פעם ראשונה בלי מובארק |

מצרים הולכת לבחירות היסטוריות

אלפי מתמודדים, 168 מושבים, רבבות שוטרים וחיילים,9841 קלפיות, מועצה צבאית אחת ותנועה איסלאמית שצפויה לזכות בניצחון גדול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיליוני מצרים הולכים היום(שני) לקלפיות בסיבוב ראשון של בחירות לפרלמנט המצרי. הבחירות נערכות בתשעה מחוזות, בהם קהיר, אלכסנדריה ופורט סעיד. אלפי מועמדים, נציגי עשרות מפלגות ועצמאיים יתחרו על 168 מושבים בפרלמנט. במקומות שונים ברחבי המדינה, פרצו אתמול עימותים אלימים בין קבוצות של תומכים במפלגות השונות, ובערב כבר התפרסו שוטרים וחיילים ב-9,841 עמדות הקלפי הפזורות ברחבי המדינה.

כחמישים מיליון בעלי זכות ההצבעה רשומים במצרים, וכשליש מהם אמורים ללכת לקלפיות ביומיים הקרובים. מדובר בסיבוב ראשון מתוך שלושה סיבובים בבחירות לפרלמנט ולבית העליון, שיימשכו עד סוף חודש פברואר 2012. טרם קבעו תאריך לבחירות לנשיאות, אבל המועצה הצבאית העליונה הבטיחה שהם יתקיימו עד סוף יוני 2012. משרד הפנים המצרי הודיע בשבוע שעבר שכוחות המשטרה שבסמכותו לא יכולים להבטיח את ביטחון הבחירות, אבל המועצה הצבאית העליונה דחתה את דרישות המפלגות הליברליות לדחות את מועדן עד להודעה על העברת סמכויות השלטון לגוף אזרחי. כמו כן, המועצה הודיעה שחיילים יסייעו לשמירת הסדר. כדי לאפשר הצבעה בטוחה, הוחלט לקיים את הבחירות במשך יומיים.

ראש המועצה הצבאית, פילד מרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, שהמפגינים בכיכר תחריר בקהיר קוראים להדחתו, פרסם אתמול הודעה לפיה אם מצרים לא תצלח את המשבר הנוכחי ותקיים בחירות מסודרות, תהיינה השלכות חמורות מאוד. עם זאת, משרד הפנים והצבא סירבו להזיז תחנות קלפי מאזור כיכר תחריר למרות אזהרת המפגינים שהדבר עלול להביא להתנגשויות אלימות. טנטאווי קרא לבוחרים לצאת היום לקלפיות למרות חוסר השקט ברחובות, אחרי תשעה ימים של הפגנות ועימותים שזכו לכינוי "המהפכה השנייה".

מכינים את הקלפיות בקהיר, אתמול צילום: אי-אף-פי

טנטאווי, שכיהן כשר ההגנה של מובארק במשך עשרים שנה, טוען כי "ידיים זרות" עומדות מאחורי גל המהומות, שהטיל צל כבד על הבחירות עוד בטרם נערכו - האשמות דומות לאלה שהשמיע מובארק בימים שלפני הדחתו. מובארק הזהיר תכופות מפני אנרכיה במקרה של נפילת המשטר, והציג את שלטונו הרודני כערובה לסדר וביטחון.

"לא נרשה למחרחרי ריב להתערב בבחירות", אמר טנטאווי בראיון טלוויזיוני. "מצרים נמצאת כעת בצומת דרכים: או שנצליח מבחינה פוליטית, כלכלית וחברתית, או שההשלכות יהיו חמורות ביותר ולא נוכל להתיר זאת".

המועצה הצבאית הבטיחה שתדאג לביטחון בקלפיות ולטוהר ספירת הקולות לאחר מכן, אמר מגיד אל-מסאן, פעיל במפלגה הליברלית המצרים החופשיים, "אבל עד עכשיו הם לא הוכיחו שהם מבינים בכלל מה זאת דמוקרטיה", אמר. הכניסה המזרחית לאלכסנדריה נחסמה אתמול במשך שעות על ידי קבוצות פעילים של מפלגות שונות שיידו אבנים זה בזה. ליד רובע הליופוליס בקהיר התפתחה מריבה בין יריבים פוליטיים לקרב יריות.

המפלגות האיסלמיסטיות המזוהות עם תנועת "האחים המוסלמים" ועם הזרם הסלפיסטי, חתמו לפני עשרה ימים על הסכם של כבוד ביניהן. ההסכם נועד כדי למנוע את פיצול הקולות האיסלמים שיבטיח ניצחון על פני המפלגות החילוניות והליברליות. האחים המוסלמים הודיעו בשבוע שעבר שהתנועה הקימה ועדות למעקב אחרי טוהר הבחירות, דבר שגורם לחשש בקרב המפלגות הליברליות. "הם יהלכו אימים על הבוחרים", אמר איברהים מנבחר, פעיל במפלגת הוואפד.

ההשתתפות בבחירות היא חובה. משרד הפנים הודיע שמי שלא ישתתף בבחירות ייקנס בחמש מאות לירות. עבור מצרים רבים מדובר כמעט במשכורת חודשית, אבל מפגינים רבים אמרו אתמול שהם מתכוונים להחרים את הבחירות. "אלה לא בחירות, סתם בדיחה עצובה", אמרה נגווא איברהים, סטודנטית לכלכלה. "אני לא מאמינה שהם בכלל יצליחו לגבות את הקנס".

עם זאת, אזרחים רבים סיפרו בימים האחרונים שהם אינם יודעים כלל באילו קלפיות הם אמורים להצביע ולא הצליחו להיכנס לאתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית, שאמורה לספק מידע זה. בנקודות מרכזיות בערי מצרים, ועדת הבחירות הקימה אוהלים עם מחשבים ניידים שאליהם יוכלו לגשת אזרחים ולברר את מקום הצבעתם. ואולם, נשמעו עדיין תלונות על כך שלא היו די תחנות מידע כאלה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

כמו כן, נשמעו טענות על טפסי הצבעה מסובכים הדורשים מהבוחרים לציין מועמדים של מפלגות וכן מועמדים עצמאיים. כדי לסייע למצביעים שאינם יודעי קרוא וכתוב, כל מועמד במחוז בחירה מסוים אימץ לעצמו סמל אישי שיקל על המצביעים. בשכונת אל-אזהאר, נתלו כרזות ענק של מועמדי מפגלת "הצדק והחרות", המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים. ליד תמונותיהם מופיעים סמל המפלגה, מאזניים וציור של נורת חשמל - סמל זהה לזה בו השתמשו מועמדי "מפלגת הצדק והפיתוח" בטורקיה, בראשות רג'פ טייפ ארדואן.

הגשמים העזים שניתכו אתמול אחר הצהריים על קהיר, גרמו לביטול התוכניות להבאת המונים לכיכר להמשך המחאה נגד המועצה הצבאית העליונה. אבל אלפים נותרו למרות הגשם, באוהלים מאולתרים בכיכר. מוקד המחאה העיקרי עבר בשלושת הימים האחרונים לבניין הקבינט המצרי, מספר רחובות מתחריר, שם ממשיכים מאות מפגינים בשביתת-שבת במחאה על מינויו בשבוע שעבר של ראש הממשלה החדש, קמל גנזורי.

Read this article in English: Ruling military, opposition urge Egyptians to vote ahead of parliamentary election

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ