בחירות במצרים: ללא הנהגה פוליטית, המיעוט הנוצרי חושש מעליית האיסלמיסטים

11 חודשים מאז הפיצוץ הרצחני בכנסיית הקדושים בלב אלכסנדריה, המיעוט הנוצרי חושש נמצא במקום הפגיע ביותר על רקע עליית האחים המוסלמים

אנשיל פפר
אלכסנדריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אלכסנדריה

אחד עשר חודשים חלפו מאז הפיצוץ הרצחני בכנסיית הקדושים שברחוב חאלד אבן וואליד השוקק בלב אלכסנדריה, והשיפוצים בכניסה לבניין עדיין נמשכים בעצלתיים. במבואה שנבנתה לזכר ההרוגים בפיצוץ, שנחנכה לפני כמה שבועות, מונצחים 23 השאהידים. עד עתה, אף אחד לא נעצר, אומר בחיוך מריר מתפלל ותיק בכנסייה, איימאן שחאדה. הקופטים, המיעוט הדתי הגדול ביותר במצרים, שמספרם מוערך בכעשרה מיליון, משוכנעים שהפצצה שהתפוצצה בכניסה לכנסייה - מעט אחרי חצות בראשון לינואר, בעיצומה של תפילה לשנה החדשה בנוכחותם של אלף מתפללים - הונחה בידי שליחי משטרו של הנשיא המודח חוסני מובארק. המשטר רצה לעורר מתחים בין-עדתיים כדי להסיט את תשומת הלב של אזרחי מצרים מהמצב הקשה שלהם, אומר שחאדה. אך לדבריו, המזימה לא הצליחה: "יש לנו כאן יחסים טובים בסך הכל עם המוסלמים, חוץ מהסלפיסטים. אלוהים אחר כך העניש את מובארק שהודח חודש לאחר מכן."

אבל גם אלוהים מגן עליהם. הקופטים מודעים לכך שלנוכח הטלטלה העוברת על מצרים וההשפעה הגוברת של גורמים איסלמיסטיים במדינה, המיעוט הנוצרי נמצא במקום הפגיע ביותר. האני בוטרוס, מנהל חברת הנדסה ואחד ממנהיגי הקהילה הקופטית, אומר שהם חוששים מגורמים הקשורים במשטר הישן. "הם רוצים להמשיך לעורר אי-יציבות כדי לאפשר את חזרתם. אנחנו חוששים גם מעליית האיסלמיסטים, גם האחים המוסלמים שידועים בטקטיקות המלוכלכות שלהם כדי להשיג שליטה, וגם הסלפיסטים, שמאוד תקיפים ואלימים כלפי הנוצרים".

למרות העובדה שהם מונים יותר מ-10% מהאוכלוסייה, ועל פי רוב משכילים יותר מהממוצע, בוטרוס אומר שיש אפליה קשה נגד קופטים שלא ממונים לתפקידים בכירים בממשל, וגם לא מקבלים רשיונות לבנות כנסיות חדשות.

תעמולת בחירות ברחובות אלכסנדריה, שבמצרים צילום: רויטרס

קופטים רבים לקחו חלק בהפגנות תחריר הראשונות בינואר השנה, שהביאו להדחתו של מובארק, אבל היו גם כאלה שטענו שלמרות הרדיפות, השלטון הבטיח מידה מסוימת של יציבות.

רבים חששו שהקופטים יהיו הראשונים שיסבלו מהאנרכיה במצרים, והנבואה התגשמה בסדרה של תקיפות נגד כנסיות: בתחילת אוקטובר נשרפה כנסייה קופטית בעיר אסוואן. כשמאות קופטים צעדו בלב קהיר במחאה, שוטרים צבאיים תקפו את התהלוכה בעת שצעדה ליד הבניין של רשות השידור המצרי; כלי רכב משוריינים דרסו את הצועדים; 28 קופטים נהרגו ומעל 300 נפצעו. המועצה הצבאית קיימה חקירה של האירוע והביעה צער על מות האזרחים, אבל האשימה את המפגינים בתקיפה של החיילים ולא העמידו אף אחד מהמעורבים לדין. במקביל, הצבא עצר פעילים קופטים רבים ברחבי המדינה. ערוץ טלוויזיה פרטי בבעלות קופטית, ששידר תמונות של הטבח, נסגר בהוראת הצבא.

לקופטים אין הנהגה פוליטית ורבים בעדה מאשימים את המנהיג הרוחני, שאנודה השלישי, האפיפיור של אלכסנדריה בן 88, על כך שאינו מוחה נגד השלטון. גם האב מתיאוס, מנהיג כנסיית הקדושים באלכסנדריה שהותקפה, מנסה להמעיט באיום על בני קהילתו. "הכל רגוע כאן ואני לא חושש, אלוהים שומר עלינו", אמר אתמול למתפללים שיצאו מהכנסייה בסיום תפילת יום ראשון וחמקו במהרה מהמסגד הגדול שנבנה ממול.

אם האיסלמיסטים ינצחו בבחירות מחר, אומר אחד מהם, מביט בכרזות עם תמונותיהם של מועמדי מפלגת "החרות והצדק" המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים - הקופטים יכולים להתחיל לארוז. "הבעיה היא שאנחנו מצרים, ואיזו מדינה בעולם תסכים לקלוט עשרה מיליון נוצרים". מנהיגי האחים המוסלמים אמנם הבטיחו שהם מחויבים להגן גם על זכויות הנוצרים במצרים אבל הקופטים משוכנעים שזה עוד תכסיס.

לדבריו של בוטרוס, הקופטים הם מצרים לכל דבר. "אנחנו כאן כבר 1,700 שנה. המהפכה נתנה לנו הזדמנות לקבל זכויות וצריך להיזהר עכשיו מאוד שלא לאבד את ההזדמנות הזאת. ראש הממשלה החדש שמונה בשבוע שעבר, קמל גנזורי, הוא אדם טוב מאוד שמכבד זכויות אדם. אני רוצה לתת לו הזדמנות. אבל צריך שיהיה ברור שאנחנו נותנים לו אשראי קצר מועד ושצריך לעבור במהירות לשלטון אזרחי. זה הדבר היחיד שיכול להבטיח את הזכויות שלנו", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ