדון אדלסון מזרים כספים לישראל, האוונגליסטים מזרימים כספים לישראל ופתאם סיוע מבחוץ לארגונים המסייעים לשמאל הוא פסול ואסור?".

לרב יופה חשוב לציין כי הוא עצמו מתנגד לעתים קרובות לפעילותם של ארגוני השמאל, "אבל מהלך רשמי להגביל את פעילותם הוא נורא לדמוקרטיה. אני מבין שדורשים מארגונים אלה פתיחות ושקיפות, אך להגביל את יכולתם באותו זמן שעוצמים עיניים כשזה נוגע לפעילותם של ארגונים ימניים זה אבסורד".

יופה, הדובר עברית רהוטה וקורא בקביעות עיתונים ישראליים, מעורה היטב בנעשה במדינה. הוא גם עוקב בדאגה אחרי החוק שעלול לפגוע במעמדו של בית המשפט העליון. "בישראל אין הרי מסורת של חוקה כמו בארה"ב שמגנה על זכויות האדם. בג"ץ הוא שממלא את תפקיד ההגנה על זכויות האדם ואני מוטרד וחסר מנוחה מהנסיונות לפגוע במוסד המשפטי העליון הזה".

הוא מתקשה להבין איך "מצד אחד מבקשת ישראל את עזרת אירופה ותמיכת העולם המערבי מול איראן. אבל כשזה מגיע לתחום זכויות האדם, אומרת ישראל לאירופה, אל תתערבו. כך מרחיקה ישראל את הארצות הידידותיות לה באירופה", הוא אומר.

בוועידה הדו שנתית של התנועה הרפורמית שתתקיים בחודש הבא בוושינגטון צפויים להשתתף כ-4,000 פעילי התנועה ועסקניה בצפון אמריקה, בהם למעלה מאלף הרבנים המכהנים בבתי הכנסת של התנועה. אריק יופה מתכונן לשאת את נאום הפרידה שלו ולסקור את פעילותו בראשות התנועה.

יופה נחשב ומוערך בתנועה כמי שפעל רבות והקדיש מאמצים מיוחדים לקירובו של הזרם הרפורמי למסורת. במאמרים רבים שפירסם ובהופעות בבתי כנסת ובקהילות העמיד את לימוד התורה והתפילה כיעד מרכזי. "תורה, תפילה ואמונה. בלי זה אין כלום", טען בדרשותיו.

יופה גם ייזכר בתנועה בגין המעורבות הפעילה שגילה בשנות כהונתו בתחום הגברת המודעות והמרכזיות של ישראל והציונות בקרב הזרם הרפורמי. אבל בשיחה עמו אומר יופה, "אני מודה שלא עשיתי די בתחום הידוק הקשרים והיחסים עם ישראל. יכולתי וצריך הייתי לעשות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ