בוחרים ללא תקווה

פסימיות רבה מאפיינת את הבחירות המתקיימות היום בקונגו הענייה ומוכת השחיתות. במדינה שבה מזמין הנשיא נשים לאיצטדיון כדי לתת להן שוחד, לתושבים כבר אין ציפיות מהפוליטיקה

ניו יורק טיימס
ג'פרי ג'טלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'פרי ג'טלמן

תחושת סכנה מרחפת מעל השדרות הארוכות והמטונפות של קינשאסה, בירת קונגו. שוטרים ביחידה לפיזור הפגנות, עטויים מסכות, לבושים אפודי מגן ובידיהם רובי קלצ'ניקוב מסיירים בשכונות. טורי נגמ"שים של אנשי הכומתות האדומות, משמר הרפובליקה מעורר האימה הנאמן לנשיא וקו ההגנה האחרון שלו, נעים ברחבי העיר, קני הנשק שלהם מופנים אל התושבים.

היום מתקיימות הבחירות לנשיאות ולפרלמנט. תהיה זו הפעם השנייה בתולדות המדינה למודת הסבל, שבה כל האוכלוסייה תוכל להצביע. איש כאן אינו סבור שההצבעה תעבור ללא בעיות. עד כה, כבר נהרגו כמה בני אדם בעצרות פוליטיות, בהם שני גברים שנסקלו למוות באבנים.

כוחות הביטחון של הנשיא ג'וזף קאבילה הואשמו בעינוי מתנגדי השלטון, אלא שגם האופוזיציה רחוקה מלהיות צחה כשלג: אטיין צ'יסקדי, בן 78, המתמודד המוביל מבין מתנגדי הנשיא, הכריז על עצמו כנשיא ועודד את תומכיו לפרוץ לבתי הכלא ולשחרר את חבריהם.

כבר היו עיכובים, אין ספור בעיות והאשמות הולכות וגוברות על זיופים, אולם האפשרות שמפחידה עוד יותר את הפרשנים היא שהמרוץ לנשיאות יהיה צמוד. מצב שכזה עלול להעמיד במבחן קשה את מוסדות המדינה החלשים ממילא. "העם מפחד", אמר דישטלי קינגוזה, העומד מאחורי דוכן רעוע למכירת כובעי בייסבול בעיר. "האמת היא שאני ממש מפחד. אם העם לא יקבל את המנצח, יהיה רע מאוד".

מדינות רבות באפריקה, בהן אתיופיה, קניה, זימבבואה וחוף השנהב טולטלו בעקבות בחירות שנויות במחלוקת. חוסר הסכמה על תוצאות הבחירות גרם לאלימות ולמותם של רבים. קונגו נפיצה ואלימה יותר מכל המדינות הללו.

מדינה עצומה זו, השוכנת בלבה של אפריקה, שקעה במלחמה ב-1996, שעה שמורדים עשו יד אחת עם שכנותיה של קונגו כדי להפיל את אחד האנשים המושחתים ביותר ביבשת המושחתת ביותר: מובוטו ססה סקו, הרודן הקודם, שהחריב את המדינה בשלושה עשורים של שלטון של שחיתות וגזל. למעשה, קונגו מעולם לא התאוששה, ובמיוחד לא האזור המזרחי היפהפה, שבו מצויים האוצרות האמיתיים: זהב, יהלומים, מכרות בדיל, יערות אין-סופיים של עצים משובחים גבוהי צמרת. קבוצות של מורדים אכזריים עדיין נמצאים בגבעות, בוזזים מינרלים, רוצחים ואונסים כאוות נפשם.

ואולם, ההפקרות אינה מנת חלקו של מזרח קונגו בלבד. רופא אליל הוביל לאחרונה מרד בצפון מערב המדינה. בפברואר כיתרו מורדים את נמל התעופה בעיר לובומבאשי שבדרום, שנחשבה לעיר המבטיחה ביותר בקונגו. ואפילו בקינשאסה, שבה מתגוררים כ-10 מיליון בני אדם, כנופיות של ילדים ומתבגרים קשוחים מציבים בקביעות מחסומים בדרכים ושודדים נהגים חסרי ישע.

מעטים המקומות בעולם שבהם הפוליטיקה מנותקת כל כך מהמציאות. לדוגמה, אחת מכרזות הבחירות של קאבילה מראה אותו מחייך ולידו רכבת מהירה. אלא שבקונגו אין רכבות מהירות. למעשה, מעטות הרכבות שפועלות בכלל. מרבית התושבים בקונגו אומרים שלפני 70 שנים, בזמן השלטון הבלגי, המצב של רשת הרכבות היה טוב בהרבה. הכרזות המציגות את הרכבות המהירות נראות בכל רחבי קינשאסה ומתנוססות מעל רחובות מתפוררים ומסריחים בגלל האשפה שלא נאספה.

השנה דירג האו"ם את קונגו במקום האחרון מ-187 מדינות במדד הפיתוח האנושי. הקפיאה על השמרים, או גרוע מזה, הידרדרותה של קונגו, מביאות רבים מהאזרחים להצביע נגד קאבילה, השולט במדינה מ-2001. "אני לא רואה שחל שינוי כלשהו בחיי", אומרת אנג'ל ניאמיוקה, אם לשבעה המגדלת את ילדיה בגפה ומרוויחה שני דולרים ליום. "צריך להצביע לכל אחד, חוץ מלקאבילה".

פרשנים רבים טוענים כי הנשיא יודע שעליו להשתמש בכל תכסיס של שוחד ודיכוי כדי להחזיק מעמד. עדים בבוקאבו שבמזרח אמרו כי לאחרונה מילאה מפלגת הנשיא איצטדיון בנשים מהשוק ונתנה לכל אחת מהן כסף בסך חמישה דולרים, סכום שרבות מהן מרוויחות בשבוע.

לפי דו"ח שפרסם לאחרונה האו"ם, קיימת "אווירה כללית של הפחדה" במדינה, שבה נתונים תומכי האופוזיציה לאיומים, מכות ומעצרים". בדו"ח מצוין אירוע מחודש יולי, שבו הציבו חיילים במשמר הרפובליקה מחסום בעיירה במרכז קונגו והזהירו את התושבים שאם לא יצביעו לקאבילה תפרוץ מלחמה חדשה.

כך, הופכת קונגו למדינה ללא חוק וללא דין וחשבון. הדבר בא לידי ביטוי בבחירות: נטאבו נטאברי שקה הוא מפקד מיליציה, שאנשיה אנסו אשתקד בשלושה ימים המוני נשים. ממשלת קונגו הוציאה צו מעצר נגד שקה, אולם כיום הוא מתמודד על מושב בפרלמנט דווקא באזור שבו נעשו מעשי האונס.

פעילים למען זכויות האדם בקונגו מיואשים. לדבריהם, הבחירות האלה מדאיגות במיוחד. "אם ההתמודדות תהיה צמודה, יש סיכוי לתסיסה גדולה", אמרה אנקה ון ואודנברג, חוקרת מטעם Human Rights Watch.

ואכן, דיפלומטים זרים צופים כי קאבילה, שלחץ השנה על הפרלמנט לשנות את החוקה ולבטל את הסיבוב השני בבחירות, ינצח ברוב זעום, תוצאות שיביאו להפגנות בערים הגדולות ברחבי המדינה. עם זאת, רבים מהאזרחים טוענים כי המדינה שבורה ורצוצה עד כדי כך, שהמחאות לא יידרדרו למרי כללי וסופן להתפוגג. "אנחנו נצא לרחובות ונשרוף כמה צמיגים, המשטרה תירה לעברנו, ובתגובה אנחנו ניידה אבנים", אמר קינגוזה, מוכר כובעי הבייסבול. "אבל ככל הנראה שבכך זה יסתיים".

אשה קונגולזית לצד שלט הוראות להצבעה בבחירות, שלשום. השנה דירג האו"ם את קונגו במקום האחרון מ-187 מדינות במדד הפיתוח האנושי צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ