בחירות לפרלמנט המצרי בישראל: אלפים לא הצביעו

כ-5,000 אזרחי מצרים מתגוררים בישראל, אך רק עשרות מצביעים נרשמו בספר הבוחרים ובאו לממש את זכותם בתל אביב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עבור האזרחים המצרים המתגוררים מחוץ לגבולות המדינה, הבחירות לפרלמנט במצרים החלו כבר בסוף השבוע האחרון. אלפי אזרחים הצביעו בקלפיות שנפתחו בשגרירויות מצרים ברחבי העולם - בין היתר בישראל. ההצבעה בקלפי בשגרירות המצרית בתל אביב החלה כבר בסוף השבוע ותסתיים היום. על פי נתונים לא רשמיים של נציגי הקהילה המצרית בישראל, כ-5,000 אזרחים מצרים מתגוררים כיום בישראל, רובם המכריע עם משפחותיהם. ואולם, על פי החוקה המצרית, לא כל מי שנושא באזרחות ויש לו דרכון מצרי יכול לממש את זכות ההצבעה. רק אזרח ששמו מופיע בספר הבוחרים ושיש בבעלותו מספר לאומי וכרטיס בוחר יכול לגשת לקלפיות.

על פי הנתונים שבידי נציגי הקהילה בישראל, רוב האזרחים המצרים המתגוררים בישראל לא ישתתפו בבחירות היום, למעט כ-60 מצביעים בלבד שנרשמו בספר הבוחרים. הנתון הנמוך נובע בעיקר מחוסר התעניינות של המצביעים בפוליטיקה המצרית, או בשל העובדה שהם ביקרו במצרים זה שנים רבות ולא השיגו כרטיס בוחר ומספר לאומי. רפיק רפאל היה מבין אלה שמימשו את זכות ההצבעה בשגירות: "בעיניי זה חשוב מאוד לקחת חלק בתהליך הדמוקרטי ואני מקווה שלמרות כל האירועים האחרונים, מצרים תמשיך לצעוד בכיוון הנכון - לכיוןן דמוקרטיה וחירות אמיתית".

יש לציין כי המצרים המתגוררים בישראל תמיד היו נתונים ללחצים, ובחוגים רבים במצרים ראו בהם סוג של בוגדים וחלקם אף נמנע מביקור במדינה זה שנים ארוכות. לאחרונה היו כמה חברי פרלמנט שהציעו לאסור על מצרים המתגוררים בישראל להצביע בבחירות הקרובות - הצעה שלא היתה ניתנת לאכיפה עקב היותה מנוגדת לחוקה המצרית.

שוקרי אשאד'לי, מראשי הקהילה המצרית בישראל, לא הצביע מאחר והוא לא השיג כרטיס בוחר. ואולם, הוא עודד את אלו שיכלו להצביע ליטול חלק בבחירות ואף יצא נגד אלה שקראו למנוע מהאזרחים המצרים המתגוררים בישראל את זכות ההצבעה: "אי אפשר לחלק את הדמוקרטיה ולתת לאזרח מצרי שמתגורר בארה"ב להצביע ולאסור על אזרח בישראל. אני שומר על אופטימית וחושב שמצרים צועדת בכיוון הנכון, למרות כל מה שרואים בכיכר תחריר, כמו תחושת הכאוס וחוסר השליטה. צריך לזכור שמצרים עברה מהפכה של ממש, ואי אפשר לשנות משטר של איש אחד במשטר דמוקרטי בלחיצת כפתור. צריך תקופת מעבר וזה השלב שהעם המצרי נמצא בו". לדברי אשאד'לי גם אם בבחירות היום יזכו האחים המוסלמים, אין מדובר בעניין של ניצחון לנצח: "אז ינסו את האחים המוסלמים ואחרי כמה שנים ינסו אחרים. ברגע שהתהליך הוא דמוקרטי, צריך לשחק לפי כללי המשחק הזה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ